هشدار درباره ویروس کرونای آفریقایی/ ترس وزیر بهداشت از کرونا آفریقایی

کد خبر: 1053826

وزیر بهداشت با اشاره به مشاهده کرونای هندی در برخی استان‌ها گفت: ویروس آفریقای جنوبی نیز در برخی از مناطق کشور مشاهده شده است.

ویروس کرونا در اواخر سال 2019 پیدا شد. ویروس کرونا هزمان با سال 2020 تبدیل به اپیدمی خطرناک جهان شد. ویروس کرونا ویروس کرونا زندگی مردم جهان را با تغییراتی مواجه کرد که کمتر کسی پیش از آن به این تغییرات فکر می کرد. ویروس کرونا همچنان پس از بیش از یک سال از شیوع جهانی قربانی می گیرد.  ویروس کرونا با جهش هایی که دارد روز به روز به شکل خطرناک تری در آمده است. 

 ویروس کرونای انگلیسی سیر نزولی خواهد داشت

وزیر بهداشت با اشاره به مشاهده کرونای هندی در برخی استان‌ها گفت: ویروس آفریقای جنوبی نیز در برخی از مناطق کشور مشاهده شده است. البته من از ویروس هندی به اندازه ویروس انگلیسی وحشت ندارم، اما از ویروس آفریقایی جنوبی هراس دارم.

ویروس کرونا

سعید نمکی ، در اجلاس رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، عنوان کرد: اولین اقدام موفق ما در مقابله با کرونای انگلیسی ، جلوگیری از انجام اعمال جراحی الکتیو بود و به نظر می رسد این ویروس سیر نزولی خواهد داشت.

وی افزود: بحث درمان سرپایی با یک داروی آنتی وایرال، یکی دیگر از اقدامات موفق ما برای کنترل ویروس انگلیسی در کشور بود. ما در خوزستان این کار را انجام دادیم و نتایج آن کاملا رضایت بخش بود و اگر غیر از این بود، امکان نداشت بتوانیم بیماری را در این استان مدیریت کنیم.

نمکی گفت: استفاده از بستری موقت و دریافت داروی ضد ویروس، باعث شد اجازه ندهیم همه تخت‌های بیمارستانی در اشغال بیماران کرونایی باشد. زیرا، ما نیاز داریم تخت‌های بیمارستانی را برای بیماران غیر کرونایی هم در نظر بگیریم.

وی با عنوان این مطلب که ما ۱۱ هزار تخت آی سی یو داریم، افزود: اگر قرار بود همه بیماران را در موج چهارم کرونا بستری می‌کردیم، حداقل به ۴۵ هزار تخت آی سی یو نیاز داشتیم.

وزیر بهداشت به شکل گیری کمیته‌های ترخیص اشاره کرد و گفت: تشکیل این کمیته‌ها نقش بسزایی در کنترل ویروس انگلیسی داشت.

وی با عنوان این مطلب که تقریبا از دام ویروس انگلیسی گریختیم، افزود: اما باید مراقب باشیم که دوباره خیز جدیدی رخ ندهد. البته معتقدم کرونای انگلیسی سیر نزولی خواهد داشت.

فاز جدید ویروس کرونا

نمکی گفت: ما وارد یک فاز جدیدی شده ایم. چون چند موتاسیون جدید کرونا وارد کشور شده است که ویروس هندی را در برخی استان‌ها شاهد هستیم و همین طور ویروس آفریقای جنوبی نیز در برخی از مناطق کشور مشاهده شده است.

ویروس کرونا

وی ادامه داد: من از کرونای هندی به اندازه ویروس انگلیسی وحشت ندارم، اما از کرونای آفریقایی جنوبی هراس دارم.  بنده از همکاران درخواست دارم، این است که مراقب باشید.

وزیر بهداشت با اشاره به پیامدهای سفر در بروز موج چهارم کرونا، گفت: هر آنچه با ما کرد، سفر کرد. من معتقدم، مسافرت‌ها عامل بروز موج چهارم بوده است.

وی با اشاره به شیوه ویروس هندی و آفریقایی در برخی از مناطق و استان‌های کشور، افزود: با توجه به فرا رسیدن عید سعید فطر، لازم است که مراقبت‌های لازم صورت بگیرد.

نمکی به برنامه واکسیناسیون اشاره کرد و گفت: واقعیت این است که واکسن را از اردیبهشت ۹۹ رصد کردیم که به دلیل بد عهدها، کار با تأخیر آغاز شد. اما، الان راه در حال باز شدن است.

وزیر بهداشت ادامه داد: امروز خیلی مقتدرتر و سنجیده‌تر از قبل جلو می‌رویم. باید به دیگران می‌گفتیم حساب کشی را از درون آغاز می‌کنیم و چنین شد که سختگیری‌های لازم در انجام واکسیناسیون صورت گرفته است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت