نماینده آمریکا: احتمالا روسیه و چین قطعنامه علیه ایران را وتو می‌کنند

کد خبر: 1011594

نماینده آمریکا در سازمان ملل با اذعان به احتمال وتوی هرگونه قطعنامه ضد ایرانی در شورای امنیت توسط روسیه و چین، گفت تحریم تسلیحاتی علیه ایران باید تمدید شود.

نماینده آمریکا: احتمالا روسیه و چین قطعنامه علیه ایران را وتو می‌کنند

خبرگزاری فارس: در ادامه سیاست ضد ایرانی دولت آمریکا و تلاش برای ممانعت از بهره‌بردن تهران از عواید توافق هسته‌ای، این بار «کلی کرافت» نماینده واشنگتن در سازمان ملل بر لزوم تمدید تحریم تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی تاکید کرد.

به نوشته وبگاه «بلومبرگ»، کرافت بامداد امروز (چهارشنبه به وقت تهران) طی سخنرانی ویدئوکنفرانسی در نشست سالیانه «انجمن امنیتی اَسپِن» اذعان کرد که روسیه و چین احتمالا هر قطعنامه‌ای را [علیه ایران]وتو می‌کنند.

بر این اساس، وی در این باره توضیح داد: «استراتژی جهان کامل همیشه این است که آن‌ها (روسیه و چین) رأی ممتنع بدهند و قطعا وتو نکنند. با این حال، باید واقع‌بین باشیم. اکنون استراتژی این است که با دیگر اعضای شورای امنیت کار کنیم تا چین و روسیه را به گوشه‌ای فرستاده و توجیه‌شان کنیم».

این دیپلمات آمریکایی همچنین افزود: «ما ملزم هستیم که از کشور‌های عربی، اسرائیل و کشور‌های اروپایی محافظت کنیم. روسیه و چین هم نمی‌خواهند ایران به تسلیحات اتمی دست پیدا کند. ما همه این را می‌دانیم».

به نوشته روزنامه «جروزالم‌پست»، کرافت با ادعای اینکه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، «انتخابی بین آزادی و استبداد است»، گفت: «به نظرم این بسیار مهم است که ما [تلاش برای تمدید این قطعنامه را]به موقع آغاز کردیم، زیرا این، مسئله‌ای حیاتی است که برای چند نسل روی جهان اثر می‌گذارد».

بلومبرگ همچنین امروز در خبری دیگری نوشت که نمایندگی آمریکا در سازمان ملل، نسخه جدیدی از پیش‌نویس قطعنامه خود برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را در شورای امنیت توزیع کرده است (جزئیات بیشتر).

دولت آمریکا در راستای سیاست ضد ایرانی خود، مدتی است که با متهم کردن تهران به نقض قطعنامه ۲۲۳۱، خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران شده است. تحلیلگران بر این باورند که دولت آمریکا تنها می‌تواند امیدوار به جلب حمایت فرانسه، بریتانیا و آلمان به عنوان سه عضو اروپایی برجام باشد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها