آموزش به شورشی‌های سوری در خاک اردن/ نیروهای ویژه‌ امریکا در خاورمیانه چه می‌کنند؟

کد خبر: 252766

اشپیگل می‌نویسد: «وقتی به موضوع کمک‌های تکنیکی می‌رسیم، موضوع این است که سوال را چگونه بپرسید و از چه زاویه‌ای به ماجرا نگاه کنید. به عنوان مثال، بریتانیایی‌ها و فرانسوی‌ها، بیشتر از بقیه پیش‌رو هستند. در عمل باید اصل بنیادین کمک به حفظ امنیت شهروندان باشد اما همان‌طور که در مثال لیبی دیده‌ایم، این حرف را می‌توان به شکل‌های مختلفی تعبیر کرد.»

سرویس بین الملل«فردا»: در یک مرکز مدرن نظامی در اردن، اساتید خارجی به شورشی‌های سوری آموزش‌های جنگی می‌دهند. این را گزارش‌های خبری رسانه های اروپا اعلام کرده‌اند. منابع خبری می‌گویند این شورشی‌ها آموزش می‌بینند تا بعد از رفتن بشار اسد، اوضاع امنیتی کشور را کنترل کنند و نیروهای امنیتی آینده‌ی سوریه باشند. هرچند آموزش‌های ارائه شده در این مرکز، برابر این خبر نیستند و حرفی دیگر را پیش می‌کشند. گلوبال ریسرچ در گزارشی مفصل به شرح این امر پرداخته است.

در سه ماه گذشته 200 نفر در دو کمپ آموزشی در شرق و شمال اردن آموزش دیده‌اند، این را گزارش اشپیگل می‌گوید. آموزش‌های نظامی این مردها متمرکز بر سلاح‌های ضدِ تانک بوده است، این را گزارش مجله‌ی نیوز می‌گوید، و در ادامه می‌گوید همچنین حملات پارتیزانی و سازمان‌دهی جزو آموزش‌های ارائه شده در این مراکز است. این گزارش می‌گوید برنامه‌ریزی شده است تا 1200 نفر از ارتش آزاد سوریه در این مراکز آموزش‌های ویژه‌ی نظامی دریافت کنند - ارتشی که تلاش می‌کند رژیم بعد از بشار اسد را از هم‌اکنون بسازد.

سربازهای ارتش آزاد سوریه - رویترز

این گزارش می‌گوید که بعضی از شهروندان امریکایی در یونیفرم‌های ارتش امریکا در این اردوگاه‌های آموزشی حاضر هستند اما گزارش‌ها مشخصاً‌ نمی‌گویند این امریکایی‌ها برای شرکت‌های خصوصی کار می‌کنند یا در خدمت ارتش امریکا هستند.

ماه اکتبر گذشته پنتاگون این خبر را تایید کرد که گروهی کوچک از نیروهای ویژه‌ی عملیاتی امریکا و مشاورهای نظامی این کشور برای یک دوره‌ی تابستانی به کشور اردن فرستاده شده‌اند تا آموزش‌های نظامی ارائه بدهند تا اگر شرایط بحرانی پیش آمد، یعنی دولت اسد از سلاح‌های شیمایی استفاده کرد، دولت اردن آماده‌ی نشان دادن عکس‌العمل کافی باشد. گزارش‌ها می‌گویند در این میان گروهی منتخب از شورشی‌های سوری نیز در خاک اردن آموزش‌هایی دریافت کرده‌اند.

روزنامه‌ی بریتانیایی گاردین جمعه‌ی گذشته گزارش داد که امریکا به‌تنهایی در این آموزش‌ها حاضر نیست. بلکه استادهای نظامی بریتانیایی و فرانسوی نیز در اردن به شورشی‌های سوری آموزش ارائه می‌دهند.

وزیر امور خارجه‌ی بریتانیا چهارشنبه‌ی گذشته به پارلمان کشور خود گفت: «کمک‌های تکنیکی ما می‌توانند شامل بر کمک، توصیه و آموزش بر مسائل مرتبط به حفظ امنیت در مناطقی بشوند که دیگر تحت کنترل دولت بشار اسد قرار ندارند، تا بتوانیم شاهد همکاری شوراهای نظامی و مردمی باشیم، تا خطر تنش بین مردم و نظامی‌ها کاهش پیدا کند و نیروهای امنیتی بر روند جایگزینی دولت نظارت داشته باشند.»

مخالفین دولت اسد در اردن شعار داده و علامت پیروی نشان می‌دهند - رویترز

اشپیگل می‌نویسد: «وقتی به موضوع کمک‌های تکنیکی می‌رسیم، موضوع این است که سوال را چگونه بپرسید و از چه زاویه‌ای به ماجرا نگاه کنید. به عنوان مثال، بریتانیایی‌ها و فرانسوی‌ها، بیشتر از بقیه پیش‌رو هستند. در عمل باید اصل بنیادین کمک به حفظ امنیت شهروندان باشد اما همان‌طور که در مثال لیبی دیده‌ایم، این حرف را می‌توان به شکل‌های مختلفی تعبیر کرد.»

در لیبی دخالت غرب با ساخت منطقه‌ی پرواز ممنوع شروع شد، سپس به حمایت از مخالفان رسید و درنهایت به بمباران گسترده‌ی این کشور ختم شد و شرایطی مهیا شد تا دولت معمر قذافی سقوط کند. رهبر لیبی درنهایت توسط شبه‌نظامی‌ها بدون دادگاه و حکم قاضی، به شکلی بی‌رحمانه کشته شد.امروز لیبی درگیر مشکلات قومیتی است و در لبه‌ی رسیدن به یک جنگ داخلی قرار گرفته است.

نیروهای امنیتی و اطلاعاتی اردن نیز درگیر آموزش به نظامی‌های مخالف دولت سوریه در خاک اردن هستند. آن‌ها مراقب هستند سلفی‌ها در این آموزش‌ها وارد نشوند و تنها چهره‌های سوری و مخالف دولت سوریه - نه خارجی‌های افراط‌گرا - آموزش ببینند.

ظاهراً امریکایی‌ها نسبت به روند کمک از طریق خاک ترکیه به شورشی‌های سوری، دل‌سرد شده‌اند. چون ترکیه تعمداً اجازه می‌دهد تا اسلام‌گرایان افراطی کنترل مناطق شمالی سوریه را در دست بگیرند.همچنین ظاهراً عربستان سعودی و بحرین نیز از طریق خاک اردن به شورشی‌های سوری کمک می‌کنند.

پناهنده‌ی سوری منتظر است تا پیش از ورود به کمپ پناهجویان سوری در خاک اردن، مشخصات‌اش ثبت بشود

در فوریه ی گذشته جان کری، وزیر دفاع امریکا گفت 60 میلیون دلار کمک جدید امریکا به شورشی‌ها ارائه خواهد شد و این کمک شامل بر سلاح‌های دفاعی، تجهزیات نظامی و کمک‌های فنی می‌شود.

گاردین می‌گوید گروهی از نیروهای عملیات ویژه‌ی بریتانیا در خاک اردن مستقر هستند تا اگر غرب تصمیم به دخالت نظامی در خاک سوریه گرفت، بتوانند سریعاً وارد عمل بشوند. آن‌ها در مدت انتظار خود، به شورشی‌های سوری آموزش می‌دهند.

منابع اردنی می‌گویند آموزش‌های معمول و متعادل به شورشی‌ها ارائه می‌شود. حال اشپیگل می‌گوید هدف نهایی این برنامه، آموزش نظامی 10 هزار شورشی است و اینکه آن‌ها در واحدهای عملیاتی گوناگون آماده‌ی جنگی گسترده‌تر بکند. گاردین پیش از این گفته بود این نیروها می‌توانند دولت اسد را سرنگون کنند.

هرچند گاردین می‌گوید این نیروها پلیس حفظ امنیت برای رسیدن به دولت جدید هستند تا اینکه ارتشی برای سرنگونی دولت فعلی باشند.هم‌اکنون 320 هزار پناهنده‌ی سوری در خاک اردن هستند و پیش‌بینی می‌شود یک میلیون پناهجوی جدید به خاک این کشور وارد شوند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت