شما کج‌فهم، نفرت‌پراکن و پرچمدار خشونت هستید!

کد خبر: 882354

مسعود نیلی با انتشار مطلبی نسبت به انتقادات برخی اقتصاددانان اصلاح‌طلبی که منتقد دولت محسوب می‌شوند، حملات تند و تیزی را مطرح کرد.

روزنامه کیهان: مسعود نیلی با انتشار مطلبی نسبت به انتقادات برخی اقتصاددانان اصلاح‌طلبی که منتقد دولت محسوب می‌شوند، حملات تند و تیزی را مطرح کرد. مسعود نیلی که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم سمت‌هایی همچون مشاور رئیس‌جمهور در امور اقتصادی، دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، رئیس مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی و دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقتصادی را بر عهده داشته و از او به عنوان مغز متفکر تصمیمات اقتصادی دولت روحانی نام برده می‌شود، در مطلبی به انتقادات مطرح شده پیرامون اقتصاد ایران پاسخ داده است.

نیلی در این مطلب مفصل که در روزنامه دنیای اقتصاد به چاپ رسید به انتقادات اخیر اقتصاددانان موسوم به نهادگرا پاسخ داده است. اقتصاددانان موسوم به نهادگرا در یکی دو ماه اخیر دو نامه به روحانی نوشته‌اند و از سیاست‌های اقتصادی دولت وی انتقاد کرده‌اند. به گزارش مشرق، این اقتصاددان‌ها که از لحاظ سیاسی، اصلاح‌طلب محسوب می‌شوند و در میان آن‌ها نام افرادی، چون فرشاد مومنی، حسین راغفر و عباس شاکری دیده می‌شود، علت گرانی شدید ارز و افزایش طاقت‌فرسای تورم و بروز رانت و فساد هزاران میلیارد تومانی ارزی در سال جاری را نتیجه اجرای سیاست‌های موسوم به تعدیل ساختاری خوانده‌اند که مسعود نیلی به عنوان یکی از افراد اثرگذار آن شناخته می‌شود. همچنین عباس شاکری، از اقتصاددانان برجسته کشور طی مطلبی جداگانه نسبت به عملکرد اقتصادی دولت‌ها در دو دهه اخیر انتقاد کرده بود و مسعود نیلی را چندین بار مخاطب نامه خود قرار داده بود. در پی این اتفاقات، مسعود نیلی در مطلبی که شنبه منتشر کرد، اقتصاددان‌های نهادگرا را کج‌فهم، نفرت‌پراکن و پرچمدار خشونت معرفی کرده و گفته است: «شما چهره‌های دانشگاهی هستید. شما چهره‌هایی با ادعای تدین و خداباوری هستید. شما چهره‌هایی با ادعای آزادمنشی و اصلاح‌طلبی هستید. این شیوه کار شما با کدام یک از این صفات سازگار است؟ چرا پرچمدار خشونت جدید شده‌اید؟ چرا از قلمتان نفرت می‌بارد؟ نفرت مقدمه خشونت است و خشونت مقدمه انحطاط. دانشمندان، مظهر آرامش و تواضعند. نشانه تجلی علم در افراد، ابتدا کلام و رفتار اخلاقی است و در مرحله بعد، منش علمی... شما چند نفر کاری کرده‌اید که اقتصاددانان نهادگرا به مخالفان در همه فصولی شناخته شوند که مبدا تاریخشان سال اعمال سیاست‌های تعدیل ساختاری است و ساعتشان در سال ۱۳۶۸ یخ زده و عقربه‌هایش حرکت نمی‌کند. هیچ بعید نیست که اختلاف هابیل و قابیل را هم ناشی از سیاست‌های تعدیل ساختاری بدانید.» نیلی انتقادات آن‌ها را دچار ضعف شدید استدلالی و فاقد انسجام و ناشی از کج‌فهمی برخی مفاهیم اقتصادی خوانده است که در مطالب آن‌ها حتی یک ارجاع آکادمیک نیز دیده نمی‌شود. مهم‌ترین نکته‌ای که نیلی در مطلب خود بیان کرده این است که پای خود را از التهابات اقتصادی امسال که نتیجه سوءمدیریت اقتصادی دولت بود، به طور کامل بیرون کشیده و ادعا کرده که او دیگر در نظام تصمیم‌گیری دولت حضور ندارد و این اتفاقات ربطی به او ندارد. این ادعای نیلی در حالی است که همگان می‌دانند او طراح اصلی سیاست‌های اقتصادی دولت روحانی بوده و اتفاقا کارشناسان و منتقدان از سال ۱۳۹۲ به آقای روحانی هشدار می‌دادند که نتیجه پیروی از تفکرات وی و همفکرانشان، به تکرار حادثه تورمی دولت دوم سازندگی خواهد انجامید که تورم به ۵۰ درصد هم رسید. مسعود نیلی و همفکرانش در دولت روحانی بیشترین حضور اقتصادی را داشته‌اند؛ تیم مدیریت بانک مرکزی از این طیف بوده که این افتضاح ارزی را به بار آورده‌اند. همچنین عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی نیز پیرو تفکرات همین طیف است که با هرگونه مداخله دولت در بازار مسکن مخالفند و نتیجه سیاست‌های پنج‌ساله آن‌ها سقوط تولید مسکن به کمترین سطح پس از انقلاب و افزایش شدید قیمت‌ها است. گفتنی است، روز گذشته حسن روحانی، طی سخنانی نسبت به نامه اقتصاددانان واکنش نشان داد و گفت: «من تا به حال چندین نامه اساتید دانشگاه را خوانده‌ام. خیلی نتوانسته‌ام استفاده کنم.»

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت