واکنش سیاسیون به اولین سالگرد سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی

کد خبر: 1001448

نایب رئیس اول مجلس گفت: ساقط کردن پهپاد متجاوز آمریکایی که از پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز دنیا برخوردار بود توسط پدافند نیروی هوافضای سپاه، شکست هیمنه نظامی آمریکا بود و افول قدرت پوشالی آنها در منطقه را تسریع کرد.

خبرگزاری فارس: سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی، با اشاره به فرارسیدن اولین سالگرد سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی توسط پدافند هوافضای سپاه، اظهار داشت: در سال‌های اخیر مرتبا شاهد تحقیر آمریکایی‌ها در عرصه های مختلف نظامی و دفاعی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده‌ایم که نمونه آن را در بازداشت ملوانان متجاوز انگلیسی و آمریکایی در خلیج فارس و یا به زمین نشاندن پهپاد RQ-170 است.

وی افزود: ساقط کردن پهپاد متجاوز آمریکایی که از پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز دنیا برخوردار بود توسط پدافند نیروی هوافضای سپاه، شکست هیمنه نظامی آمریکا بود و افول قدرت پوشالی آنها در منطقه را تسریع کرد به طوریکه پس از آن ما شاهد موشک‌باران پایگاه عین الاسد بودیم که این اقدام یعنی حمله مستقیم یک کشور به آمریکا در ۷۰ سال گذشته بی‌سابقه بود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه عنوان کرد: برآیند تحقیر و افول قدرت آمریکا را امروز در خیابان‌ها و شهرهای این کشور در حال مشاهده هستیم چراکه ملت آمریکا هم متوجه سیاست‌های جنایتکارانه حکومت‌شان شده‌اند.

قاضی‌زاده ادامه داد: نام بردن از سردار حاجی زاده در به اصطلاح بزرگترین بسته تحریمی آمریکا علیه ایران در حالی است که پیش از آن آمریکایی ها ۳ بار به بهانه‌های مختلف فرمانده نیروی هوافضای سپاه را در لیست تحریمی خود قرار داده بودند اما به نظر می‌رسد قرار گرفتن نام سردار حاجی‌زاده در تحریم‌های جدید آمریکا به دلیل عزم نیروی هوافضای سپاه برای کمک کردن به خودروسازان کشور به منظور قطع وابستگی فناوری این صنعت به خارج باشد.

وی بر همین اساس اضافه کرد:‌ نیروی هوافضای سپاه طی سال‌های گذشته علاوه بر دستیابی به فناوری‌های نوین و پیشرفته دفاعی در حوزه‌های موشکی، پهپادی، پدافند هوایی و فضایی، اخیرا حرکت بسیار خوبی را هم برای کمک به بخش‌های صنعتی کشور آغاز کرده تا از سرریز دانش و فناوری‌های دفاعی، دیگر حوزه‌ها نیز منتفع شوند.

قاضی‌زاده هاشمی: سرنگونی پهپاد آمریکایی افول قدرت آمریکا را سرعت بخشید

کمک هوافضای سپاه به خودروسازان کشور را نجات می‌دهد/ سردار حاجی‌زاده سمبل فراملی مبارزه با استکبار است

نماینده ملایر در مجلس با بیان اینکه نقش سپاه در خنثی سازی ناامنی در منطقه بر هیچ کس پوشیده نیست، گفت: اقتدار و پیشرفت نیروی هوافضای سپاه بعد از شهادت سردار تهرانی‌مقدم افزایش پیدا کرد که امیدوارم با حضور سردار حاجی‌زاده و حاجی‌زاده‌‌های دیگر امنیت و ثبات بیشتری پیدا کنیم.

حجت‌الاسلام احد آزادیخواه نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به اولین سالگرد ساقط کردن پهپاد آمریکایی در تنگه هرمز توسط سپاه، اظهار داشت: مهمترین وظیفه و ماموریت سپاه پاسداران حفاظت و صیانت از آرمان‌های انقلاب است و چون یک نهاد نظامی و فرهنگی برخاسته از انقلاب اسلامی است می‌بایست این ارتباط با آرمان‌های انقلاب و اهداف آن و اصل مترقی ولایت فقیه و با منافع مردم گره بخورد.

**نقش سپاه در خنثی سازی ناامنی در منطقه بر هیچ کس پوشیده نیست

وی افزود: بعد از گذشت ۴۰ سال از انقلاب بسیاری از شخصیت‌ها و دستگاه‌های اجرایی را دیده‌ایم که از اهداف خود دور شده و از عملکرد اصلی منحرف شده‌اند اما سپاه نه تنها از اهداف مقدس خود فاصله نگرفته است بلکه روز به روز مقتدرتر، با عظمت‌تر و مؤثرتر در جامعه، ‌منطقه و فرامنطقه خود را نشان می‌دهد.

نماینده مردم ملایر در مجلس افزود:‌ امروز نقش سپاه در بازدارندگی علیه استکبار و برای خنثی سازی ناامنی در منطقه بر هیچ کسی پوشیده نیست ضمن اینکه عظمت، اقتدار و سایه دفاعی سنگینی که با معنویت ترکیبی با علم و تکنولوژی و صنعت و دانش هوا و فضا حاصل شده کاری کرده است که امنیت از افغانستان تا یمن و سوریه و لبنان وعراق و پاکستان و خیلی از کشورهای دیگر بگستراند.

آزادیخواه گفت: ‌امنیتی که سپاه برای جمهوری اسلامی به دست آورده است هزینه سنگینی را برای آن داشته است اما این نهاد انقلابی توانسته این هزینه‌ها را به جان بخرد.

**سردار حاجی‌زاده سمبل فراملی مبارزه با استکبار است

وی تاکید کرد:‌ افول داعش شبیه معجزه بود که البته شاید از معجزه هم سخت‌تر بود و امری تقریبا محال بود که سپاه با نقش مستشاری و مردمی که توانست ایفا کند داعش به عنوان جرثومه ناامنی را در منطقه به زانو درآورد. امروز سپاه در حوزه دانش هوا و فضا و در راس آن سردار حاجی‌زاده به عنوان یک سمبل فراملی و فرامنطقه‌ای برای مبارزه با استکبار تبدیل شده است.

نماینده مردم ملایر در مجلس، اظهار داشت: تحریم سه باره سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه و تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با واکنش تند مجلس دهم مواجه شد، نشان دهنده بخشی از اقتدار سپاه است. این در حالی است که دشمنان می‌کوشند با استفاده از ابزار مختلف سپاه را محدود کنند. اما هر حرکتی که دولتمردان کاخ سفید انجام دهند به نفع سپاه و به نفع ملت عزیز ایران است.

**مردم به سپاه و نظام و آرمان‌های آن علاقمند هستند

آزادیخواه گفت: عزت سپاه پاسداران بعد از شهادت سردار سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی چند برابر شده و محبوبیت این نهاد انقلابی بین مردم چندین برابر شده است.

وی افزود: مردم در انتخابات اخیر حضور گسترده‌ای نداشتند اما همین مردم در تشییع پیکر شهید سلیمانی مشارکت گسترده و میلیونی و چندین برابر انتخابات داشتند که نشاندهنده آن است که مردم به سپاه و نظام و آرمان‌های آن علاقمند هستند.

نماینده مردم ملایر در مجلس گفت: متاسفانه مسئولین دولتی مردم را ناراحت کردند و سوء‌تدبیرهای داخلی موجب ناامیدی مردم شده است. ولی مردم ما در طول ۴۱ سال اخیر نشان دادند ذره‌ای از تحریم‌های آمریکا هراس ندارند و عربده کشی‌های این حیوان دیوانه و روانی و هار منطقه یعنی رژیم صهیونیستی هم اهمیت ندارد.

**اقتدار نیروی هوافضای سپاه بعد از شهادت سردار تهرانی‌مقدم افزایش پیدا کرده

آزادیخواه افزود: عظمت و اقتدار و پیشرفت نیروی هوافضای سپاه بعد از شهادت سردار تهرانی‌مقدم افزایش پیدا کرد که امیدوارم با حضور سردار حاجی‌زاده و حاجی‌زاده‌‌های دیگر امنیت و ثبات بیشتری پیدا کنیم.

وی گفت: از ۶ یا ۷ سال پیش اقتصاد نفتی کشورمان به اقتصاد فردی برجامی تبدیل شده است که این اقتصاد فقط یک تئوری در ذهن برخی دولتمردان نقش بسته بود. و آنها توانستند با این واژه پردازی ذهن مردم را مشغول کنند.

** فیلم اعزام نفتکش‌های ایران به ونزوئلا از برخی فیلم‌های هالیود بازدید بیشتری داشت

آزادیخواه گفت: ‌تحریم آمریکا علیه ایران فقط روی کاغذ است و همانگونه که برجام آمریکا روی کاغذ ماند و ما مخالف آن برجام بودیم و مزدوران داخلی خیلی روی آن نقش داشتند با تحریم‌ها هم مخالفیم که مزدوران خارجی آن را به جمهوری اسلامی تحمیل کردند.

وی تصریح کرد: عزت ایران و ایران باید در آب‌های آزاد دنیا حفظ شود و سپاه کاری کرد که مشاهده اعزام این نفتکش‌ها به ونزوئلا از برخی فیلم‌های هالیوودی هم مخاطب بیشتری داشت و عملا ما ثابت کردیم که آنها جرات حمله به ایران را ندارند.

نماینده مردم ملایر در مجلس گفت:‌ جمهوری اسلامی هم اکنون به برکت سپاه پاسداران نشان داده بیدی نیست که با این بادها بلرزد.

** ورود هوافضای سپاه به صنعت خودروسازی می‌تواند منجر به فروکش کردن بحران شود

آزادیخواه گفت: دولت اگر بنا داشته باشد که از ظرفیت‌های داخلی استفاده کند و متوجه حجم زیادی از توانمندی و استعدادهای داخلی بی‌نظیر و مغز متفکر باشد و به نخبگان که دل در گرو نظام دارند و قرار را بر فرار از کشور ترجیح می‌دهند؛ باید رویکرد خود را تغییر دهد و به همین دلیل باید این فرصت و زمان در اختیار جوانان غیور داخلی گذاشته شود که یکی از آنها صنعت خودروی داخلی است که متاسفانه سوء تدبیرها در ایران خودرو و سایپا مانع از این کار شد.

وی تصریح کرد: ورود سپاه و نیروی هوافضا به صنعت خودروسازی می‌تواند کشورمان را از فاجعه و بحران خودرویی نجات دهد و درگاه جدیدی در صنعت، اقتصاد و تجارت خودرویی باز کند.

** دولت دست هوافضای سپاه را برای ورود به صنعت باز بگذارد

نماینده مردم ملایر در مجلس گفت: وقتی می‌توانیم در حوزه هوا فضا با پیچیدگی‌ها و تکنولوژی‌های زیاد موشک و ماهواره بسازیم می‌توانیم در رقابت با پراید هم خودرویی بسیار مدرن و به روزتر بسازیم.

آزادیخواه اظهار داشت: اگر شرایط را برای هوافضای سپاه ایجاد کنند می‌تواند در صنعت خودروی کشور نقش آفرینی کند و نباید شرایط به سمتی سوق پیدا کند که مانند قرارگاه خاتم‌الانبیا که دست و پایش را بستند و مانع از اقدامات توسعه‌ای شد و پروژه را به یک شرکت خارجی دادند و آن هم منجر به بروز یک فاجعه شد.

وی تصریح کرد: اگر دولت و سپاه بخواهد در بسیاری از امورات کشور میدان داری کند تحول کمی و کیفی در بازده صنعت خودرو به برکت تعهد و تخصص هوافضای سپاه اتفاق خواهد افتاد.

اسقاط گلوبال هاوک نشان داد که ایران می‌تواند منافع آمریکا در منطقه را تحث تاثیر قرار دهد

کارشناس مسائل بین‌الملل تاکید کرد: با اسقاط پهپاد فوق پیشرفته آمریکا، آمریکایی‌ها از قدرت بازدارندگی و عکس العمل ناگهانی ایران بیمناک شدند و همین مسئله موجب شد که آن‌ها دریابندکه ایران می‌تواند منافع آمریکایی‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.

حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس با اشاره به سالروز سرنگونی پهپاد گلوبال هاوک آمریکایی توسط پدافند هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفت: سرنگونی پهپاد فوق مدرن آمریکایی در خلیج فارس توسط سپاه پیامدهای بسیار مهمی برای امنیت و ثبات منطقه به دنبال داشت.

وی افزود: آمریکایی ها با ارسال پهپاد مدرن و پیشرفته به آبهای اقلیمی ایران قصد داشتند قدرت بازدارندگی و پدافندی ایران را ارزیابی کنند و هیچ‌گاه تصور نمی‌کردند که ایران از چنین فناوری ضدهوایی برخوردار باشد که بتواند این پهپاد فوق مدرن را سرنگون کند.

کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه آمریکایی‌ها آماده بودند که بعد از دریافت یک سری اطلاعات از مواضع دریایی ایران به نوعی خیز بیشتری برای نزدیک‌تر شدن با آب های اقلیمی ایران بردارند، اظهار داشت: اما با سرنگونی این پهپاد آمریکایی ها در تحلیل خود دریافتند که ایران دارای قدرت بسیار بالایی در دفاع از زمین هوا و دریا است فلذا نمی‌توانند با ایران در خلیج فارس و تنگه هرمز دست و پنجه نرم کنند.

هانی زاده با بیان اینکه سرنگونی این پهپاد موجب شد که آمریکایی ها یک گام عقب نشینی کنند و دریابند که ایران دارای سلاح‌های پیشرفته‌ای است که می تواند آمریکا را در دریا متوقف کند، خاطرنشان کرد: اسقاط این هواپیما پیام بسیار مهمی از جانب ایران به آمریکا بود چون تاکنون در طول سالهای گذشته هیچ کشوری نتوانسته به هواپیماها، ناوها و پهپادهای آمریکا تعرض کند و اتفاقاتی که در طول دو سال گذشته رخ داد و مخصوصاً حمله ایران به پایگاه عین الاسد که بعد از شهادت سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی صورت گرفت آمریکایی‌ها از قدرت بازدارندگی و عکس العمل ناگهانی ایران بیمناک شدند فلذا همین مسئله موجب شد که آن‌ها دریابندکه ایران قدرتی بسیار تاثیرگذار در منطقه است و می‌تواند منافع آمریکایی‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت