انتقاد از وضعیت نامطلوب محصول سیب‌زمینی

کد خبر: 472062

نماینده مردم اصفهان در مجلس از نامه بیش از 40 نماینده به رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در خصوص رسیدگی به وضعیت نامطلوب محصولات کشاورزی خبر داد.

فارس: عباس مقتدایی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، از امضای بیش از 40 نماینده در نامه‌ای به معاون رئیس‌جمهور و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور مبنی بر رسیدگی به وضعیت محصولات کشاورزی در جلسه علنی امروز مجلس خبر داد و اظهار داشت: در این نامه از معاون رئیس‌جمهور و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور خواسته‌ایم تا نسبت به صادرات محصولات کشاورزی و مشوق‌های حمایتی آن به ویژه در خصوص سیب‌زمینی اقدامات لازم را انجام دهند.
وی افزود: در این نامه همچنین خواسته‌ایم تا منابع مالی مورد نیاز برای خرید و ذخیره‌سازی توافقی سیب‌زمینی توسط سازمان تعاون روستایی برای ساماندهی کوتاه‌مدت و رسیدگی به وضعیت بازار سیب‌زمینی انجام شود.
نمیانده مردم اصفهان در مجلس همچنین تصریح کرد: در نامه‌ای که بیش از 40 نمایندگان مجلس آن را امضا کرد‌ه‌اند، به این نکته اشاره شده است که سیب‌زمینی یکی از مهم‌ترین محصولات زراعی است که با با مجموعه تولید بیش از 350 میلیون تن در حال حاضر بعد از گندم و ذرت در رتبه چهارم تولید جهانی قراردارد و با اشاره به سازگاری این گیاه با شرایط آب و هوایی مناطق مختلف کشور تاکید شده است که هم‌اکنون بیش از 140 کشور جهان این محصول را تولید می‌کنند و کشور ما با داشتن 160 هزار هکتار سطح زیرکشت سیب‌زمینی و تولید سالانه بیش از 5.2 میلیون محصول به عنوان یکی از قطب‌های مهم تولید سیب‌زمینی در دنیا مطرح است.
مقتدایی در ادامه مطلب فوق اضافه کرد: به دلیل این مسئله مهم باید سیب‌زمینی تولیدی داخل با نظارت مستمر کارشناسان جزء سالم‌ترین محصولات تولیدی ما باشد و ابعاد بازارپسندی را به گونه‌ای حاصل کند که بتواند از بازارهای داخلی و خارجی مخصوصا به جهت مجاورت کشور ما با کشورهایی نظیر آذربایجان، عراق، سوریه، ترکمنستان، افغانستان و ازبکستان و سایر کشورها بتواند سهمی از بازار صادراتی را به دست آورد.
وی در خاتمه تاکید کرد: چالش‌های موجود و نابسامانی‌هایی که در سال‌های گذشته در خصوص سیب‌زمینی و یا بحث امحاء سیب‌زمینی در ماه‌های گذشته و نظایر آن نشان می‌دهد که برنامه‌ریزی در این جهت آن گونه که باید و شاید نیست به همین جهت نامه ای به سازمان مدیریت برنامه‌ریزی نوشتیم تا به داد این محصول و به فریاد کشاورزان برسد. بنابراین فریاد و صدای کشاورزان که در ماه‌های گذشته دچار آسیب شدند به گوش مسئولان اجرایی و برنامه‌ریز کشور رسیده شده و امیدواریم که هم در بودجه سال 95 و هم در برنامه ششم توسعه به این موضوع توجه کنند.
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت