ذوالنوری: حضور آمریکا در منطقه ارمغانی جز جنگ و رشد تروریسم نداشته است

کد خبر: 1007997

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: حضور آمریکا و قدرت‌های سلطه‌گر در منطقه جز جنگ و رشد تروریسم ارمغانی نداشته است.

ذوالنوری: حضور آمریکا در منطقه ارمغانی جز جنگ و رشد تروریسم نداشته است

خبرگزاری تسنیم: حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در دیدارِ "لیندال جین ساکس" سفیر استرالیا در ایران، پیشینه روابط جمهوری اسلامی ایران و استرالیا را مثبت ارزیابی کرد و گفت: اراده جمهوری اسلامی ایران، تقویت روابط همه‌جانبه با استرالیا است و همواره تهران از ارتقای مناسبات و گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف با کانبرا استقبال می‌کند.

وی نقش همکاری‌های پارلمانی ایران و استرالیا را در تقویت روابط دو کشور مهم دانست و اظهار داشت: ایجاد گروه دوستی پارلمانی فی‌مابین به توسعه و تقویت روابط پارلمانی و تعاملات این گروه‌ها، به ارتقای سطح مناسبات دو کشور خواهد انجامید.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، از پیوستن استرالیا به ائتلاف آمریکا در منطقه به‌بهانه امنیت دریانوردی ابراز ناخرسندی کرد و گفت: امنیت منطقه، نه قابل واردات و نه قابل خریداری است، بلکه تأمین امنیت منطقه با نقش‌آفرینی، تعامل و مشارکت کشورهای منطقه حاصل می‌شود و حضور آمریکا و کشورهای بیگانه و فرامنطقه‌ای به افزایش ناامنی و بی‌ثباتی دامن زده است.

حجت‌الاسلام ذوالنوری تأکید کرد: حضور آمریکا و قدرت‌های سلطه‌گر در منطقه، جز جنگ و رشد تروریسم ارمغانی نداشته و حضور نیروهای دریایی ایران تأثیر زیادی در محدودسازی شرارت‌های دزدان دریایی در اقیانوس هند، دریای عمان و خلیج عدن داشته و کمک شایان به امنیت منطقه کرده است.

وی پیوستن استرالیا به ائتلاف آمریکایی را باعث خدشه‌دار شدن حیثیت استرالیا در نگاه ملت‌ها و تخریب روابط این کشور با ایران دانست.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، اظهار نگرانی نخست‌وزیر استرالیا نسبت به کاهش اجرای تعهدات برجامی ایران را که طی نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور اسلامی ایران رخ داده است مایه تأسف دانست و گفت: نخست‌وزیر استرالیا به‌جای این کار، باید با ترامپ و سران اروپایی مکاتبه داشته و از آنها می‌خواست که با امتناع از اجرای تعهدات برجامی خود، این معاهده جهانی را در معرض خطر قرار نداده و با تحمیل تحریم‌های ظالمانه مردم ایران را تحت فشار اقتصادی و دارویی قرار ندهند.

حجت‌الاسلام ذوالنوری تصریح کرد: ایران همواره به تمامی تعهدات و تکالیف برجامی عمل کرده و عهدشکنی آمریکا و مسئولیت‌گریزی اروپا باعث ضایع شدن حقوق مسلم برجامی ملت ایران شده و طبیعی و منصفانه است که تا بازگشت طرف مقابل به انجام تعهدات خود، ایران نیز سطح اقدامات برجامی خود را کاهش دهد.

وی با اشاره به موقعیت ویژه ایران در منطقه خاورمیانه خاطرنشان کرد: جایگاه استراتژیک جمهوری اسلامی ایران و همچنین ثبات و امنیت منطقه‌ای، مسیر همواری را برای سرمایه‌گذاری و توسعه تعاملات تجاری و بازرگانی و گردشگری با استرالیا به‌وجود آورده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس یادآور شد: دو کشور با وجود تنگناهای موجود می‌توانند با ارائه برنامه منسجم، سطح همکاری‌های فی‌مابین را گسترش و تعاملات را افزایش دهند.

حجت‌الاسلام ذوالنوری همچنین حضور انبوه ایرانیان و دانشجویان ایرانی در استرالیا را پشتوانه خوبی برای همکاری فرهنگی، اجتماعی و تجاری فی‌مابین دانست.

همچنین "لیندال جین ساکس"، سفیر استرالیا این دیدار را فرصت خوبی برای تقویت همکاری‌ها و گسترش تعاملات در سطوح مختلف پارلمانی دانست و افزود: نقاط مشترک بسیاری برای توسعه و تعمیق روابط بین دو کشور وجود دارد.

وی تصریح کرد: تعاملات پارلمانی نقطه عطف مناسبات فی‌مابین است و گسترش تعاملات و تبادلات دو کشور از طریق پارلمان اهمیت بسیاری خواهد داشت.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها