ایزدی: آمریکا در حال معمولی شدن و پایان ابر قدرتی است

کد خبر: 998674

استاد بین الملل دانشگاه تهران گفت: ۴ شاخصه اصلی ابرقدرتی آمریکا در حال افول است.

خبرگزاری تسنیم: فواد ایزدی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و کارشناس مسائل آمریکا، در نشست بسیج دانشجویی دانشگاه صداوسیما که با عنوان «بررسی جنبش آزادی آمریکا، آمریکا در قاب رسانه‌های آمریکا» برگزار شد، طی سخنانی با اشاره به وقایع اخیر آمریکا اظهار داشت: آنچه در آمریکا شاهد هستیم افول امریکا است نه سقوط، البته چند روز پیش واشنگتن پست مطلبی در رابطه با فروپاشی امریکا کار کرده که در نوبه خود برای اولین بار است.

وی با بیان اینکه در رابطه با افول آمریکا در خود آمریکا اجماع وجود دارد، تصریح کرد: واقعیت امر شعار ترامپ بازگشت از این افول و یکی شدن آمریکا بود، اما در حقیقت سرعت افول را بیشتر کرده است. استاد دانشگاه تگزاس کریستوفر لن ۴ شاخصه قدرت برای آمریکا در نظر گرفته که همه آن‌ها در حال افول است.

وی در همین زمینه گفت: یکی از آن‌ها اقتصاد است که بعد از جنگ جهانی دوم ۵۰ درصد اقتصاد جهان در اختیار آمریکا بود و اکنون این عدد نزدیک ۲۰ درصد است. شاخصه بعدی بحث نظامی است که با وجود بودجه ۱ تریلیون دلاری سیاست‌های آن‌ها اجرای نمی‌شود و مثال بارز آن سوریه است.

ایزدی با اشاره به قدرت نرم به عنوان شاخصه سوم قدرت آمریکا افزود: در این راستا آنچه که ما در تظاهرات اخیر می‌بینیم کاهش شدید قدرت نرم امریکا است. چهارمین شاخص مدیریت سازمان‌ها و نهاد‌ها است. در این باره هم مدیریت آمریکا در رابطه با بیماری کرونا به عنوان یک بحران جهانی نماد بارز از بین رفتن سیستم مدیریتی در این کشور است.

این کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به اظهارات قابل تامل ژنرال آلن فرمانده سابق نظامی آمریکا در افغانستان که در گفتگو با شبکه cnn که گفته است "در تاریخ کشور سابقه نداشته که به این نقطه رسیده باشیم این آغازی بر پایان تجربه آمریکا است" یاداور شد: این نشان دهنده واقعیت‌های داخل آمریکا است. آمریکا در حال معمولی شدن و پایان ابر قدرتی است. آنچه که برای کشور‌های فرانسه و انگلستان در سده‌های پیش با از دست دادن مستعمرات خود پیش آمده و اکنون به کشور‌ها معمولی تبدیل شده اند.

ایزدی ادامه داد: دغدغه‌مند بودن نسل جوان آمریکا کاملا مشهود است، جوانان این نسل نسبت به نسل‌ها قبلی آمریکا دغدغه مندتر هستند.

وی با اشاره به تفاوت‌های موجود در اعتراضات اخیر این کشور با سایر موارد مشابه گفت: تفاوت‌های آشکاری که در تظاهرات آمریکایی که در سال ۱۹۶۸ در رابطه با قتل مارتر لوتر کینگ اتفاق افتاده و تظاهرات فعلی حضور بخش‌های از سفید پوستان است که در تظاهرات آن سال‌ها در ضدیت با تبعیض نژادی نبوده است. نبود رهبری مشکل اصلی این جنبش‌ها است سیاه پوستان آمریکا حتی یک کانال تلویزیونی جدی در رابطه با خود ندارند.

ایزدی تصریح کرد: خطوط قرمز رسانه‌های آمریکا را نخبگان دو حزب مشخص می‌کنند مثال آن جنگ ویتنام است که با وجود مخالفان زیاد جنگ در رسانه‌های آمریکا به این موضوع پرداخته نمی‌شد. پژوهش‌های لنس بنت استاد حوزه ارتباطات سیاسی در دانشگاه واشنگتن که بیان می‌کند که در آمریکا رسانه‌ها خطوط قرمز دارند که توسط نخبگان دو حزب جمهوری خواه و دموکرات تعیین می‌شود. به این دلیل نقد جنگ عراق در رسانه‌ها پرداخته شد که حرکت نخبگان حزب دموکرات به این سمت بوده و نتیجه آن باعث شد رسانه‌ها را نیز با خود همراه کنند.

وی با بیان اینکه رسانه‌ها در آمریکا زمانی حقیقت پیدا می‌کند که شما بتوانید از خطوط قرمز عبور کنید، تاکید کرد: نقد رئیس جمهور آمریکا مورد توافق نخبگان هر دو حزب است و در رسانه‌ها انجام می‌شود، اما نقد رژیم اشغال‌گر قدس نیست.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها