علم‌الهدی: مقابله با مواد مخدر برخورد جهادی فعال می‌خواهد

کد خبر: 943863

امام جمعه مشهد گفت: مقابله با مواد مخدر برخورد جهادی فعال می‌خواهد و برخوردهای درمانی و انفعالی آن‌چنان اثرگذار نیست.

خبرگزاری مهر: آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی روز یکشنبه در دیدار دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور و جمعی از مسؤولان و فرماندهان این ستاد، با بیان این‌که در مسئله پیشگیری از مصرف مواد مخدر، سیاست‌های کلی در نظام وجود دارد، اظهار کرد: در این مسیر باید از امکانات دولت نیز استفاده شود.

ویبه کم اثر بودن مسائل درمانی در برخورد با مواد مخدر اشاره کرد و ادامه داد: هرچه بخواهد در مسئله مواد مخدر ازنظر درمانی و برخورد انفعالی با اعتیاد در اقشار جامعه مقابله شود، آب در هاون کوبیدن است چون وقتی مواد مخدر با این امکانات و عناوین مختلف ارائه می‌شود، از یک مورد جلوگیری می‌شود اما از جای دیگری سر در می‌آورد که البته این موضوع منحصر به امروز نیست.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی افزود: در شرایطی که به خاطر تنوع و دسترسی ساده‌تر، نفوذ بیشتری در جامعه پیدا کرده است، مقابله با مواد مخدر برخورد جهادی فعال می‌خواهد، برخوردهای درمانی و انفعالی چیزی است که در برابر آزادی‌های موجود در تأمین و مصرف، آن‌چنان اثرگذار نیست.

وی با بیان این‌که عمده نفع مبارزات ۴۰ ساله پس از انقلاب با مواد مخدر به جیب بیرون مرز رفته است، خاطرنشان کرد: باید طوری برنامه‌ریزی شود که امکانات پیشگیری‌کننده در داخل مصرف شود، اگر مسئله را از ابتدا در داخل ساماندهی می‌کردند، هم در پیشگیری و هم در درمان موفق‌تر بودیم.

علم‌الهدی اشاره به وسعت مشهد و مسائل جاری آن، به اعتیاد در شهرها و روستاهای استان اشاره کرد و گفت: در مشهد دو جریان باید موردتوجه قرار گیرد، اولین جریان، جریان زائران است که باید ساماندهی شود؛ در سال ۹۷، ۳۲ میلیون زائر در استان داشتیم و ۴ میلیون آن خارجی است، در مقابل چشم این ۴ میلیون خارجی چه تابلویی از ایران به آنان ارائه می‌دهیم؟ چه تصویری از ایران در ذهن دارند؟

وی با تأکید بر این‌که محاسبه آمار اعتیاد در مشهد با واقعیت مطابقت ندارد زیرا حجم قابل‌توجهی از دیگر شهرستان‌ها و استان‌ها به مشهد می‌آیند، یادآور شد: مشهد نسبت به سایر نقاط کشور وضعیت استثنایی دارد که اگر به مشهد توجه نشود، بخش عمده برنامه‌ریزی‌های سطح کشور مؤثر نخواهد بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: برنامه‌ریزی برای خراسان رضوی یک برنامه‌ریزی ملی است نه استانی به این جهت که بخش عمده مرزهای صعب‌العبور، امکان کنترل و تعقیب ندارد و چه‌بسا این مرزها از بسیاری مرزهای دیگر کشور خطرناک‌تر است.

سردار اسکندر مؤمنی، دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور نیز در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های پیش روی این ستاد، اظهار کرد: طرحی برای ایجاد اردوگاه‌هایی در ۱۰ استان تصویب شده که به اسکان معتادان اختصاص دارد، با راه‌اندازی این اردوگاه‌ها، مشکل ظرفیت برای معتادین متجاهر حل می‌شود تا این افراد از کل استان جمع‌آوری‌شده و در این اردوگاه اسکان داده شوند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت