سلاطین گوشت میلیارد‌ها تومان به جیب زدند/قالیباف: مشکلات الگوی کشت حل شود

کد خبر: 1001560

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی گفت: سلاطین گوشت با ارز ۴۲۰۰ تومانی این محصول را وارد کردند، اما با ارز نیمایی فروختند و این مسئله باعث شد که صد‌ها میلیارد تومان به جیب بزنند.

سلاطین گوشت میلیارد‌ها تومان به جیب زدند/قالیباف: مشکلات الگوی کشت حل شود

خبرگزاری مهر: عبدالرضا مصری در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی مسائل حوزه کشاورزی، گفت: معمولاً یکسری قانون‌های نظارتی از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای کشاورزان به تصویب رسیده و اجرا می‌شود که منجر به اجحاف در حق مردم شده است.

وی افزود: وزیر جهاد کشاورزی ممنوعیت صادرات دام را به تصویب رسانده این در حالی است که معاون وزیر جهاد کشاورزی در این زمینه دستورات دیگری صادر می‌کند و با وجود آنکه دامداران حق صادرات دام ندارند، برخی از افراد با مجوز‌های شخصی اقدام به صادرات دام می‌کنند.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: چِک‌هایی که در این باره صادر شده، موجود است و معاون وزیر جهاد کشاورزی در صدور این مجوز‌های غیرقانونی دست داشته است.

مصری بیان کرد: همچنین سلاطین گوشت، این محصول را با ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی به کشور وارد کردند، اما با ارز نیمایی فروختند و همین مسئله باعث شد که آنان یک‌شبه صد‌ها میلیارد تومان به جیب بزنند؛ وزارت جهاد کشاورزی هیچ اقدامی در این راستا انجام نداد و فقط تماشاگر بود.

وی گفت: یکی دیگر از مشکلات این حوزه آن است که ۸۰ هزار تن برنج وارداتی آنقدر در انبار‌ها باقی ماند تا فاسد شد و متأسفانه در وزارت جهاد کشاورزی کسی در این زمینه پاسخگو نیست.

دلخوش وزارت جهاد در حوزه آبخیزداری ضعیف عمل کرده است

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس گفت: وزارت جهاد کشاورزی در زمینه آبخیزداری ضعیف عمل کرده و این مسئله باعث بروز آسیب به استان‌های سیل زده شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید کاظم دلخوش در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی مشکلات حوزه کشاورزی اظهار داشت: متأسفانه در بخش کشاورزی کوتاهی‌های بسیار زیادی شده که باید از سوی دولت و وزارت جهاد کشاورزی مرتفع شود.

وی با اشاره به اینکه زیرمجموعه‌های بخش کشاورزی بسیار زیاد است، ادامه داد: در بسیاری از کشور‌ها هر کدام از این زیرمجموعه‌ها در حد یک وزارتخانه هستند.

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی در زمینه آبخیز داری بسیار ضعیف عمل کرده است و این مسئله باعث شده وقوع سیل آسیب‌های جدی به استان‌های سیل زده وارد کند.

دلخوش بیان کرد: صنعت ابریشم در کشور ما ۱۵۰ سال قدمت دارد، اما در شرایط فعلی این صنعت به خاک نشسته است و کارگران این صنعت به دلیل عدم دریافت حقوق سرگردان هستند.

وی یادآور شد: همچنین صنعت مرغ در کشور دچار ورشکستگی شده و شاهد نوسان قیمت مرغ هستیم که باید تدبیری برای حل این مشکلات اتخاذ شود.

نجم آبادی: دامداران از وضعیت گلایه مندند/ توقع ما ساماندهی بازار است

نماینده مردم سبزوار در مجلس گفت: دامداران با مراجعه به نمایندگان نسبت به این وضعیت گلایه مند هستند و توقع ما ساماندهی جدی بازار و حمایت عملی از تولیدکننده و مصرف کننده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، بهروز محبی نجم آبادی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، بعد از پایان گزارش خاوازی وزیر جهاد کشاورزی ضمن انتقاد از توزیع نهاده‌های دامی، به ویژه گوشت در کشور گفت: مرغداران در دیار سربداران به دلیل گستردگی در تولید مرغ و عدم توزیع نهاده‌های دامی ضرر کرده‌اند.

وی افزود: آنها بیش از ۳ ماه است که به دلیل کاهش شدید و رکود فروش مرغ زیان زیادی کرده‌اند و در هر کیلو مرغ از هزارتا ۳ هزار تومان دچار ضرر و زیان شده‌اند. از سوی دیگر وضعیت تأمین نهاده‌ها به ویژه ذرت و سویا بسیار نامناسب بوده و آنچه به عنوان ذرت و سویای دولتی مطرح می‌شود تنها حدود ۳۰ درصد از نیاز مرغداران را تأمین می‌کند و باقی نیازشان را با قیمت بالا از واسطه‌ها دریافت می‌کنند.

نماینده مردم سبزوار در مجلس تاکید کرد: ما نمی‌دانیم بالاخره چه زمانی شر این واسطه‌ها از سر تولیدکننده و مصرف کننده کم خواهد شد، تداوم این وضعیت به ویژه شیوه نامناسب تأمین نهاده‌های دامی صنعت مرغ را دچار چالش جدی کرده است بنابراین توقع اقدام فوری در این مورد داریم.

محبی نجم آبادی تصریح کرد: در بحث دام سبک و سنگین هم متأسفانه شاهد ضرر تولیدکننده و مصرف کننده هستیم و توقع داریم در این میان مدیریت مناسبی انجام شود.

وی گفت: دامداران با مراجعه به نمایندگان نسبت به این وضعیت گلایه مند هستند و توقع ما ساماندهی جدی بازار و حمایت عملی از تولیدکننده و مصرف کننده است.

میرتاج الدینی: افزایش شدید قیمت نهاده‌های دامی/ دولت از کشاورزان حمایت کند

نماینده مردم تبریز در مجلس گفت: افزایش شدید قیمت نهاده های دامی و کشاورزی مشکلاتی را برای کشاورزان به وجود آورده و دولت باید این قشر را مورد حمایت خود قرار دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محمدرضا میرتاج الدینی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی مشکلات حوزه کشاورزی،گفت: افزایش میزان خرید تضمینی گندم اقدام بسیار خوبی است اما جا دارد به گونه ای در این زمینه نظارت صورت گیرد تا دلالان از این چرخه حذف شوند.

وی با بیان اینکه دولت باید از کشاورزان حمایت کنند،افزود: کشاورزان و کسانی که در عرصه تولید فعالیت می کنند به جز دولت هیچ پشتوانه ای ندارند و در شرایطی که شاهد افزایش قیمت نهاده های کشاورزی هستیم دولت باید بیش از گذشته از کشاورزان حمایت کنند.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سود کشاورزان به دلیل افزایش قیمت نهاده های کشاورزی تغییر مثبتی نداشته است و صرفا عده ای دلال در این زمینه سود به جیب زده اند.

میرتاج الدینی گفت: همچنین افزایش قیمت نهاده های دامی باعث شده بسیاری از دامداران و فعالان حوزه دامپروری به ورشکستگی برسند که باید برای حل این مشکلات هم تدبیر شود.

قالیباف: مشکلات الگوی کشت حل شود/ ضرورت پرداخت خسارت کشاورزان

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در زمینه الگوهای کشت مشکلاتی وجود دارد که باید بعد از چند دهه این مشکلات حل و فصل شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر قالیباف در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر جهاد کشاورزی گفت: برخی از نمایندگان مسائلی را درباره مشکلات حوزه کشاورزی با هیئت رئیسه مجلس مطرح کردند که لازم است بنده این موارد را در صحن علنی مطرح کنم.

وی افزود: بحث خسارت کشاورزان به صورت مکرر از سوی نمایندگان مطرح می شود و مطالبه آنان این است که وزارت جهاد کشاورزی عنایت بیشتری در این زمینه کند تا خسارت کشاورزان پرداخت شود.

قالیباف تصریح کرد: در زمینه الگوهای کشت هم مشکلاتی وجود دارد که باید بعد از چند دهه این مشکلات حل و فصل شود.

وی ادامه داد: قیمت ها و خریدهای تضمینی از موضوعات جدی است که باید مورد توجه قرار گیرد و در ماه های اخیر بحث نهاده های دامی هم یکی از موضوعات جدی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در برخی از استان‌ها بویژه استان‌های جنوبی گوجه را کیلویی ۱۸۰ تومان از کشاورزان می خرند که چه معنایی دارد!

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها