پاسخ آیت‌الله جنتی به شایعه درگذشت‌اش

کد خبر: 649257

در شرایطی که در روزهای گذشته خبری مبنی بر درگذشت رئیس مجلس خبرگان و دبیر شورای نگهبان منتشر شده بود، به نظر می‌رسید که این خبر یک «دروغ سیزده» باشد. سخنگوی شورای نگهبان با تکذیب این خبر گفته است که آیت الله جنتی هم به شایعه درگذشت اش واکنش نشان داده است.

روزنامه ابتکار: سخنگوی شورای نگهبان شایعه درگذشت آیت الله جنتی را تکذیب کرد.

در شرایطی که در روزهای گذشته خبری مبنی بر درگذشت رئیس مجلس خبرگان و دبیر شورای نگهبان منتشر شده بود، به نظر می‌رسید که این خبر یک «دروغ سیزده» باشد. سخنگوی شورای نگهبان با تکذیب این خبر گفته است که آیت الله جنتی هم به شایعه درگذشت اش واکنش نشان داده است.

واکنش آیت‌الله جنتی به خبر درگذشتش را عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرده است. متن نوشته سخنگوی شورای نگهبان با عنوان «دروغ‌تر از دروغ!» به این شرح است: «شایعه عبارت است، از یک گزاره ویژه که ملاک‌های اطمینان بخش رسیدگی برای آن وجود نداشته باشد ومعمولاً به صورت شفاهی از فردی به فرد دیگر انتقال می‌یابد. به نظر می‌رسد که دو شرط «اهمیت» و «ابهام» در انتقال شایعه، قانون اصلی شایعه را تعیین می کند. بدین معنا که فرمول حدت و شدت شایعه را می‌توان به این صورت تعریف کرد: میزان رواج شایعه تقریباً برابر است با حاصلضرب اهمیت در ابهام موضوع مطروحه در آن شایعه. در علم ارتباطات، شایعه را گفتمان‌های غیررسمی و نامعتبر و در نتیجه نهایی اطلاعات وارسی نشده می‌دانند که در چند مرحله در چارچوب نظام ارتباطی پرورانده شده‌ است و از آنجایی که اطلاعات در هر مرحله دست به دست شده‌ است، اغلب تحریفاتی در آنها صورت می‌گیرد. ممکن است بعد از چندین بار تحریف، محصول نهایی به کلی با آنچه در ابتدای کار منتقل شده متفاوت باشد. یکی از دلایل اهمیت بررسی شایعه‌ها این است که «چه کسی از رواج این شایعه سود می‌برد.» این امر برای درک منشاء این شایعه‌ها سودمند است. دیگر اهمیت شایعه‌ها در این است که، رواج یک شایعه می‌تواند اطلاعاتی از میزان زودباوری مردم آن جامعه نسبت به خبری که شک‌برانگیز و اثبات‌ نشده‌ است، در اختیار کارشناسان و همچنین دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی بیگانه گذاشته و در زمان بحران و یا در چهارچوب جنگ‌های روانی و رسانه‌ای برایشان مفید باشد. از قبل از ظهر امروز (یکشنبه) نیز دروغی در قالب خبر مانند سال‌های گذشته منتشر شد که علاقه‌مندان به دبیر محترم‌ شورای‌نگهبان را نگران کرد و از من و یا سایر دوستان جویای احوال ایشان می‌شدند. لازم به ذکر است، دیروز (شنبه) عصر به اتفاق برخی مسئولان توفیق زیارت ایشان را داشتیم و بسیار سرحال بودند و امروز نیز در چند نوبت با ایشان تماس تلفنی داشتم اما بهترین پاسخ به این شایعات را از زبان خود ایشان بشنویم: «این موضوع قطعا برای من یک توفیق است. جمله‌ای حضرت امام فرمودند که اگر آمریکا از ما خوشحال بود در خودمان شک کنیم. اگر او با ما دشمنی کرد حقانیت خودمان را باور کنیم. به نظر من اگر کسانی که تخریب می‌کنند حزب‌اللهی باشند نماز شب‌خوان باشند آدم باید در خودش شک کند اما اگر افراد بی‌مبالات تخریب می‌کنند این اتفاقا مایه خوشحالی است. انسان از مذمت افراد صالح باید برای خود نگران شود.»».

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت