کرباسچی نماینده خاتمی در جریان لیبرال می‌شود؟

کد خبر: 368840

طی هفته های گذشته جلسه‌ای با حضور عبداله نوری، کرباسچی و مرعشی تشکیل شده که این جلسه مصوباتی هم داشته است. در این جلسه قرار شده است یک هیئت اجرایی درست شود که ترکیب آن در حال مشخص شدن است تا بتوانند بیشتر بر انتخابات مجلس متمرکز شوند.

سرویس سیاسی « فردا »- اصلاح طلبان فعالیت خود را از مدت ها پیش و از همان روزهای ابتدایی بعد از انتخابات ریاست جمهوری آغاز کردند. آنها که از یک سو خود را تاثیرگذارترین جریان در به قدرت رسیدن حسن روحانی می دیدند و از سوی دیگر کم ترین دخالت را در امور اجرایی کشور داشتند تصمیم گرفتند تا برای انتخابات بعدی و کسب کرسی های مجلس آماده بکار شوند. از همین رو فعالیت های خود را به رهبری محمد رضا عارف آغاز کردند. این در حالی بود که در میانه راه برخی از تئوریسین های جریان اصلاحات با اعتقاد بر روی آوردن به چهره های راست گرای سنتی، در پی تحمیل سرلیستی اصلاح طلبان به ناطق نوری بودند. همین امر سبب شد تا شکاف و اختلاف بین اصلاح طلبان ایجاد شود. فعالیت‌های زودهنگام اصلاح طلبان برای تصرف صندلی‌های بهارستان البته مدت هاست که آغازشده و روز به روز برتحرکات این طیف افزوده می‌شود. اصلاح طلبان با قوت و جدیت بیش از پیش در صدد محقق کردن اهداف خود به ویژه حضور فعال در انتخابات مجلس شورای اسلامی هستند اما در این مسیر با اختلافات عدیده ای روبرو شده اند. طوری که این روزها رفته رفته بر طبقات این جریان افزوده می شود و هر روز یک گروه جدید اعلام موجودیت می کند.
این گروه ها با تشکیل جلسات مشترک سعی در هماهنگ شدن برای اتحاد بیشتر برای ورود به انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان را دارند. در این راستا خبر می رسد طی هفته های گذشته جلسه‌ای با حضور عبداله نوری، کرباسچی و مرعشی تشکیل شده که این جلسه مصوباتی هم داشته است. در این جلسه قرار شده است یک هیئت اجرایی درست شود که ترکیب آن در حال مشخص شدن است تا بتوانند بیشتر بر انتخابات مجلس متمرکز شوند. در این جلسه همچنین بحث انتخابات خبرگان نیز مطرح شده که لیبرال ها این انتخابات را به علما واگذار کرده و تصمیم بر این گرفته اند که تمرکز خود را بر انتخابات مجلس بگذارند. از سوی دیگر نیز غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران، طی روزهای اخیر در گفت‌وگویی با یکی از نشریات اصلاح طلب درباره تشکیل مجلس دهم شبیه مجلس پنجم و تأکید اصلاح‌طلبان بر اشخاصی مانند ناطق و لاریجانی و اینکه آیا این می‌تواند تاکتیک اصلاح‌طلبان باشد یا خیر، گفت:‌ بله، اگر اصلاح‌طلبان به این نتیجه برسند و اگر ما واقعاً بخواهیم مسائل بحرانی کشور را که بعضی از آن‌ها کمتر از اوضاع جنگ نیست، با همدلی حل‌وفصل کنیم، حتماً نیاز داریم که وحدت تاکتیکی یا حتی راهبردی با کسانی که از نظر تحلیل سیاسی با آن‌ها مخالف هستیم، داشته باشیم. البته تحرکات هفته های اخیر غلامحسین کرباسچی نشان می دهد که وی نقش مهمی در برنامه های انتخاباتی اصلاح طلبان ایفا خواهد کرد. از طرفی به نظر می رسد با توجه به گوشه نشینی سید محمد خاتمی رئیس جریان اصلاحات، کرباسچی نقش نماینده وی در ماه های باقی مانده تا انتخابات را برعهده گرفته است. همین چند روز پیش بود که خبر رسید در پی ملاقات غلامحسین کرباسچی و سیدمحمد خاتمی و توافقات مربوط به فعالیت در مراکز استان‌ها، مقدمات کار انتشار ۹ نشریه در استان‌ها آماده ‌شده و قرار است که این نشریات از اول مهر در استان‌ها منتشر شوند. این در شرایطی است که پیش از این نیز اخباری مبنی بر تلاش جریان اصلاحات برای ایجاد روزنامه‌های زنجیره‌ای در سطح کشور منتشر شده بود. بنابراین به نظر می رسد با توجه به تعدد فعالیت های اصلاح طلبان و فعالیت زنجیره ای این جریان، شکست آنها در انتخابات مجلس با روندی که در پیش گرفته اند بسیار محتمل خواهد بود. جلسات این روزهای لیبرال ها به رهبری غلامحسین کرباسچی در شرایطی است که پیش از این نیز جلسات اصلاح طلبان فعال شده و مسئولیت برگزاری این جلسات بر عهده موسوی لاری گذاشته شده بود. از این جلسات خبر رسید که این جریان در تلاش است تا با لیستی 700 نفره خود را برای انتخابات سال آینده مجلس شورای اسلامی آماده کنند. در این خصوص شنیده شد موسوی لاری مسئولیت هماهنگی این جلسات را بر عهده گرفته است و در این جلسات نماینده ای از حزب کارگزاران هم حضور دارد. بر اساس مصوبات این جلسات، یک لیست 700 نفره‌ برای انتخابات مجلس آماده شده و قرار است این لیست با توجه به مسائلی همچون گذر افراد از فیلتر شورای نگهبان و سوابق این اشخاص پالایش شود. این روزها اصلاح طلبان مانده اند و اختلافاتی که هر روز بیشتر از گذشته نمایان می شود. یک روز هدایت این جریان بر عهده موسوی لاری می افتد و جلسات با هدایت وی پیش می رود و روز دیگر خبر می رسد که غلامحسین کرباسچی با چند تن دیگر از لیبرال ها جلساتی در زمینه انتخابات مجلس تشکیل داده اند. حالا باید منتظر ماند و دید که لیبرال ها با این همه اختلاف و انشقاق می توانند به آرزوی خود که همان رسیدن به کرسی های سبز بهارستان است، برسند.
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت