سرنخ احتمالی از بوئینگ مالزیایی/تصاویر

کد خبر: 329937

چین تصاویری ماهواره‌ای منتشر کرده که گمان می‌رود تکه‌هایی از لاشه هواپیمای مالزیایی مفقود شده باشد.

سرنخ احتمالی از بوئینگ مالزیایی/تصاویر
باشگاه خبرنگاران: وبسایت دولتی چین روز چهارشنبه سه تصویر ماهواره ای منتشر کرد که در آنها اشیایی سفیدی دیده می شوند که بر روی آب‌های دریای جنوب چین شناورند. این تصاویر روز یکشنبه، یعنی تنها یک روز بعد از ناپدید شدن بوئینگ ۷۷۷ خطوط هوایی مالزی، تهیه شده است اما وبسایت وزارت علوم چین امروز آنها را روی وبسایت خود قرار داده است. نقطه جغرافیایی عکس ها جایی در دریای جنوب چین را نشان می دهد که منطقه‌ای است در شرق مالزی و جنوب ویتنام. خبرگزاری رسمی شینهوا در چین، گزارش کرده که اندازه تخمینی بزرگترین شیی که در این عکس‌ها دیده می‌شود ۲۴ متر در ۲۲ متر است. همزمان مالزی آخرین تماس رادیویی پرواز ام اچ ۳۷۰ را منتشر کرده است که از "تحت کنترل" بودن آن خبر می‌دهد. این سه تصویر عبارتند از:
ارتش خلق چین همچنین روز سه شنبه اعلام کرد چند ماهواره که قابلیت عکس‌برداری با کیفیت بالا را دارند به آسمان دریای جنوب چین هدایت کرده تا در عملیات تجسس برای یافتن اثری از این هواپیمای مسافربری که ۲۳۹ سرنشین داشت، شرکت کنند. این ماهواره‌ها از مرکزی نظامی در شمال چین هدایت می‌شوند. صبح امروز هم مالزی آخرین گفتگوی رادیویی میان خلبان و تیم کنترل پرواز را منتشر کرد که تنها چند دقیقه پیش از ناپدید شدن هواپیما انجام گرفته بود و در آن خلبان می گوید: "همه چیز عادی است." عکس هایی هم که چین امروز منتشر کرد تقریبا نزدیک محلی تهیه شده اند که مالزی جستجو برای یافتن اثری از هواپیمای مفقود شده را از آنجا آغاز کرده بود. با وجود این، مالزی محدوده تجسس را افزایش داده و اکنون گروه‌های ماهواره‌ای، هوایی و دریایی بخش بزرگتری از دریای جنوب چین را به امید حل معمای پرواز ام اچ ۳۷۰ جستجو می‌کنند. در همین حال، مقامات چین آشکارا از آنچه گزارش‌های ضد و نقیض مقامات مالزی درباره هواپیمای گمشده این کشور می‌خوانند، انتقاد کرده‌اند. یک سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است نمی‌توان با صراحت گفت که چه بخشی از اطلاعات ارایه شده از سوی مقامات مالزی، درست است. این در حالی است که مقامات مالزی می‌گویند که در اطلاعات ارایه شده هیچ ابهامی وجود ندارد و تاکید کرد‌ه‌اند که آنها وضعیت مقامات چینی را درک می‌کنند. حدود دو سوم مسافران این پرواز که از کوآلالامپور عازم پکن بود، ملیت چینی دارند. هواپیمای مالزیایی ۵ روز پیش و ساعاتی پس از پرواز از این کشور به مقصد چین از صفحه رادار محو شد. از آن زمان تاکنون جستجوها برای یافتن این هواپیما نتیجه‌ای نداشته است. پیشتر مقامات مالزیایی در یک نشست خبری گفتند که رادارهای نظامی، یک شئی ناشناخته که می‌تواند همین هواپیمای گمشده باشد، را در تنگه مالاکا ردیابی کرده بودند.
اکنون اما گزارش شده است که کارگر یک سکوی نفتی در حدود ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی ویتنام واقع در دریای جنوب چین، گفته است که او چیزی را که در آسمان در حال آتش گرفتن بوده دیده است. خانواده های مسافران و خدمه این هواپیما که از چهارده ملیت مختلف هستند، در روزهای گذشته از ادامه بی خبری از سرنوشت این پرواز انتقاد کرده‌اند.
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها