روحانی: با انتخاب الکاظمی روابط تجاری ایران و عراق بهتر شد

کد خبر: 1008341

رئیس‌جمهور گفت:در طول چند ماه که آقای الکاظمی ریاست دولت عراق را بر عهده گرفتند شاهد یک حرکت خوب در روابط تجاری بین دو کشور بودیم .

خبرگزاری تسنیم: حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز در نشست خبری مشترک با مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در تهران با بیان این مطلب که در طول چند ماهی که آقای الکاظمی ریاست دولت عراق را بر عهده گرفتند شاهد یک حرکت خوب در روابط تجاری بین دو کشور بودیم، اظهار داشت: در بحث‌های امروز راجع به شرایط بهداشتی منطقه و ویروس کرونا گفت‌و‌گو کردیم. جمهوری اسلامی ایران این وعده را به دولت و ملت عراق می‌دهد که با همه توان و امکان خودش از نظر همه اقلام بهداشتی و دارویی در کنار ملت عراق باشد.

وی افزود: دولت جمهوری اسلامی ایران امکان لازم برای تامین نیازمندی‌های ملت عراق در زمینه‌های بهداشتی و دارویی و آمادگی برای تبادل نظر و مشورت بین مسئولین بهداشتی دو کشور را دارد.

رئیس‌جمهور همچنین از تصمیم دو دولت برای ارتقا روابط تجاری دو کشور به 20 میلیارد دلار خبر داد و اظهار داشت: همچنین دو کشور مصمم هستند که تمام توافقاتی که در اسفند 97 میان دو دولت در بغداد به تصویب رسید را اجرایی و عملیاتی کنند؛ در میان آنان توافقات مسائل زیربنایی اقتصادی بین دو کشور و همچنین اتصال راه‌آهن شلمچه بصره و لایروبی اروندرود مورد توافق قرار گرفته بود.

وی اضافه کرد: در دیدار نخست وزیر عراق، جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که مانند سالهای قبل که در کنار ملت دولت و ارتش عراق روبروی داعش ایستادگی و مبارزه کردیم همچنان آمادگی دارد که در کنار ملت عراق برای ثبات و امنیت کشور عراق و منطقه تلاش کند.

روحانی با اشاره به کمک‌های مشاورتی ایران به عراق در مبارزه با داعش در عراق تصریح کرد: ما باهم روبروی داعش ایستادیم و همچنان آمادگی داریم در کنار ملت عراق برای ثبات کشور عراق و منطقه تلاش کنیم. لازم می‌دانم از دو قهرمان مبارزه با تروریست یعنی شهید سردار سلیمانی و شهید ابومهندس به بزرگی یاد کنیم که جزو سردارانی بودند که در طول سالیان گذشته برای امنیت عراق تلاش کردند.

وی در پایان خاطرنشان کرد:‌بار دیگر از حضور هیئت عراقی در تهران تشکر می‌کنم و به آنها خوشآمد می‌گویم و مطمئن هستم که این سفر نقطه عطفی در روابط دو کشور دوست و برادر ایران و عراق خواهد بود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت