روحانی: برای بازگشت ارز ناچاریم تصمیم‌های حادی بگیریم

کد خبر: 1005589

رئیس‌جمهور گفت: ما هیچ گاه نمی‌خواستیم صادرکننده‌ای را از طریق اعمال فشار و اقدامات قوه قضاییه مجبور کنیم که ارز را به کشور بازگرداند، اما در این شرایط ناچار هستیم تصمیم‌های حادی بگیریم.

خبرگزاری مهر: حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور امروز (پنج شنبه) در مراسم بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت صمت، با بیان اینکه تولید آهن اسفنجی، فولاد، گندله و کنسانتره در کشور در طول ۷ سال دو برابر آنچه قبل از سال ۹۲ بوده، شده است، گفت: امروز سرپرست وزارت صمت اعلام کرد که توان ما در ریسندگی در این هفت سال به دو برابر رسیده است که این مساله نشان می‌دهد کشور ما علیرغم همه تحریم‌های خارجی و توطئه‌های آنان در بسیاری از بخش‌ها موفقیت آمیز عمل کرده است.

وی بیان کرد: برخی از افراد به شرایط کشور توجه ندارند و در فضای مجازی سنگ اندازی می‌کنند و واقعیت‌ها را تحریف می‌کنند و باید امروز شاهد باشند ۵۸۰۰ میلیارد تومان طرح و پروژه دریک روز در ایران اسلامی افتتاح شد.

رئیس جمهور با اشاره به افزایش محصولات صنعتی در سه ماهه اول سال، تصریح کرد: با وجود شرایط سخت کشور به دلیل تحریم‌های خارجی و شیوع بیماری کرونا، اما افزایش محصولات صنعتی ایران در همه رشته‌های مهم رخ داده است.

روحانی افزود: افزایش تولید در سه ماه نخست سال در زمینه پتروشیمی ۷ درصد، در خودرو سواری ۸.۵ درصد، در تولید وانت ۲۳ درصد، در تولید انواع لاستیک خودرو ۳۱ درصد، درشمش آلومینیوم ۳۲ درصد، در سیمان ۱۰.۵ درصد، در فولاد خام ۵.۵ درصد بوده است و در ۱۲ رشته صنعتی با یک رشد بسیار خوبی مواجه بودیم.

وی تاکید کرد: این آمار و ارقام نشان می‌دهد مردمان سختکوشی در شرایط بسیار پیچیده مسیر تولید را ادامه می‌دهند و هدف جهش تولید را محقق می‌کنند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه استان‌های فارس و اصفهان جزء استان‌هایی هستند که شرایط مناسبی دارند و قطب تمدنی و گردشگری کشور هستند، گفت: البته در این ماه‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا این استان‌ها در زمینه گردشگری دچار مشکل شده اند.

روحانی بیان کرد: همه تلاش ما این است که تا پایان دولت آزادراه اصفهان-شیراز افتتاح شود که این افتتاح در کوتاه و امن شدن راه تاثیر بسزایی دارد.

وی با اشاره به اینکه ما در سیستان و بلوچستان شاهد تحولات خوبی هستیم، اظهار داشت: سیستان و بلوچستان دارای گاز است که باید توسعه پیدا کند و همچنین دارای راه آهن است و تلاش می‌کنیم مسیر چابهار به زاهدان متصل شود و طرح آبادانی مکران برای ما اهمیت دارد.

رئیس جمهور متذکر شد: زمانی که بنده در دولت یازدهم برای اولین بار عازم سیستان و بلوچستان شدم، مقام معظم رهبری فرمودند کاری کنید که بافت بلوچ فعال شود که این مساله نشان دهنده علاقه ایشان به استان سیستان و بلوچستان است و از سوی دیگر رهبر معظم انقلاب در زمان رژیم گذشته به این استان تبعید شده بودند و این مناطق را دیده بودند و مایل بودند که بافت بلوچ فعال شود که باید امروز بگویم دستور ایشان اجرایی و عملیاتی شده است.

روحانی با بیان اینکه بافندگی بلوچ هم در این دولت تکمیل خواهد شد، تصریح کرد: بسیار مهم است که استان سیستان و بلوچستان به عنوان یک استان استراتژیک برای ما تبدیل به یک قطب برای بافندگی و پارچه شود.

وی اظهار داشت: همسایه شرقی سیستان و بلوچستان، پاکستان است که پاکستان یکی از قطب‌های پارچه است و سیستان و بلوچستان هم می‌تواند یک قطب بزرگ برای پارچه باشد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان معادن غنی دارد که باید مورد استفاده قرار گیرد، گفت: ما قطعا شاهد یک تحول بزرگ در استان سیستان و بلوچستان خواهیم بود. قطعا سرمایه گذاری‌هایی که در بنادر، راه آهن و معادن این استان در حال انجام است منجر به تحولات عظیمی در این استان می‌شود.

روحانی با بیان اینکه امروز طرح‌های صنعتی و معدنی مهمی افتتاح شد، گفت: وزارت صمت به ما وعده داده است که شاهد افتتاح ۲۰۰ طرح بزرگ صنعتی و معدنی باشیم که به ارزش ۱۷۰ هزار میلیارد تومان است. ان شاءالله در هفته‌های آینده به تدریج طرح‌های صنعتی و معدنی افتتاح خواهد شد.

وی بیان کرد: مردم ما شاهد خواهند بود علیرغم سختی‌های امسال تحولات مثبتی در کشور محقق خواهد شد. همه استانداران، وزرا، فعالان اقتصادی و مسئولان بخش خصوصی باید به این مساله توجه کنند که ما باید تولید را افزایش دهیم تا اشتغال افزایش یابد.

رئیس جمهور گفت: در صورتی که تولید افزایش نیابد اشتغال هم افزایش نمی‌یابد و از سوی دیگر باید تولید افزایش پیدا کند تا بازار اشباع شود و قیمت اجناس متعادل شود. وقتی می‌گوییم قیمت برخی اجناس در کشورمان متعادل نیست یکی از راه‌های حل آن افزایش تولید است چرا که زمانی که عرضه افزایش یابد به طور طبیعی قیمت هم متعادل می‌شود. البته گرانی اجناس دلایل دیگری هم دارد که به فکر حل و فصل آن دلایل هم هستیم.

روحانی با بیان اینکه ما باید با افزایش تولید، صادرات را افزایش دهیم، اظهار داشت: بخش عظیمی از صنایع معدنی ما صادر می‌شود و بخشی از صادرات غیرنفتی ما، صنایع معدنی و پتروشیمی است که این بخش‌ها کمک بسیار زیادی به ما می‌کند.

وی افزود: امروز فشار آمریکا و دشمنان ما این است که ما در زمینه ارز دچار مشکل شویم که فعال شدن ما در بخش تولید و افزایش صادرات می‌تواند توطئه‌های آنان را خنثی کند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه تمام تلاش دولت این است که تمام موانع تولید را بردارد، بیان کرد: دولت الکترونیک برای مقابله با کرونا و تحقق جهش تولید اهمیت زیادی دارد و یکی از اهدافی است که دولت به دنبال عملیاتی کردن آن است و لازم است دولت الکترونیک به سرعت پیش برود و مردم در ماه‌های آینده شاهد خواهند بود که بسیاری از امور آن‌ها تسهیل می‌شود.

روحانی با بیان اینکه افزایش صادرات باعث می‌شود ارز مورد نیاز وارد کشور شود، تصریح کرد: یکی از دلایل اینکه امروز قیمت ارز در کشور متعادل نیست، آن است که در ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت صادرات ما دچار مشکل شد چرا که مرز‌های ما با همسایگان بسته بود.

وی گفت: برخی از مرز‌ها به تدریج در اردیبهشت ماه بازگشایی شد و بنابراین به دلیل وقفه‌ای که در صادرات ما در ماه‌های گذشته اتفاق افتاد می‌بینیم تاثیراتی روی قیمت ارز گذاشته است.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما صادرکنندگان را به عنوان سربازان و سرداران خط مقدم مبارزه با تروریسم اقتصادی آمریکا می‌دانیم، گفت: برخی از صادرکنندگان اجناسی را صادر کرده اند که عده‌ای از آنان سر وقت ارز را برگرداندند که از آن‌ها تشکر می‌کنیم و میلیارد‌ها دلار ارز وارد کشور کردند که در بخش‌های مختلف کشور مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

روحانی افزود: متاسفانه افرادی هم هستند که در صادرات فعال بودند، اما به موقع پول را بازنگرداندند که بانک مرکزی ما اعلام کرده است این رقم ۲۰ میلیارد یورو است. یعنی ۲۰ میلیارد یورو جنس در ماه‌های گذشته صادر شده است و امروز زمان آن گذشته و صادرکنندگان باید ارز را بازگردانند.

وی تصریح کرد: ما هیچ گاه نمی‌خواستیم صادرکننده‌ای را از طریق اعمال فشار و اقدامات قوه قضاییه مجبور کنیم که ارز را به کشور بازگرداند، اما در این شرایط ناچار هستیم تصمیم‌های حادی بگیریم.

رئیس جمهور بیان کرد: ما می‌توانیم ۴۱ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته باشیم و اگر همه آن وارد کشور شود، کل نیاز‌های وارداتی ما حل می‌شود و اگر همه طبق وظیفه خود عمل کنیم قیمت ارز متعادل می‌شود.

روحانی گفت: ما امروز در کالا‌های اساسی و نهاده‌های دامی مشکلی نداریم و به موقع این کالا‌ها را خریداری و وارد می‌کنیم و در بقیه امور هم این چنین خواهد بود.

رئیس جمهور تاکید کرد: شرایط کشور به گونه‌ای است که باید همه دست به دست هم دهیم تا بتوانیم از مشکلات عبور کنیم و علیرغم مطالبی که در فضای مجازی مطرح می‌شود و توطئه‌های تبلیغاتی که وجود دارد، به مردم می‌گویند که با وحدت، اتحاد، تلاش، کوشش، هماهنگی، همفکری و فعالیت در تولید کشور در برابر دشمنان می‌توانیم مقاومت کنیم و مشکلات کشور به حول و قوه الهی حل و فصل خواهد شد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت