ملت سنگ تمام گذاشت

کد خبر: 671798

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا از صبح دیروز با شکوه هر چه تمام‌تر و حضور گسترده مردم در سراسر کشور برگزار شد.

روزنامه کیهان: دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا از صبح دیروز با شکوه هر چه تمام‌تر و حضور گسترده مردم در سراسر کشور برگزار شد. این در حالی بود که برخی گزارش‌ها حاکی از تخلف‌هایی در روند انتخابات است که از سوی مراجع ذیصلاح در دست بررسی است.
انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا صبح دیروز رسماً آغاز شد و با استقبال مردم و تشکیل صف‌های طویل تا ساعت 24 تمدید شده و ادامه یافت و اخبار اولیه و غیررسمی تا لحظه تنظیم این گزارش، حاکی از مشارکت بالا و حدود 40 میلیون نفری است.
صبح دیروز رهبر معظم انقلاب اسلامی در اولین دقایق آغاز رأی‌گیری دوازدهمین دوره‌ انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا با حضور در محل صندوق سیار ۱۱۰ در حسینیه‌ امام خمینی (ره)، آرای خود را به صندوق انداختند.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای سپس با اشاره به نعمت مردم‌سالاری و حضور مردم در انتخابات، افزودند: مردم هرچه بیشتر در انتخابات شرکت کنند و هرچه زودتر در پای صندوق‌های رأی حاضر شوند، زیرا کار نیک را باید در اول وقت انجام داد و نباید آن را به تأخیر انداخت.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اهمیت انتخابات ریاست جمهوری، خاطرنشان کردند: سرنوشت کشور در دست آحاد مردم است، چراکه رئیس‌قوه‌ مجریه را انتخاب می‌کنند؛ همچنین انتخابات شوراهای شهر و روستا نیز مهم است زیرا منتخبانِ آن، خدمات شهری و روستایی یعنی مسائل روزمره‌ مردم را در اختیار دارند.
ایشان با تشکر از صداوسیما و خبرنگاران که مشغول کار مهم انتقال خبر هستند، به آحاد مردم توصیه کردند: با دقت، ملاحظه و شناخت در انتخابات شرکت کنید.
تخلفات انتخاباتی
در حالی که بیش از چندین ساعت از آغاز رای‌گیری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نگذشته بود، تخلفات متعددی از سوی مسئولان و دست‌اندرکاران اجرایی انتخابات گزارش شد.
عدم رعایت عدالت در اعلام اسامی نامزدها، عدم صدور کارت ورود به صندوق ناظران حجت‌الاسلام رئیسی، جلوگیری از ورود ناظران دارای مدرک نظارت حجت‌الاسلام رئیسی به صندوق، شروع به کار همراه با تاخیر در برخی شعب، تبلیغ غیرقانونی به نفع دولت، تعرفه بدون مهر و فعالیت ستادهای رئیس‌جمهور مستقر از جمله این تخلفات بود.
علی‌رغم ذکر شهرت نامزدها در کنارشان در همه دوره‌ها و پیگیری مکرر و نامه رسمی به ستاد انتخابات وزارت کشور، بسیاری از شهرستان‌ها حجت‌الاسلام رئیسی را به عنوان «سید ابراهیم رئیس‌الساداتی» ذکر کرده و از ذکر شهرت «رئیسی» خودداری کرده‌اند.
از سوی دیگر علی‌رغم تحویل به موقع مدارک ناظران منتخب ستاد حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی، استانداری‌ها و فرمانداری‌های مختلف با بهانه‌های واهی همچون وجود اختلال در سیستم رایانه‌ای از صدور کارت حضور ناظران استنکاف ورزیدند.
همچنین ماده واحده ‌قانون حضور نمایندگان نامزدهای ریاست جمهوری در شعب اخذ رای، مصوب 30/5/1379 مقرر کرده است که ممانعت از حضور نمایندگان نامزدها در شعب اخذ رای، اماکن استقرار دستگاه شمارشگر ممنوع بوده و جرم محسوب می‌شود و متخلف به مجازات مقرر شده در تبصره ماده (93) قانون انتخابات ریاست جمهوری محکوم خواهد شد. با این حال در شعب مختلف، از ورود ناظران به صندوق‌ها جلوگیری شده است.
از سوی دیگر با وجود اعلام صریح وزارت کشور مبنی بر شروع کار اخذ رای از ساعت 8 صبح، شعب متعددی در شهرستان‌ها با تاخیر غیرموجه اقدام به شروع رای‌گیری کرده‌اند.
هیئت‌های اجرایی در صندوق‌های ثابت و سرکشی از شعب شهرهای مختلف نیز به نفع رئیس‌جمهور مستقر اقدام به تبلیغ می‌کنند.
همچنین دست‌اندرکاران انتخابات با رفتارهای غیرقانونی همچون بستن دستبندهای سبز و بنفش و نوشتن رای افراد بی‌سواد بدون اذن آنها به نام رئیس‌جمهور مستقر اقدام به تبلیغ برای وی می‌کنند.
در برخی شعب شهرهایی که آراء حجت‌الاسلام رئیسی بر سایر نامزدها فزونی دارد نیز تعرفه‌های بدون مهر توزیع شده که در ادامه به خاطر نداشتن مهر قابل ابطال هستند.
نکته دیگر این که علی‌رغم اینکه فرصت قانونی تبلیغات تا ساعت 8 روز پنجشنبه بوده است، در روز انتخابات، ستادهای رئیس‌جمهور مستقر همچنان باز بوده و اقدام به پخش سرود کرده و هواداران در مقابل آن تجمع می‌کنند.
برای 4 تا رای!
سید مصطفی میرسلیم کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری درباره کمبود تعرفه‌های رای در برخی شعبه‌ها و نرساندن تعرفه، در صفحه شخصی خود نوشت: نرساندن تعرفه به شهرستان‌ها، روستاها و شعب اخذ رای مصداق بارز فروختن دین به دنیاست برای 4 تا رای.
دستگیری 120 نفر در ارتباط با خرید و فروش رای
غلامحسین اسماعیلی رئیس‌کل دادگستری استان تهران که ابتدا اعلام کرده بود که تاکنون حدود ۱۰۰نفر در شهرهای مختلف استان تهران در ارتباط با تخلفات انتخاباتی از جمله خرید و فروش آرا بازداشت شده‌اند و تحت تعقیب قضایی قرار گرفته‌اند، در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان از بازداشت 20 نفر دیگر خبر داد.
کدخدایی: گزارش تخلفات زیاد است
عباسعلی کدخدایی سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری در جمع خبرنگاران درباره میزان افزایش تخلفات انتخاباتی و گزارش‌هایی که به این هیئت ارائه شده، گفت: ما در حال حاضر مشغول بررسی گزارش‌هایی از تخلفات هستیم و این گزارش‌ها به ما ارسال می‌شود و ما نیز با دوستان در وزارت کشور هماهنگ می‌کنیم که باید بررسی‌های دقیق‌تری شود و نتیجه را بعد از بررسی اعلام خواهیم کرد.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا میزان تخلفات در روند انتخابات تاثیرگذار بوده یا خیر؟ اظهار داشت: باید این موضوع بررسی شود و هنوز که در جریان روند بررسی اخذ رای هستیم باید اینها دقیق‌تر مورد بررسی قرار گیرد تا ان‌شا‌ءالله بتوانیم اعلام نظر کنیم.
کدخدایی در پاسخ به این سؤال که اقدامات هیئت نظارت درباره بررسی تخلفاتی که صورت گرفته چیست؟ گفت: ما اینها را پیگیری می‌کنیم و گزارش‌هایی که می‌آید از طریق دفاتر به صورت موردی پیگیری می‌شود، برخی از آنها صحت دارد، اما برخی نیز صحت ندارد و باید ببینیم که در ساعات آینده اینها را چگونه می‌توانیم ارزیابی و نتیجه را اعلام کنیم.
سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به این سؤال که آیا نامه نماینده حجت‌الاسلام رئیسی به هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات درباره تخلفات صورت گرفته، در روند انتخابات مورد بررسی قرار گرفته یا خیر؟ گفت: همه گزارش‌های تخلفات از جاهای مختلف و مبادی گوناگون برای ما ارسال شده و مرتب هم این گزارشات می‌آید.
وی در پاسخ به سؤال دیگری پیرامون اعزام دو هیئت از بازرسان هیئت نظارت به دو استان کشور برای بررسی تخلفات انتخاباتی و اینکه آیا در گذشته نیز سابقه داشته یا خیر؟ گفت: ما بازرسان سیار هم داریم و مرتب اینها به استان‌های مختلف سرکشی می‌کنند، به خصوص در جاهایی که احتمال تخلف و یا گزارش آن آمده، اما باید منتظر نتیجه هم بمانیم.
سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به این سؤال که آیا در گزارش‌هایی که پیرامون تخلفات انتخاباتی ارسال شده، گزارشی وجود دارد که در روند برگزاری انتخابات تاثیرگذار باشد؟ خاطرنشان کرد: الان نمی‌توانم درباره تخلفی که در روند انتخابات تاثیرگذار بوده باشد، اظهارنظر کنم، اما گزارش تخلفات زیاد است.
نامه نیکزاد به هیئت نظارت درباره انبوه تخلفات
علی نیکزاد رئیس‌ ستاد انتخاباتی حجت‌الاسلام رئیسی نامه‌ای خطاب به اعضای هیئت نظارت بر دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری منتشر کرد.
در این نامه آمده است: «احتراماً همان‌گونه که مستحضرید ماده 33 قانون انتخابات ریاست جمهوری مصادیق ارتکاب جرم در روند انتخابات را برشمرده است، اما آنچه در حال حاضر از ارتکاب این مصادیق با مدرک و سند مضبوط قابل ذکر است، از حد گزارش و شکایت گذشته است و به نظر می‌رسد محتاج ورود و برخورد جدی هیئت محترم نظارت جهت جلوگیری از ادامه این روند تخلفات دامنه‌دار است.»
نیکزاد در ادامه برخی از این تخلفات را نام برده است: «تخلفاتی همچون عدم اعلام شهرت حجت‌الاسلام رئیسی تا حدود ساعت 15، تحویل تعرفه بدون مهر قابل ابطال به مردم، حضور غیرقانونی و تبلیغ هیئت‌های اجرایی و طرفداران دولت مستقر، عدم صدور کارت حضور ناظران در شعب اخذ رأی، جلوگیری از ورود ناظران دارای کارت حضور در شعب اخذ رأی، عدم شروع به کار شعب اخذ رأی در ساعت مقرر و ...»
وی در پایان نامه آورده است: «این تخلفات آشکار و رفتارهای غیراخلاقی در انتخاباتی که آرای آن حق‌الناس محسوب می‌گردد، قطعاً با نزدیک شدن به ساعات پایانی زمان رأی‌گیری تشدید خواهد گردید. بر همین اساس از آن هیئت محترم درخواست می‌گردد با بررسی دقیق مطالب و ادعاهای فوق، تمهیدی جدی جهت صیانت از آرای مردم اندیشیده شود تا این رفتار غیرقانونی به نتیجه مدنظر طراحان آن منجر نگردد.»
وزارت کشور گوش شنوایی ندارد!
به گزارش خبرگزاری فارس، سید صولت مرتضوی نماینده حجت‌الاسلام رئیسی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: به آقای احمدی رئیس ستاد انتخابات کشور اصرار و تاکید می‌کنیم که چرا به شعب‌هایی که با اتمام تعرفه رو به رو شدند تعرفه جدید نمی‌فرستید که ایشان و ستاد انتخابات کشور گوش شنوا ندارند.
وی در ادامه افزود: شعبه‌هایی در مشهد، خراسان رضوی، جنوبی و خوزستان و اصفهان و .... با کمبود تعرفه مواجه هستند که هر چه تاکید کردیم گوش شنوا ندارند.
نماینده حجت‌الاسلام رئیسی تاکید کرد: از جاهای مختلف به ما گزارش دادند که تعرفه وجود ندارد و این را هم به آقای احمدی منتقل کردیم اما آقای احمدی می‌گوید استاندار ما می‌گوید که کمبود تعرفه نداریم. مستندات و گزارش و اعتراض کتبی را ارائه کرده‌ایم.
شرکت شخصیت‌ها و فعالان سیاسی در انتخابات
همگام با مردم شخصیت‌ها و فعالان سیاسی نیز از گروه‌های مختلف با حضور پای صندوق‌های رای در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا شرکت کرده و رای خود را به صندوق‌ها انداختند.
در کنار مردم، مسئولان کشوری و لشکری نیز پای صندوق‌های رای حاضر شده و رای دادند که برخی از آنها که توسط خبرنگاران مخابره شده به شرح زیر هستند:
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، علما و مراجع عظام، آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس‌قوه قضائیه، علی لاریجانی رئیس‌مجلس، آیت‌الله یزدی رئیس‌جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان و رئیس‌مجلس خبرگان، سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه، محمدرضا عارف نماینده تهران، سردار دهقان وزیر دفاع، ناطق نوری، سعید حجاریان فعال اصلاح‌طلب، سید علی خمینی نوه حضرت امام(ره)، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، معصومه ابتکار رئیس‌سازمان محیط زیست، تقوی رئیس ‌شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، علی مطهری نماینده تهران، سید‌حسن خمینی نوه حضرت امام(ره) ، غلامعلی حدادعادل عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمدباقر قالیباف شهردار تهران، عباس آخوندی وزیر راه، علوی وزیر طلاعات، شهیدی رئیس‌بنیاد شهید، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه، آیت‌الله هاشمی شاهرودی رئیس‌شورای حل اختلاف قوا، علی اکبر ولایتی رئیس‌هیئت امنای دانشگاه آزاد.
اطلاعیه‌های ستاد انتخابات کشور و هیئت مرکزی نظارت
از آغاز انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه‌های متعددی مسائل ضروری را به اطلاع هموطنان رساند.
در اطلاعیه شماره ۱۲ ستاد انتخابات کشور آمده بود: اطلاعیه‌های ستاد انتخابات کشور که از صدا و سیما پخش می‌شود به منزله دستور کتبی ستاد انتخابات کشور است و رعایت آن الزامی می‌باشد.
در اطلاعیه شماره ۱۳ نیز تاکید شده است: کلیه اوراق و آثار تبلیغاتی متعلق به نامزدهای انتخاباتی به هیچ عنوان نباید در محل شعبه و اطراف درب ورودی و خروجی آن وجود داشته باشد.
در اطلاعیه شماره ۱۵ نیز اعلام شد « رأی دهندگان هیچ الزامی برای رأی دادن در هر دو انتخابات کنونی ندارند.»
در اطلاعیه شماره ۱۶ ستاد انتخابات کشور نیز بر این نکته تاکید شده بود که « افراد بی‌سواد، روشندلان، یا افرادی که به هر دلیل قادر به نوشتن رأی خود نیستند می‌توانند از فرد مورد اعتماد همراه خود برای نوشتن برگ رأی استفاده کنند.»
در اطلاعیه شماره ۱۸ وزارت کشور آمده بود: اگر در محل شعبه یا اطراف آن یا صف انتظار رأی‌دهندگان فرد یا افرادی به هر شکلی اقدام به تبلیغ له یا علیه نامزدهای انتخاباتی می‌نمایند، سریعاً دستور فرمائید موضوع پیگیری و برخورد قانونی صورت پذیرد.
در اطلاعیه شماره (22) ستاد انتخابات کشور نیز تاکید شده بود: چنانچه در برگ‌های رأی اسم نامزد نیز نوشته شود، کفایت می‌کند.
هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات نیز در اطلاعیه‌هایی مواردی را به اطلاع هموطنان رساند.
هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور در اطلاعیه شماره 7 خود تاکید کرد: با توجه به اهمیت نظارت بر انتخابات و به منظور صیانت از آرای ملت، هیئت مرکزی نظارت بر پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی کشور آماده دریافت گزارش‌های مردمی از سراسر کشور است.»
هیئت مرکزی نظارت بر دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری نیز در اطلاعیه شماره 2 آمادگی خود را برای دریافت گزارش‌های مردمی اعلام کرد.
در اطلاعیه شماره 10 هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور نیز آمده بود: بر اساس گزارشات واصله، رای‌گیری الکترونیکی در حال حاضر در ۹ هزار و ۷۴۰ شعبه انتخابات بدون هیچ مشکلی در حال انجام است.
بر اساس این اطلاعیه « با توجه به تدابیر اتخاذ شده، در صورت ایجاد هرگونه مشکل در دستگاه‌های اخذ رای مکانیزه، رای‌گیری به صورت دستی انجام خواهد شد و هیچگونه محدودیت و توقفی در اخذ رای رخ نخواهد داد.»
هیئت مرکزی نظارت بر دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری نیز در اطلاعیه شماره 3 اعلام کرد هیج مرجعی به جز شورای نگهبان حق توقف یا ابطال شعب اخذ رأی را ندارد و هر گونه اقدامی که شائبه توقف انتخابات را داشته باشد، بدون کسب موافقت قبلی شورای نگهبان خلاف قانون است.
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت