اساتید در راستای نامه رهبری به جوانان غربی حلقه‌های گفتمانی تشکیل دهند

کد خبر: 972665

وزیر اسبق امور خارجه تأکید کرد: علاوه بر لزوم پیگیری این نامه توسط دستگاه‌های اجرایی، بسیج اساتید متعهد و روشنفکران ما هم باید حلقه‌های گفتمانی در راستای این نامه ایجاد کنند.

سرویس سیاسی فردا: برنامه "گفت و گوی سیاسی" با بررسی ابعاد نامه رهبر انقلاب به جوانان اروپا و آمریکای جنوبی و تأثیرات آن بر بیداری انسانی در غرب و معرفی حقیقت اسلام و با حضور دکتر منوچهر متکی وزیر اسبق امور خارجه و نماینده دو دوره مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیویی گفتگو پخش شد.

متکی در آغاز این برنامه اظهار کرد: اولین نامه رهبری به جوانان غربی در تاریخ ۱/۱۱/۱۳۹۳ و دومین نامه هم حدود ۱۰ ماه بعد یعنی در تاریخ ۸/۹/۱۳۹۴ نوشته شد.

وی این نامه رهبری را حرکتی نو و با نگاه جامع و هدفگذاری صحیح خواند و گفت: اولین ویژگی نامه مخاطبان آن یعنی جوانان اروپایی و آمریکایی است، البته این رویکرد مخاطب قرار دادن مقام معظم رهبری در داخل کشور هم وجود دارد، ایشان سالهاست که توجه ویژه به جوانان را در برنامه ریزی ها، دیدارها، مخاطب قرار دادن ها، به میدان آوردن جایگزین‌های جوان مانند انتصاب ائمه جمعه و در بیانیه گام دوم انقلاب مد نظر قرار دادند.

وزیر اسبق امور خارجه در رابطه با اشاره مقام معظم رهبری به دلیل خطاب قرار دادن جوانان در این نامه گفت: رهبری در علت این کار خود می‌فرمایند که "آینده سرزمین و ملت تان به دست شماست و ضمناً شما در یافتن حقیقت ضمیر آماده تری دارید. " ایشان در ملاحظه دیگر در مطلع این نامه به علت خطاب قرار ندادن سیاست مردان و دولتمردان اروپایی در این نامه می‌فرمایند: "این‌ها صداقت و درستی در سیاست را عامداً کنار گذاشتند و مخاطبان خوبی برای حرف هایم نیستند و مسبب مشکلات محوری اند. "

متکی همچنین متذکر شد: این مقدمه نامه در تعیین مخاطب و چرایی مخاطب قرار ندادن دیگران و تمرکز بر جوانان حاکی از دقت نظر رهبری در پرداختن به مسائل است که البته این ظرافت و دقت در همه گفتار‌ها و بیانات ایشان نیز وجود دارد.

وی در ادامه به موضوع نامه رهبری اشاره و بیان کرد: رهبری پس از مقدمه، موضوع نامه را " اسلام" عنوان کردند و قبل از ورود به چیستی اسلام، آنچه را که به نام اسلام به ذهن جوانان غربی القا می‌کنند مورد نقد قرار می‌دهند، ایشان سپس یک نگاه گذرای تاریخی، اما بسیار عمیق دارند و می‌فرمایند که "پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تلاش‌های زیادی شد تا دین اسلام در جایگاه دشمنی ترسناک نشانده شود. "

متکی در رابطه با الزامات سخن گفتن با دنیا اظهار داشت: سخن گفتن با دنیا از سویی باید برگرفته از مبانی و اعتقاداتی باشد که مسئله شناسی روز را مد نظر قرار دهد و از سوی دیگر زبان مخاطب را بشناسد. نگاه غرب در موضوع آب و بسیاری از حوادث از انتخابات الجزایر گرفته تا بحث تروریسم همیشه در تعارض است، غرب درباره تروریسم از گام نخست یعنی تعریف تا مصادیق آن دچار تعارض برخوردی بوده و هیچ وقت هم موفق به دفاع از خود نشده است.

وی با بیان اینکه حوادث وقت فرانسه و دیگر کشور‌های اروپایی انگیزه نوشتن این نامه را فراهم کرد گفت: اشاره رهبری به حادثه دو هفته قبل از نوشتن این نامه و همچنین نکوهش رفتار‌های مُزوّرانه و غیرصادقانه دولت‌های غربی با دیگر ملت‌ها و فرهنگ‌های جهان گواه بر همین مطلب است.

وزیر اسبق امور خارجه ادامه داد: رهبری غرب را مجدداً برای جوانان بازتعریف کردند و فرمودند که "تاریخ اروپا و آمریکا از برده داری شرمسار، از دوره استعمار سرافکنده و از ستم بر رنگین پوستان و غیرمسیحیان خجل است. محققان و مورخان شما از خونریزی‌های به نام مذهب و ملیت بین کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها عمیقاً ابراز سرافکندگی می‌کنند. " متکی مطرح کرد: شاید رهبری در اینجا به بسیاری از نویسندگان و محققان ایرانی نیز آدرس می‌دهد تا این مسائل را از لایه‌های پنهان جوامع اروپایی استخراج کنند.

وی با اشاره نتیجه گیری رهبری در ترسیم وضعیت اروپا گفت: رهبری اینطور نتیجه گیری و جوانان را ترغیب می‌کند که "این اعترافات به خودی خود جای تحسین دارد و هدف من نیز از بازگو کردن بخشی از این فهرست بلند، سرزنش تاریخ نیست بلکه از شما می‌خواهم از روشنفکران خود پرسید چرا وجدان عمومی در غرب باید همیشه با تاخیری چند ده ساله و گاهی چند صد ساله بیدار و آگاه شود؟ "

متکی معتقد است که هر جمله رهبری در این نامه نقطه‌ای را هدف قرار داده و اقدامی رفتارشناسانه، جامعه شناسانه و روان شناسانه است.

وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری در این نامه می‌فرمایند که " اکنون می‌خواهم از خود بپرسید چرا هراس افکنی و نفرت پراکنی این بار با شدتی بی سابقه اسلام و مسلمان را هدف قرار داده و ساختار قدرت در جهان امروز مایل است که تفکر اسلامی در حاشیه قرار گیرد؟

وزیر اسبق امور خارجه در رابطه با توجه ویژه نامه رهبری به تقابل غرب با دین و خداپرستی گفت: غرب پس از رنسانس به تعهدی نانوشته یعنی جدایی سیاست از دین پایبند شد و از این رو شالوده نظام‌های آموزشی خود را در حوزه‌های سیاست، اقتصاد، فرهنگ و امور اجتماعی با این زیربنا ایجاد کرد که دین از امور اجتماعی به دور باشد.

وی در ادامه این مطلب افزود: غرب تصور می‌کرد که در مقوله دین موفق شده، اما فریاد امام و انقلاب اسلامی به حضور ملت ایران خط بطلانی بر این نگرش آن‌ها کشید و الان ناراحتی غرب از ایران به واسطه ایجاد تحول در نوع نگرش جهان، مدرسه حکمرانی، اصل حکومت و تعریف جدید ما از قدرت است.

متکی درباره اشاره رهبری به راه شناخت دین اسلام در این نامه گفت: رهبری به جوانان تأکید می‌کنند که درباره انگیزه سیاه نمایی‌ها علیه اسلام پرسش کنند و در واکنش به سیل پیش داوری‌ها و تبلیغات شناختی بی واسطه و مستقیم از دین داشته باشند.

وزیر اسبق امور خارجه تأکید کرد: علاوه بر لزوم پیگیری این نامه توسط دستگاه‌های اجرایی بسیج اساتید متعهد و روشنفکران ما هم باید حلقه‌های گفتمانی در راستای این نامه ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه رویکرد‌های امروز آمریکا و غرب برگرفته از قدرت نیست گفت: آن‌هایی که باید پیام نامه رهبری را گرفتند و تصویر جدیدی از جایگاه، جامعیت و زهد ایشان پیدا کردند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت