درخواست ایران از جامعه بین‌المللی درباره عربستان

کد خبر: 1013570

در نشست عمومی کنفرانس خلع سلاح در ژنو، نماینده جمهوری اسلامی ایران خواهان شفافیت در برنامه هسته‌ای عربستان سعودی شد.

درخواست ایران از جامعه بین‌المللی درباره عربستان

خبرآنلاین: در نشست عمومی کنفرانس خلع سلاح که روز پنجشنبه در ژنو برگزار شد، نماینده جمهوری اسلامی ایران خواهان شفافیت در برنامه هسته‌ای عربستان سعودی شد و از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواست به وظایف خود برای بازرسی تاسیسات هسته‌ای عربستان و راستی آزمایی ماهیت صلح آمیز آن عمل کند.

اسماعیل بقایی با اشاره به تعهدات عربستان طبق معاهده منع تکثیر سلاح‌های هسته ای، از روند ادامه دار سر باز زدن عربستان از همکاری با آژانس ابراز نگرانی و تصریح کرد برخورد دوگانه آژانس با موضوعات هسته‌ای کشورها، اعتبار و بی طرفی حرفه‌ای این نهاد بین المللی را زیر سوال می‌برد.

نماینده ایران همچنین در واکنش به ادعای دروغ سفیر عربستان مبنی بر نقش مخرب ایران در منطقه، به مقامات سعودی توصیه کرد حمایت از تروریسم و افراطی گری در منطقه و نیز کشتار و تخریب در یمن را متوقف کنند و از کارشکنی در مسیر صلح و همکاری بین کشورهای منطقه دست بردارند.

بقایی هامانه تاکید کرد: سعودی‌ها در تهمت زدن به دیگر کشورها عادت دیرینه‌ای دارند و می‌خواهند با این روش بر جنایات و اشتباهات سردمداران خود سرپوش بگذارند، اما این رویکرد واقعیات موجود را عوض نمی‌کند.

در جلسه امروز خلع سلاح، نماینده رژیم صهیونیستی در اظهار نظر هیجانی و مضحک که موجب خنده نمایندگان کشورها شد، از اینکه نماینده ایران این رژیم را "دولت" خطاب کرده است ابراز خوشحالی کرد. این در حالی است که بقایی هامانه این رژیم را در کنار رژیم‌های عربستان و آمریکا به عنوان "دشمنان برجام" و به عنوان "بازیگران بد ذات" لقب داده بود. ظاهرا نماینده رژیم صهیونیستی کلمه actor را به عنوان state شنیده بوده است.

در واکنش به این خوش خیالیِ نماینده رژیم صهیونیستی، نماینده کشورمان طی سخنانی دوباره با صراحت "رژیم صهیونیستی را فاقد شایستگی و شرایط لازم برای دولت بودن" دانست و تاکید کرد ایران هیچگاه این رژیم را به رسمیت نخواهد شناخت.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها