سعید آجورلو: اصلاح طلبان به دنبال تخریب مجلس هستند

کد خبر: 1009161
سعید آجورلو: اصلاح طلبان به دنبال تخریب مجلس هستند

به گزارش فردا، مشکلات اقتصادی باعث شده نمایندگان با حضور در مجلس شورای اسلامی در صدد پیگیری این مشکلات از دولت برآمده و تلاش کنند که دولت را به تحرک بیشتر وادار کنند. در این بین طرح سوال از رئیس جمهور و حتی استیضاح روحانی هم مطرح شد. دعوت از وزرا در مجلس و بررسی عملکرد آنان هم از جمله فعالیت‌های چند هفته اخیر نمایندگان مجلس شورای اسلامی است.

با این حال سخنان رهبری در دیدار با نمایندگان مجلس مبنی بر هم افزایی قوا و اینکه دولت باید تا آخرین روز مهلت قانونی خود تلاش کرده و امور را پیگیری کند باعث شده که نمایندگان امضا کننده طرح استیضاح رئیس جمهور از پیگیری آن منصرف شوند. در مورد طرح سوال از رئیس جمهور هم هنوز خبری منتشر نشده است.

با «سعید آجورلو» تحلیل‌گر مسائل سیاسی و مدیر مسئول سایت خبری تحلیلی فردا پیرامون ارتباط دولت و مجلس و نحوه نظارت و مواجه مجلس با دولت گفت وگو کرده‌ایم.

اصلاح طلبان به دنبال تخریب مجلس هستند

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی در پاسخ به این پرسش که با طرح سوال از رئیس جمهور شاهد آن بودیم که رسانه‌های اصلاح طلب به دنبال تحریک روحانی برای تقابل با مجلس بودند، به نظر شما این رویکرد با چه اهدافی صورت می‌گیرد گفت: من فکر می کنم مجموعه رسانه‌های اصلاح طلب در طیف‌های مختلف این جریان از طیف عملگرا مثل کارگزاران یا گرایش‌های نزدیک به روحانی گرفته تا اصلاح طلبان رادیکال مثل حجاریان، تاج زاده و موسوی خوئینی ها هر دو در نهایت با روش های مختلف یک هدف را دنبال می کنند و آن هم تخریب مجلس برای فرار از پاسخگویی در مورد عملکرد دولت روحانی است.

آجورلو افزود: مجموعه خطی که تمام رسانه ها، افراد و احزاب اصلاح طلب دنبال می‌کنند این است که مجلس را تندرو و افراطی نشان دهند. و در نهایت هر گونه سوال، نقد و پرسش از رئیس جمهور و دولت را موضوع سیاسی و جناحی جلوه دهند. در حالی که این امر خواست مردم است و نمایندگان خواست مردم را طرح می‌کنند.

وی با بیان اینکه سوال ها و پرسش‌های مجلس عمدتا در حوزه اقتصادی است بیان داشت: سیاست‌های اقتصادی دولت که معطوف به نگرش های ایدئولوژیک و گفتمان ارتباط با غرب بود نتوانست منجر به گشایش‌های اقتصادی کوتاه مدت و بلند مدت شود. با خروج ترامپ از برجام آشفتگی در حوزه اقتصادی هم تشدید شد. این نابسامانی در نتیجه شکست گفتمانی دولت بود. روحانی در جلسه‌ای گفت که ما مذاکره را بلد هستیم و آن کار را انجام دادیم. این سخن اعتراف به شکست گفتمان دولت بود. در این وضعیت مجلس هم به عنوان نماینده ملت از شرایط موجود ناراحت است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه باید به این سوال بپردازیم که مجلس این ناراحتی خود را چگونه بروز دهد گفت:‌ یک راهکار این است ما با این دولت تا پایان مهلت قانونی آن ادامه دهیم چرا که بالاخره این دولت تبلور رای مردم است. بنابراین مجلس باید بر دولت نظارت کرده و دولت را در مسیر درست هدایت کند.

این فعال سیاسی ادامه داد: راهکار دوم این است که عملیاتی تر و سخت گیرانه تر با دولت برخورد کنیم. یعنی رئیس جمهور را استیضاح کنیم. استدلال گروه اول این که با سخت گیری بیش از اندازه وضعیت کشور بدتر می‌شود و گروه دوم هم مطرح می کند که اگر این کار را نکنیم اوضاع بدتر می شود.

نقد نمایندگان به ظریف درست بود

آجورلو با بیان اینکه رسانه های اصلاح طلب هم از این فضا استفاده کرده و حاشیه ها را تبدیل به متن می کنند گفت: نقد نمایندگان به آقای ظریف و سایر وزار درست است و چون چند نفر با تندی سخن گفتند دلیل نمی شود نقد های اصولی مجلس را نبینیم و به حاشیه ها بپردازیم. این نوع حاشیه ها در همه مجالس وجود دارد. بالاخره حدود ۳۰۰ نماینده با خلق و خوی مختلف در مجلس حاضر هستند. البته ما معتقد به این امر هستیم که حرمت افراد باید در مجلس حفظ شود. اما اینکه اصلاح طلبان سعی می کنند این نقد ها را سیاسی جلوه دهند و مجلس را افراطی بنامند و از پاسخگویی فرار کنند پذیرفته نیست. اصلاح طلبان باید پاسخگوی وضعیت فعلی کشور باشد و نمی توانند از پاسخگویی فرار کنند.

دولت روحانی متزلزل است

مدیر مسئول سایت فردا در مورد رویکرد روحانی در قبال این فضا سازی هم بیان داشت: همه تلاش ر وحانی این است که وارد جدال با مجلس نشود. چرا که به نظرم من دولت روحانی متاسفانه در وضعیت شکننده ای قرار دارد. و از این بابت علاقه ندارد یک سال پایانی خود را با چالش سپری کند. پس سعی می کند با مسالمت موضوعات را حل کند. اما اگر این روند باعث ادامه نابسامانی و آشفتگی در حوزه اقتصاد شود پذیرفته نیست و مجلس قطعا واکنش نشان می دهد.

مجلس علاوه بر بیان مشکلات راه حل هم ارائه دهد

مدیر مسئول سایت فردا با بیان اینکه مجلس علاوه بر بیان مشکلات مردم باید راه حل و راهکار هم ارائه دهد گفت:‌ یک بخش اقدامات مجلس شورای اسلامی بحث نظارت و رویکرد سلبی است. اما مجلس باید در حوزه ایجابی هم ورود کرده و راه حل جلوی پای دولت قرار دهد. چرا که صرفا با نقد کردن دولت مشکلی حل نمی شود.

وی ادامه داد: به دلیل آنکه بعضا انتظارات مردم در حوزه‌های انتخابیه‌ بالاست ممکن است برخی نمایندگان در تصویب طرح‌ها عجله کنند. چنین شرایطی ممکن است باعث شود که به مقوله حکمرانی ساده نگاه شود که این امر خطرناک است و نمایندگان دچار شتابزدگی می شوند؛ بنابراین ضرورت دارد که با صبر و مدارا عمل شود.

آجرلو در پایان تصریح کرد: طبق خبرها هیئت رئیسه مجلس در حال تدوین راهکارهای اقتصادی است و در سخنان تلویزیونی آقای قالیباف هم ما شاهد ارائه بسته اقتصادی بودیم که نوید دهنده اقدامات موثر در مجلس است.

منبع: نسیم آنلاین

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها