قنادباشی: ایران باید باشگاه کمک به لبنان را تشکیل دهد

کد خبر: 1012052

یک کارشناس مسائل منطقه گفت: ایران ضمن اینکه خود می‌تواند در اعطای کمک به لبنان پیشقدم باشد، باید یک باشگاه کمک رسانی به این کشور را نیز ایجاد کند.

جعفر قنادباشی کارشناس مسائل غرب آسیا در مورد تلاش برخی کشور‌های غربی برای فشار به لبنان و مقاومت این کشور به بهانه انفجار بیروت، اظهار داشت: کشور‌های منطقه و همچنین اسرائیلی‌ها و آمریکا پیوسته مترصد یافتن فرصتی برای به هم زدن معادلات سیاسی و نظامی در لبنان بوده‌اند.

وی ادامه داد: به رغم به‌کارگیری همه توطئه‌ها و نقشه‌های مختلف سیاسی و نظامی، این فرصت هیچ‌گاه برای دشمنان لبنان فراهم نشد. حتی بخشی از مأموریت داعشی که در سوریه درست شد، بر هم زدن معادلات در لبنان بود. پیش از آن نیز، در موضوع انفجار منجر به ترور رفیق حریری نخست وزیر پیشین لبنان، همه به یاد داریم چه فشار‌هایی علیه سوریه و بعد از ناکامی در آن، به مقاومت لبنان وارد شد.

این تحلیلگر مسائل غرب آسیا با اشاره به اعلام کمک اروپایی‌ها به لبنان بعد از انفجار بیروت، گفت: اعلام کمک از سوی غربی‌ها و برخی کشور‌های منطقه به لبنان و سرعت اعلام این موضوع به حدی بود که نشان می‌داد این اتفاق یک امر غیرطبیعی است و به نظر می‌رسد دشمنان لبنان هر آنچه در گذشته در نقشه‌های خود علیه این کشور نتوانستند به دست آورند، تلاش می‌کنند با بهره‌گیری از این فرصت، بدان دست یابند.

قنادباشی افزود: ذکر این نکته نیز ضروری است که در یک سال اخیر نیز تلاش شد تا با ایجاد ناآرامی در لبنان و حتی شورش، معادلات در این کشور را تغییر دهند که این نقشه نیز ناکام ماند. همچنین به یاد دارید که سفیر آمریکا در بیروت چه توطئه‌هایی را علیه مقاومت به کار برد که آن‌ها نیز موفق نشد. حالا محور عربی-غربی-عبری تلاش می‌کند با بهره‌گیری از انفجار بیروت معادلات را در لبنان تغییر دهد.

وی عنوان کرد: محور غربی-عربی-عبری تصور دارد که، چون لبنان نیاز به کمک دارد، از طریق بخش‌های متعدد همین کمک رسانی چه بحث اعطای کمک مالی، غذایی و حتی فنی و مهندسی برای بازسازی خرابی‌ها، شاهرگ اصلی مقاومت را مسدود کنند؛ اما آنچه مشاهده می‌کنیم، مردم لبنان اعم از مسیحی و مسلمان همراه آن‌ها نیست.

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه تصریح کرد: آنچه مایه امید مردم لبنان و مقاومت است، روحیه مردم این کشور بوده و مردم لبنان کارنامه سیاه کشور‌هایی مانند فرانسه و عربستان سعودی را به خوبی می‌دانند و به حرف‌ها و وعده‌های آن‌ها اعتمادی ندارند.

قنادباشی در زمینه وظیفه ایران و دستگاه سیاست خارجی برای کمک به لبنان، یادآور شد: اولاً ما وظیفه انسانی داریم تا به لبنان و مردم این کشور کمک کنیم. مردم لبنان برادران و خواهران ما هستند و ما باید در حد توان خود با آن‌ها کمک کرده و همچنین زمینه اعطای کمک به لبنان را فراهم کنیم.

وی تاکید کرد: باید از ظرفیت ایران در سازمان ملل متحد، جنبش عدم تعهد و سازمان همکاری کشور‌های اسلامی استفاده کنیم تا جلساتی ویژه برای کمک به لبنان تشکیل شود و البته باید به این نکته نیز توجه داشت که در این مسیر باید با دولت لبنان مشورت شود و دولتمردان این کشور را در همه امور مطلع کرد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه خاطرنشان کرد: باید کشور‌های مستقل را که زیر چتر کشور‌های استکباری نیستند، برای کمک به لبنان بسیج کرد. باید دانست که در حال حاضر دو جبهه برای کمک به لبنان شکل می‌گیرد. یک جبهه همین کشور‌هایی هستند که به دنبال سوءاستفاده از این موضوع هستند تا به منافع سیاسی و اقتصادی خود برسند و جبهه دیگر متعلق به کشور‌هایی است که به واقع و با حسن نیت به دنبال کمک به لبنان هستند.

قنادباشی گفت: ایران باید جبهه دوم را تقویت و زمینه‌های کمک رسانی به لبنان و دولت و ملت این کشور را فراهم کند. این نکته را نیز باید مدنظر داشت که خود ایران به رغم تحریم‌ها، توانمندی‌های علمی، فنی و تکنولوژی خوبی دارد که در حال حاضر می‌تواند در خدمت کمک به لبنان قرار گیرد.

وی بیان کرد: ایران ضمن اینکه خود می‌تواند در اعطای کمک به لبنان پیش‌قدم باشد، باید یک باشگاه کمک رسانی به این کشور را نیز ایجاد کند. رسانه‌های برون مرزی ما و همچنین خبرگزای‌های ایرانی که به زبان‌های خارجی مطلب منتشر می‌کنند نیز باید نیازمندی‌های واقعی مردم لبنان برای کمک به این کشور را منعکس کنند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت