تحریم، فرصت است

کد خبر: 944319

استاندار آذربایجان شرقی گفت: از تحریم جمهوری اسلامی ایران توسط برخی کشورهای غربی، خوشحال نیستیم ولی معتقدیم تحریم، فرصتی برای شکوفایی ظرفیت‌های داخلی است و باید بتوانیم تمامی تهدیدات این حوزه را به فرصت تبدیل کنیم.

خبرگزاری ایرنا: استاندار آذربایجان شرقی گفت: از تحریم جمهوری اسلامی ایران توسط برخی کشورهای غربی، خوشحال نیستیم ولی معتقدیم تحریم، فرصتی برای شکوفایی ظرفیت‌های داخلی است و باید بتوانیم تمامی تهدیدات این حوزه را به فرصت تبدیل کنیم.

محمدرضا پورمحمدی روز چهارشنبه در آئین افتتاح نخستین نمایشگاه نیازها و چالش‌های صنایع استان با اشاره به وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی گفت: به واسطه واردات بی‌رویه و غیرضرور تجهیزات از خارج کشور، آن چنان که باید و شاید از ظرفیت داخلی کشور برای قطع وابستگی به خارج، استفاده نشده است.

وی با قدردانی از برگزاری این نمایشگاه توسط پارک علم و فناوری استان ابراز کرد: در دنیای کنونی، هر چیزی به جز کلمه «تغییر» در حال تغییر است و بر اساس اعلام صاحبنظران، در آینده نزدیک، شاهد رشد سریع و تغییر یکباره علم و دانش در دنیا خواهیم بود.

پورمحمدی با بیان اینکه دنیای آتی، دنیای تغییر سریع تکنولوژی و دانش خواهد بود ابراز امیدواری کرد: برگزاری نمایشگاه‌های این چنینی در شکوفایی اقتصادی کشور و افزایش ارتباط دانشگاهیان و صنعتگران بیش از پیش مؤثر باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر، شکاف عمیقی بین تولید دانش و تبدیل آن محصولات فناور در کشور وجود دارد، گفت: در سال‌هایی نه چندان دور اعلام می‌شد که علم، بهتر از ثروت است ولی هم‌اکنون باید گفت، علمی بهتر است که منجر به تولید ثروت شود.

استاندار آذربایجان شرقی جایگاه بین المللی ایران اسلامی در حوزه تولید علم و تولیدات فناورانه را به ترتیب، رتبه ۱۶ و ۷۰ اعلام و نسبت به توسعه ارتباطات کاربردی مراکز علمی و صنعتی با شرکت‌های دانش بنیان با برگزاری رویدادهای مختلف فناورانه در استان، ابراز امیدواری کرد.

عبدالرضا واعظی، رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی هم گفت: اولین نمایشگاه چالش‌ها و نیازمندی‌های صنایع و سازمان‌های استان برای رفع نیازها و چالش‌های صنایع در شرایط استثنایی کشور همچون نوسانات ارز و تحریم‌ها برگزار می‌شد.

وی با بیان اینکه تحریم‌ها را به دید یک فرصت نگاه کرده و برای ارتقای سطح فناورانه تلاش می‌کنیم، افزود: مهمترین خروجی این نمایشگاه شروع فرآیندی برای رفع مشکلات صنایع است تا از سمت نیاز به سمت ایده برای خلق ثروت و ایجاد اشتغال حرکت کنند.

در نخستین نمایشگاه چالش‌ها و نیازهای صنایع استان موسسه‌ها و مراکز علمی، شرکت‌های دانش بنیان و همچنین برخی از واحدهای تولیدی و مجتمع‌های صنعتی استان همچون مجتمع مس آذربایجان، مجتمع فولادظفر بناب، شرکت ماشین سازی، گروه تراکتورسازی ایران حضور دارند. طراحی و تولید تجهیزات، قطعات و مواد مور نیاز صنایع، طراحی و تولید محصولات با کاربری جدید، اصلاح فرآیندهای تولید و تلاش برای افزایش بهره وری، چالش‌های زیست محیطی مهم‌ترین محورهای این رویداد فناورانه در استان است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت