گزارش گاردین از عملیات جاسوسی برون مرزی آل سعود

کد خبر: 1000512

در گزارش گاردین به مشارکت و همکاری سه اپراتور اصلی تلفن همراه در عربستان ، شرکت های تله کام، موبایلی و زین در این پروژه جاسوسی اشاره شده است.

سرویس بین الملل فردا: ماجرای جاسوسی سعودی ها در شرکت توئیتر و انتقال اطلاعات مخالفان دولت سعودی به سرعت در جهان برجسته شده و همچنان بازتاب گسترده ای دارد. اعلام این خبر سوالات تازه ای را پیرامون آینده ارتباطات ایالات متحده و عربستان سعودی مطرح ساخته آن هم در شرایطی که این نخستین گزارش از جاسوسی اطلاعات کاربران با استفاده از نرم افزار توئیتر به شمار می رود و پس از ماجرای قتل جمال خاشقچی می تواند بزرگ ترین تنش را در ارتباطات دو کشور ایجاد کند. پیش از این روزنامه گاردین از سوء استفاده سعودی ها به منظور دریافت اطلاعات تماس های اتباع این کشور در خارج از خاک عربستان پرده برداشته بود. بر این اساس آنها به وسیله تکنولوژی تلفن های همراه و برخی از برنامه های مورد استفاده اطلاعات مرتبط با فعالیت های اتباع عربستان در کشورهای دیگر و خصوصا در خاک ایالات متحده را دریافت می کردند. طبق این گزارش میلیون ها مورد از رویدادها و فعالیت های کاربران سعودی از ماه نوامبر سال گذشته به این شکل در اختیار شبکه های جاسوسی عربستان سعودی قرار گرفته است. این میزان از انتقال پیام و اطلاعات نشان دهنده فعالیت یک شبکه گسترده جاسوسی در عربستان به منظور دریافت اخبار مرتبط با اتباع این کشور در سایر نقاط جهان بی سابقه بوده است. یکی از اهداف این فعالیت ها اعلام محل و زمان دقیق استقرار و اقامت افراد مورد نظر خصوصا در خاک ایالات متحده بوده که با استفاده از تلفن های همراه هوشمند انجام می شد. در گزارش گاردین به مشارکت و همکاری سه اپراتور اصلی تلفن همراه در عربستان ، شرکت های تله کام، موبایلی و زین در این پروژه جاسوسی اشاره شده است.

اندرو میلر عضو سابق شورای امنیت ملی ایالات متحده در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما تعقیب و مراقبت اتباع یکی از کارهای همیشگی و متداول آل سعود است. آنها تنها کسانی را که تصور می کنند با حکومت همراه نیستند تحت نظر ندارند بلکه حتی از احتمال جدا شدن و فاصله گرفتن برخی از افراد مرتبط با حکومت نیز می ترسند. آنها همیشه نگران فعالیت های اتباع سعودی در سایر کشورهای جهان خصوصا در کشورهای غربی هستند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت