ائمه جمعه در هفته وحدت چه گفتند؟

کد خبر: 896240

امروز تریبون‌های نماز جمعه به مناسبت هفته وحدت از اهمیت قابل‌توجهی برخوردار بود بر این اساس نگاهی می‌کنیم به آنچه از این تریبون‌ها بیان شد.

خبرآنلاین: هرچند به مناسبت هفته وحدت تریبون‌های نماز جمعه این هفته سراسر کشور به وحدت میان شیعه و سنی اختصاص پیدا کرد، اما این تنها محور مطرح شده در خطبه‌های نماز جمعه نبود. حجت الاسلام احمد خاتمی خطیب نماز جمعه تهران علاوه بر پرداختن به مسئله هفته وحدت انتقاداتش را متوجه اظهارات ترامپ که ملت ایران را تروریست خوانده بود کرد.

آیت‌الله علم الهدی خطیب نماز جمعه مشهد هم بعد از اشاراتی به هفته وحدت روی سخنش را متوجه وزیر خارجه و اظهارات مطرح شده درباره پولشویی کرد و گفت: «یکی از فساد‌ها پولشویی است که وجود دارد و کسی هم منکر نیست؛ امروز نخبگان و مردم ما CFT را جایز ندانسته و آن را در حد خیانت به نظام می‌دانند و آن را مضر تشخیص می‌دهند اینکه شما بگوئید در کشور ما پولشویی است و این مصوبه هم تصویب نشود؛ به همین حرف استناد می‌کنند. کسی نگفت ایشان دروغ می‌گوید؛ نخیر، پولشویی هست. اشکال در این کار است نه اشکال در اینکه چرا گفتید.»

حال نگاهی می‌کنیم به آنچه امروز از بلندگو‌های نماز جمعه گفته شد.

امام جمعه قم: پیام انقلاب وحدت است

آیت‌الله علیرضا اعرافی با اشاره به پیش روی بودن سالروز میلاد پیامبر اکرم (ص) اظهار داشت: پیامبر بزرگوار اسلام ازنظر سلسله‌مراتب خلقت در صدر سلسله‌مراتب در خلقت هستند، چراکه خلق عظیم و شخصیت پیامبر خدا در همه ابعاد کمالات انسانی سرآمد و الگو هستند.

اهم صحبت‌های او از این قرار است:

*تأسی و تبعیت از هر بزرگی مشروط به یک سری قیودی است و تنها یک جا هست که این تأسی قیدی ندارد، اسوه الحسنه به نحو مطلق و بدون شرط بوده چراکه آن کمال اتم بی هرگونه نقص و ناپاکی است، و پیامبر اکرم (ص) اسوه مطلقه و قدوه عامه بوده و اسوه مطلقه در همه ابعاد پیامبر خدا و بعد از ایشان ائمه اطهار (ع) هستند.

*اولین آینه تفسیر خدا رسول خدا و اولین آینه شناخت پیامبر اکرم (ص) قرآن کریم است، بنابراین زمانی که قرآن می‌خوانیم به نحوی به شناخت وجود کامل پیامبر اکرم (ص) پی می‌بریم.

* پیام انقلاب اسلامی ایران در حقیقت بازگشت به وحدت است؛ باید افکار تکفیری را کنار گذاشت و دل‌های مسلمین به هم نزدیک شود و زندگی مسالمت آمیز را باید رعایت کرد.

* اهل بیت عصمت و طهارت (ع) همواره بر حفظ وحدت تاکید داشته‌اند و پیام هفته وحدت نیز همین امر است.

رهبر: ملت مسلمان باید از تنش دور باشد

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدتقی رهبر در خطبه‌های نماز جمعه امروز اصفهان با اشاره به مشکلات معیشتی اقشار مختلف مردم اظهار داشت: رنج مردم را باید درک کرد و فهمید، مسئولان باید از رنج کارگران باخبر باشند و بتوانند به مردم کمک کنند، ما باید نسبت به هم مهربان باشیم و رنج و مشکلات یکدیگر را درک کنیم، با خانه و ماشین گران‌قیمت نمی‌توان رنج مردم را فهمید و درک کرد.

اهم صحبت‌های او از این قرار است:

* مسلمانان باید مشترکات خود را مبنای رفتار با یکدیگر قرار دهند، در اسلام بر یکدست بودن مسلمانان تاکید شده است.

* ملت مسلمان باید از تنش دور باشد، مشکل مردم درباره مسائل گروه‌ها و احزاب نیست، همه ما دشمن مشترک داریم و آن آمریکاست که باید در مقابل آن مقاومت و ایستادگی کرد.

*اختلاف سلیقه وجود دارد که با صحبت کردن حل می‌شود، نباید در مورد این گروه و آن گروه بحث کرد بلکه باید در چارچوب نظام و براساس اصول رفتار کرد.

* مسئولان باید در راستای حل مشکلات مردم بسیجی‌وار تلاش کنند، بسیج امروز فقط مختص به ایران نیست و در همه کشور‌های مسلمان مانند یمن، عراق، سوریه، فلسطین و.. نیز بسیج فعالیت دارد، وحدت بسیج می‌تواند پیروزی اسلام را به دنبال داشته باشد.

امام جمعه شیراز: مسوولان در اتاق جلسه می‌گذارند بسیجیان اردو‌های جهادی تشکیل می‌دهند

آیت‌الله لطف‌الله دژکام ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به سالروز تشکیل بسیج از سوی امام خمینی (ره) در سال ۵۸ اظهار داشت: نهاد‌هایی که امام خمینی (ره) در نظام جمهوری اسلامی بنا گذاشتند، برکاتش روز به روز بیشتر می‌شود و نمونه آن بسیج است.

اهم صحبت‌های او از این قرار است:

* این موضوع تا اندازه‌ای بود که امام خمینی (ره) فرمودند که «من دلم می‌خواهد در قیامت با بسیجیان محشور شوم» که این سخن نشان می‌دهد که بسیج ویژگی‌هایی دارد که امام این چنین دعایی می‌کند.

* اخلاص نخستین ویژگی بسیجیان است. کار بسیج فی‌سبیل الله است. بسیجیان اجر و مزدی از کسی طلب نمی‌کند. مردانگی و فتوت ویژگی دیگر بسیج است، خداوند هم در قرآن در داستان اصحاب کهف به نوعی از مردانگی و فتوت یاد کرده است.

* امروز شاهدیم مسئولین برای رفع مشکلات و کمبود‌ها در اتاق‌های خود جلسه برگزار می‌کنند، اما بسیجیان اردو‌های جهادی تشکیل می‌دهند و راهی مناطق محروم می‌شوند تا شاید مسئولین نیز حرکتی کنند

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت