انتقادکنعانی‌مقدم از پاسخ ظریف به توئیت‌های ترامپ

کد خبر: 998479

یک کارشناس مسائل سیاست خارجی گفت: ترامپی که در خود ایالات متحده آمریکا جایگاهی ندارد، پاسخ دادن به پیام‌های وی اشتباه محض است و وزیر امور خارجه کشورمان نباید وارد این دام ترامپ شود.

خبرگزاری مهر: یک کارشناس مسائل سیاست خارجی گفت: ترامپی که در خود ایالات متحده آمریکا جایگاهی ندارد، پاسخ دادن به پیام‌های وی اشتباه محض است و وزیر امور خارجه کشورمان نباید وارد این دام ترامپ شود.

حسین کنعانی مقدم کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با خبرنگار مهر در زمینه پاسخ توئیتری محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در زمینه بازگشت به برجام، اظهار داشت: به نظر می‌رسد که ترامپ ارزش پاسخ دادن به توئیت‌هایش و حتی پیام‌های رسمی خود را نیز از دست داده است.

وی ادامه داد: ترامپی که در کشور خود دچار بحران مشروعیت شده، منادی نژادپرستی بوده و دستش به خون مردم آغشته است و همچنین در خود ایالات متحده آمریکا جایگاهی ندارد، پاسخ دادن به پیام‌های وی اشتباه محض است و وزیر امور خارجه کشورمان نباید وارد این دام ترامپ شود.

کارشناس مسائل بین الملل گفت: ترامپ به دنبال این است که ارتباطات خود را در ایران همچنان حفظ کند؛ ولی باید بگویم که پاسخ ما قاطع بوده است. ما پاسخ خود به آمریکا را در عین الاسد، شکستن تحریم‌های نفتی و در صحنه‌های نبرد داده‌ایم.

کنعانی‌مقدم افزود: به نظر می‌رسد که اینگونه پروپاگاندای ترامپ در آستانه انتخابات نوامبر ۲۰۲۰، حاکی از آن است که رئیس جمهور آمریکا به دنبال امتیاز گرفتن است و نه امتیاز دادن! و ما نباید قول اقدامات کسی را بخوریم که حتی جایگاهی در کشور خود نداشته و اصلاً مشخص نیست که وی بتواند انتخابات آینده را پیروز شود.

وی در پاسخ به سوالی در زمینه چرایی تاکید بر روی برجام با وجود اذعان بسیاری از کارشناسان بر مرگ این توافق، عنوان کرد: در این موضوع ما با دو مسئله مواجه هستیم. یکی از این مسائل موضوع رابطه با آمریکا بوده و دیگری نیز بحث خود توافق هسته‌ای است.

کارشناس مسائل بین الملل اضافه کرد: برجام یک توافق بین‌المللی است که روسیه، چین، آلمان، فرانسه و انگلیس بخشی از آن بوده و در آن حضور دارند و در مقابل آمریکا در این توافق حضور ندارد. در حال حاضر ما برجام بدون آمریکا را دنبال می‌کنیم.

کنعانی‌مقدم تصریح کرد: این موضوع حاوی این نکته است که در موضوع برجام ما به طور کامل از آمریکا ناامید هستیم. آمریکا در چارچوب برجام نه به تعهدات خود عمل کرد و نه در حال حاضر حضوری در این توافق دارد.

وی تاکید کرد: موضوع دیگری که باید به آن اشاره کنم، مسئله مذاکره با آمریکا است. پیش از این، دریچه‌هایی برای مذاکره با آمریکا وجود داشت؛ ولی با ترور شهید سپهبد قاسم سلیمانی توسط واشنگتن، هیچ روزنه‌ای دیگر وجود ندارد.

تحلیلگر مسائل سیاست خارجی یادآور شد: افرادی که در سرآب مذاکره با آمریکا به سر می‌برند، به نظر می‌رسد کسانی هستند که درک صحیحی از تحولات ایران و جهان ندارند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت