مسئولان در بررسی موضوع تعرض جنگنده‌ آمریکایی در مجلس چه گفتند؟

کد خبر: 1010974

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه در جلسه این کمیسیون تاکید کرد که تعرض آمریکا به هواپیمای ماهان را از طریق دبیرکل سازمان ملل هم دنبال می کنند.

خبرگزاری مهر: سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه در جلسه این کمیسیون تاکید کرد که تعرض آمریکا به هواپیمای ماهان را از طریق دبیرکل سازمان ملل هم دنبال می کنند.

ابوالفضل عمویی، در تشریح جلسه عصر امروز کمیسیون امنیت ملی مجلس، اظهار داشت: جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با محوریت بررسی ابعاد مختلف تعرض جنگنده های آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایرانی در فضای سوریه برگزار شد.

وی بیان کرد: این جلسه با حضور مسئولانی از سازمان هواپیمایی کشوری، هواپیمایی ماهان و وزارت امور خارجه برگزار شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اظهارات رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در این جلسه، گفت: رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ضمن مروری بر واقعه رخ داده درباره هواپیمای ماهان در شامگاه ۲ مرداد ماه، تاکید کرد که این هواپیما در مسیر از پیش تعیین و معرفی شده در فضای سوریه در حرکت بوده که متوجه حضور جنگنده‌های آمریکایی در نزدیکی خود شده است. هواپیمای آمریکایی بر خلاف همه قواعد رفتار خطرآفرینی داشته و تا ۵۰۰ پایی به هواپیمای ایرانی نزدیک شده است.

عمویی اظهار داشت: در پی این رفتار تحریک آمیز هواپیمای آمریکایی، خلبان ایرانی به درستی بر اساس دستورالعمل ها، در ارتفاع هواپیما تغییر ایجاد کرده است که این تغییر سریع در ارتفاع موجب آسیب به تعدادی از مسافران و کادر پرواز شده است.

وی با اشاره به اظهارات معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه درباره ابعاد حقوقی اقدام جنگنده های آمریکایی، گفت: این تعرض، از چند منظر خلاف حقوق بین المللی بوده است؛ اولا حضور غیرقانونی نیروهای آمریکایی در فضا و خاک سوریه است که به آنها حقی برای رهگیری هواپیمایی را نمی دهد، ثانیا ایمنی پرواز، به عنوان یک اصل اساسی حقوق هوانوردی مورد خدشه قرار گرفته است و ثالثا نحوه نزدیک شدن جنگنده های آمریکایی کاملا غیرحرفه ای و خطرآفرین بوده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه تاکید کرد که موضوع را از طریق دبیرکل سازمان ملل هم دنبال می کنند.

عمویی تصریح کرد: در این جلسه مسئولان هواپیمایی و وزارت امور خارجه بر پیگیری موضوع از طریق سازمان هوانوردی بین المللی (ایکائو) تاکید کردند و نماینده هواپیمایی ماهان هم تاکید کرد که پروازهای ما به منطقه، پس از این واقعه، طبق برنامه ادامه داشته است.

وی اظهار داشت: در این نشست، اعضای کمیسیون امنیت ملی ضمن اعتراض به رفتار غیرقانونی و بی منطق آمریکایی ها، بر پیگیری این موضوع در مجامع بین المللی تاکید کردند. و اقدامات هواپیمایی ماهان و کادر حرفه ای پرواز آن هم مورد تقدیر قرار گرفت.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: همچنین مقرر شد کمیته های امنیت، حقوق بشر و روابط خارجی راهکارهای مواجهه با این اقدام خطرافرین آمریکا را پیگیری کنند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت