اعلامیه مشترک ایران و روسیه به امضای ظریف و لاوروف رسید

کد خبر: 1000762

اعلامیه مشترک ایران و روسیه درباره ارتقای حقوق بین‌الملل امروز در مسکو به امضای ظریف و لاوروف رسید و دو کشور مفاهیمی که را که در تلاش برای تضعیف نظم بین‌المللی مبتنی بر حقوق بین‌الملل هستند را مردود اعلام کردند.

خبرگزاری فارس: محمدجواد ظریف و سرگئی لاوروف وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه لحظاتی پیش «اعلامیه جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در زمینه ارتقای حقوق بین‌الملل» را در مسکو به امضا رساندند.

این بیانیه با عنوان « اعلامیه جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در زمینه ارتقای حقوق بین‌الملل» در ۱۳ بند تنظیم شده است.

جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه مصمم هستند با رویکردهای غیرقانونی یکجانبه در حل و فصل بحران های جهانی مقابله کرده و فعالانه رویکردهای جمعی و چندجانبه عادلانه مبتنی بر اصول و قواعد کلی شناخته شده حقوق بین ‌لملل را برای حل مسائل فوری و ضروری منطقه ای و جهانی ارتقاء دهند.

جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه مفاهیمی را که در تلاش برای تضعیف نظم بین المللی مبتنی بر حقوق بین الملل هستند، مردود اعلام می‌کنند.

جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه بر تعهد کامل خود به اصول حقوق بین الملل که در «منشور ملل متحد» و «اعلامیه سال ۱۹۷۰ درباره اصول حقوق بین الملل مربوط به روابط دوستانه و همکاری میان دولت ها منطبق با منشور ملل متحد»، منعکس شده اند، تاکید کردند.

اصول حقوق بین‌الملل که اساس روابط بین المللِ عادلانه و برابر هستند، همکاری برد ـ برد را به منصه ظهور می رسانند و فضای مشترکی را برای همکاری‌های امنیتی و اقتصادی برابر و جدایی ناپذیر ایجاد می‌کنند.

جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه بر این نکته اشتراک نظر دارند که اصل برابری حاکمیت ها برای ثبات در روابط بین‌الملل حیاتی است. دولت ها از حقوق خود بر مبنای استقلال و برابری بهره مند می‌شوند و تعهدات و مسئولیت‌هایشان را بر اساس احترام متقابل بر عهده می‌گیرند.

دولت‌ها حق دارند در ایجاد و اعمال حقوق بین‌الملل به صورت برابر مشارکت کنند. آنها همچنین متعهد هستند به نحو منسجم و مستمر، حقوق بین‌الملل را با حسن نیت رعایت کنند.

جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه بر اصل لزوم خودداری دولت ها از تهدید یا توسل به زور علیه تمامیت سرزمینی یا استقلال سیاسی هر کشور دیگر برخلاف منشور ملل متحد، تأکید می‌کنند. بر این اساس، آنها مداخله‌های نظامی یکجانبه را محکوم می‌کنند.

جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه از اصل عدم مداخله در امور داخلی یا خارجی دولت ها به طور کامل حمایت و هرگونه مداخله دولت ها در امور داخلی یا خارجی دولت های دیگر با هدف تغییر جعلی حکومت های مشروع را که ناقض اصل مزبور است، محکوم می‌کنند.

جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه هر گونه اقدام یا تلاش برای تضعیف یا بی ثبات سازی دولت‌ها یا نهادهای آنها را به هر شکل یا بهانه‌ای، نقض اصل یادشده قلمداد می‌کنند.

ایران و روسیه اعمال فراسرزمینی مغایر با حقوق بین الملل قوانین ملی دولت‌ها را به عنوان مصداق دیگری از نقض اصل عدم مداخله در امور داخلی دولت ها محکوم می‌کنند.

جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه، به عنوان بخشی از اصل عدم مداخله در امور داخلی یا خارجی دولت‌ها؛ حق حاکمه و غیر قابل نقض دولت‌ها در تعیین نظام سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی خود برای توسعه روابط بین المللی و اِعمال حاکمیت دائمی بر منابع طبیعی خود، مطابق با اراده مردمشان و بدون دخالت خارجی، مداخله، براندازی، اجبار یا تهدید به هر صورت را مورد تاکید قرار می‌دهند.

جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه بر اصل حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات تأکید کرده و اعتقاد راسخ دارند که دولت ها باید اختلافات شان را از طریق ابزارها و سازوکارهایی که در مورد آن توافق کرده‌اند، حل و فصل کنند.این روند به حل مسالمت آمیز اختلافات بر طبق حقوق بین الملل قابل اعمال کمک کرده و در نتیجه می‌تواند به کاهش تنش‌ها و افزایش همکاری صلح آمیز منجر شود.

بدیهی است، برای حفظ نظم حقوقی بین‌المللی، ضرورت دارد که همه ابزارها و سازوکارهای حل و فصل اختلافات، مبتنی بر رضایت باشند و با حسن نیت و روحیه همکاری به کار گرفته شوند. اهداف مذکور نباید با سوءاستفاده در عمل، تضعیف شود.

آنها تحمیل اقدام‌های زورمدارانه یکجانبه -که همچنین به عنوان «تحریم های یک جانبه» شناخته شده‌اند- را مصداقی از چنین رویه ای قلمداد می‌کنند.

به گزارش فارس، ظریف وزیر خارجه ایران امروز در نشست خبری مشترک با لاوروف با اشاره به این اعلامیه عنوان کرد که حقوق بین‌الملل از نظر رژیم جدید آمریکا هیچ معنا و مفهومی ندارد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت