ساداتیان: انفجار بیروت بسیار حساس‌تر از جنگ 33روزه است/ اسرائیل می‌خواهد با تنش‌آفرینی در منطقه، ایران را به دامن جنگ بکشاند/ تنش‌های اخیر منطقه برای تغییر وضعیت انتخاباتی ترامپ است

کد خبر: 1011687

سیدجمال ساداتیان: اسرائیل می‌خواهد با تحریک منطقه‌ای ایران را وادار به واکنش کند تا با استفاده از واکنش ایران آمریکا و ناتو را مقابل ایران قرار دهد تا شاید در جنگ احتمالی بتواند فضای انتخاباتی را برای آمریکا تغییر دهد و مردم آمریکا در یک فضای احساسی بازهم به ترامپی که حالا در یک جنگ قرار دارد، رأی دهند.

گروه سیاسی فردا: انفجار عظیم در بیروت به‌زعم بسیاری از کارشناسان توسط رژیم صهیونیستی رخ داده است. گرچه هنوز جزئیات این موضوع منتشر نشده است اما برخی باور دارند که این رژیم برای تأمین اهداف سیاسی خود و ایالات متحده آمریکا می‌کوشد که خاورمیانه را درگیر بحران‌های جدی کند.

سیدجمال ساداتیان، تحلیلگر مسائل سیاست خارجی و دیپلمات پیشین در تحلیل افنجار بیروت گفت: «از مدتی قبل قابل پیش‌بینی بود که وقتی ترامپ از بایدن عقب می‌افتد. با چنین دانسته‌ای متحدان ترامپ از جمله اسرائیل تلاش می‌کند که ترامپ را حفظ کند. نظرسنجی‌ها در آمریکا نشان می‌دهد که ترامپ از نظر مقبولیت در این کشور بسیار پایین‌تر از بایدن است و از آنجایی که تسلیم‌پذیر نیست، دست به هر اقدامی برای تغییر فضا می‌زند و مدام بهانه‌هایی برای به تأخیر انداختن انتخابات مانند کرونا را مطرح می‌کند اما خطرناک‌تر و مهم‌تر کنش‌های شخص ترامپ فعالیت‌های اسرائیل و لابی‌های عربستان است. اسرائیل می‌خواهد با ایجاد تنش در منطقه خاورمیانه وضعیت ترامپ را متفاوت کند و بسیاری از تحلیلگران باور دارند که ایران نباید وارد بازی اسرائیل شود».

او ادامه داد: «اسرائیل می‌خواهد با تحریک منطقه‌ای ایران را وادار به واکنش کند تا با استفاده از واکنش ایران آمریکا و ناتو را مقابل ایران قرار دهد تا شاید در جنگ احتمالی بتواند فضای انتخاباتی را برای آمریکا تغییر دهد و مردم آمریکا در یک فضای احساسی بازهم به ترامپی که حالا در یک جنگ قرار دارد، رأی دهند. شما در همین چندوقت اخیر تحکرات اسرائیل و آمریکا در منطقه را مشاهده کنید. آنها بدون هیچ دلیلی به هواپیمای مسافربری ما نزدیک می‌شوند تا ایران را وادار به واکنش کنند و گمان قوی هم وجود دارد که در انفجار اخیر بیروت اسرائیل دست داشته است که در نتیجه‌اش تعداد زیادی از مردم بی‌گناه کشته و زخمی شدند. آنها سعی می‌کنند لبنان را ناامن کنند و از چنین فضایی ماهی خود را از آب بگیرند و در یک جنگ کامل از ترامپ یک قهرمان بسازند».

او درباره تأثیر حزب‌الله برای مقابله با رژیم صهیونیستی گفت: «حادثه عمیق‌تر از این است که حزب‌الله لبنان رئساً وارد عمل شود. یک زمان اسرائیل صرفا درگیر غزه و لبنان است، آن زمان حزب‌الله می‌تواند وارد عمل شود اما اکنون هدف‌گذاری اسرائیل ایران است و تصور نمی‌کنم حزب‌الله بدون هماهنگی کامل با ایران اقدامی انجام دهد».

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی در پاسخ به این پرسش که آیا انفجار اخیر بیروت عمیق‌تر از جنگ 33روزه حزب‌الله با رژیم صهیونیستی است، گفت: «بی‌تردید انفجار بیروت عمیق‌تر و حساس‌تر از جنگ 33 روزه است زیرا در آن زمان حزب الله حریف قضیه بود اما اکنون معلوم نیست بحران‌آفرینی اسرائیل قرار است تا کجا پیش برود و آنها برای تأمین اهدافشان معلوم نیست تا کجا می‌خواهند ادامه دهند. به‌نظر من ایران باید تا انتخابات آمریکا به‌شدت هوشیارانه عمل کند و به بازی اسرائیل دامن نزند زیرا اگر تنشی در منطقه ایجاد نشود، بدون هیچ تردیدی ترامپ نمی‌تواند برای بار دوم رئیس‌جمهور آمریکا شود و اگر نشود حتما منافع اسرائیل به خطر می‌افتد».

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت