تحلیل نماینده روسیه درباره احتمال تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران

کد خبر: 1005782

نماینده روسیه در سازمان ملل تصویب پیش‌نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را پایان برجام تلقی کرد و گفت که این قطعنامه شانسی برای به تصویب رسیدن ندارد.

تحلیل نماینده روسیه درباره احتمال تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران

خبرگزاری ایسنا: به نقل از پایگاه خبری اردوپوینت، واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل روز پنج‌شنبه درباره پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده از سوی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران گفت که این اقدام آمریکا هیچ شانسی برای موفقیت‌آمیز بودن ندارد.

نبنزیا در ادامه گفت: این قطعنامه چشم‌انداز‌های بسیار ناراحت‌کننده‌ای دارد.

طبق گفته او، روسیه به محض آن که آمریکا روی این قطعنامه شروع به فعالیت کرد، به این کشور گفت که «قطعا هیچ شانسی برای مورد قبول واقع شدن ندارد».

نبنزیا همچنین مطرح کرد: تصویب چنین قطعنامه‌ای به برجام [توافق هسته‌ای]پایان خواهد بخشید. واضح است که ایران هیچ وقت این را نخواهد پذیرفت و حق دارد.

بر اساس این گزارش، اظهارات نبنزیا در پی این مطرح می‌شود که دولت آمریکا با نزدیک شدن به پایان تاریخ تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر پیش نویس قطعنامه‌ای را برای تمدید نامحدود این تحریم علیه ایران به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرده است. این طرح تاکنون با مخالفت شدید روسیه و چین، از کشور‌های دارای حق وتو برای قطعنامه‌های شورای امنیت مواجه شده است.

دولت آمریکا علی‌رغم خروجش از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸ تهدید کرده است که اگر پیش نویس این قطعنامه تصویب نشود از سازوکار بازگردانی تحریم‌ها در توافق هسته‌ای و قطعنامه ۲۲۳۱ مربوط به آن در شورای امنیت برای بازگردانی تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران استفاده خواهد کرد. این تصمیم آمریکا حتی مورد حمایت چندانی از سوی متحدان نزدیک این کشور از جمله تروئیکای اروپا (آلمان، فرانسه، انگلیس) قرار نگرفته است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها