«نجفی خوشرودی» سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در مسقط کیست؟

کد خبر: 1009934

«علی نجفی خوشرودی» قرار است با پایان ماموریت نوری شاهرودی، به عنوان سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در مسقط به فعالیت بپردازد.

«نجفی خوشرودی» سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در مسقط کیست؟

خبرگزاری فارس: با پایان ماموریت حجت الاسلام و المسلمین «محمدرضا نوری شاهرودی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسقط، قرار است «علی نجفی خوشرودی» به جای او عهده‌دار این سفارتخانه شود.

او که متولد ۱۳۴۹ شهر بابل است. دارای مدارک کارشناسی علوم سیاسی از دانشگاه تهران ۱۳۷۲، کارشناسی ارشد روابط بین الملل (‌دیپلماسی و سازمان‌های بین‌المللی ) از دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه ۱۳۷۵ و دکتری حقوق بین‌الملل از دانشگاه تهران در مرحله رساله است.

نجفی خوشرودی پیش از این به عنوان کارشناس حوزه معاونت امور حقوقی و بین‌المللی، کارشناس حوزه معاونت اروپا و ‌آمریکای وزارت خارجه، دبیر دوم، مسئول بخش اقتصادی و کاردار موقت سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، معاون اداره اول کشورهای مشترک المنافع و رئیس اداره دوم کشورهای مشترک المنافع و همسایگان شمال‌‌غربی وزارت امور خارجه فعالیت کرده است.

سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران همچنین در طی سال‌های ۱۳۹۱ - ۱۳۹۵ به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان به فعالیت پرداخته است و پس از آن از در طی سال‌های ۱۳۹۵ - ۱۳۹۹ نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی و عضو و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بوده است.

نجفی خوشرودی از هفتم خرداد ۱۳۹۹ تاکنون در سمت مشاور وزیر امور خارجه به فعالیت مشغول بوده است.

محمدرضا نوری شاهرودی سفیر ایران در مسقط که اردیبهشت ۱۳۹۶ برای تصدی این سمت وارد مسقط شد، در پایان ماموریتش در پیام خداحافظی نیز درباره سفیر جدید ایران نوشته است: «از آنجا که سفیر آینده جمهوری اسلامی ایران به شدت علاقه‌مند به توسعه و گسترش روابط دو کشور است، امید دارم این مسیر تداوم یافته و کارهایی که به دلیل شیوع ویروس جهانی کرونا به تاخیر افتاده یا متوقف شده ادامه پیدا کند.»

سفیر ایران همچنین عنوان کرد که در چند سال اخیر کارهای بزرگی با همت مسئولان دو کشور در جهت توسعه مناسبات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و گردشگری انجام شد که لغو ویزا برای اتباع عمانی، تسهیلات ویزا برای هموطنان ایرانی، برقراری دهه‌ها خط پروازی بین شهرهای دو کشور، ایجاد تسهیلات برای ثبت شرکت و اقامت در عمان، برقراری خطوط منظم کشتیرانی بین بنادر ایران و عمان، تبادل هیأت‌های بازرگانی، فرهنگی و علمی، تقویت حضور هنرمندان ایرانی، رایزنی مستمر مقامات عالی دو کشور و برگزاری کمیسیون‌های مشترک اقتصادی، سیاسی و راهبردی بین دو کشور از آن جمله است.

به گزارش فارس، نوری شاهرودی در این مدت با تعدادی از مقامات عمانی از جمله قائم مقام وزارت خارجه عمان، معاون سلطان عمان در امور دفاعی، معاون سیاسی وزارت خارجه عمان و وزیر تجارت و وزیر میراث و فرهنگ سلطنت عمان دیدار و خداحافظی کرد.

نوری شاهرودی در سال ۱۳۶۱ به عنوان نماینده امام خمینی (ره) اولین مسئولیت اجرایی خود را در کویت آغاز کرد، پس از آن نخست به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ‌ایران در جماهیر عربی لیبی و سپس در کشور عربستان سعودی مشغول به کار شد. نوری شاهرودی همچنین به عنوان مشاور امور بین‌الملل ریاست قوه قضاییه، ریاست قوه مقننه و مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز فعالیت کرده است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها