آصفی: اقدام آمریکایی‌ها خودخواهانه و از سر استیصال است

کد خبر: 1015667

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه گفت: اقدام آمریکایی‌ها برای استفاده از «مکانیسم ماشه» علیه کشورمان در شورای امنیت پایه حقوقی، منطقی، سیاسی و اخلاقی ندارد.

آصفی: اقدام آمریکایی‌ها خودخواهانه و از سر استیصال است

خبرگزاری مهر: حمیدرضا آصفی سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه در مورد اقدام آمریکا در استفاده از مکانیسم ماشه علیه ایران گفت: طبق برجام، ایران و ۱+۵ توافق کردند که اگر هر کشور از تکالیفش تخطی کرد، طی روال و مراحلی، اگر لازم شد به مکانیسم ماشه متوسل شود و اینگونه نیست که هر اختلاف و تخطی از وظیفه‌ای به این ساز و کار منتهی شود، همچنانکه خیلی مواقع مسائل و موضوعات مختلف در کمیسیون مشترک برجام حل و فصل شده است.

وی اعمال «مکانیسم ماشه» را آخرین راه حل در نظر گرفته شده در برجام دانست و افزود: اگر هیچ مسیری جواب نداد باید به اعمال این مکانیسم متوسل شد.

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه تاکید کرد:، اما نکته مهم این است که استفاده از این مکانیسم برای کشور‌های عضو برجام است؛ آمریکا که عضو توافق هسته‌ای نیست، این کشور حدود دو سال پیش با اعمال رسمی و علنی ترامپ از برجام خارج شد و «پمپئو» و «برایان هوک» هم گفتند که دیگر عضو برجام نیستند و توافق هسته‌ای را بدترین توافقی دانستند که آمریکا تا آن زمان انجام داده بود.

آصفی اظهار داشت: به رغم این واقعیت آمریکایی‌ها با تفاسیر من در آوردی و استدلال شبه حقوقی ادعا می‌کنند که، چون عضو شورای امنیت هستند می‌توانند به مکانیسم ماشه متوسل شوند که چنین ادعایی پایه حقوقی و منطقی ندارد.

وی افزود: به همین علت چین، روسیه، تروئیکای اروپایی، دیگر کشور‌های عضو شورای امنیت و بلژیک بعنوان هماهنگ کننده امور این شورا این ادعای آمریکایی‌ها را رد کردند.

این دیپلمات پیشین کشورمان عنوان کرد: طبق خبرها، حتی طرحی که پمپئو به اندونزی به عنوان رئیس دوره‌ای شورای امنیت ارائه کرد که در دستور کار این شورا بگذارد، تا به حال پذیرفته نشده است.

آصفی در گفتگوی خود با صداوسیما، این اقدام آمریکایی‌ها را خودخواهانه و از سر استیصال دانست و ادامه داد: البته آنان خودشان هم می‌دانند که رای نمی‌آورند و موفق نمی‌شوند چنان که در هفته‌های اخیر نیز در شورای امنیت دچار شکست سنگینی شدند و جز دومنیکن هیچ یک از اعضای شورای امنیت با کاخ سفید همسو نشدند.

وی گفت: البته آن جا هم می‌دانستند که دچار شکست می‌شوند، زیرا لابی‌های شان فعال و اطلاعاتشان دقیق بود، اما به علت بحران خودساخته و باتلاقی که برای خودشان درست کرده اند روز به روز بیشتر در آن فرو می‌روند و مدام دچار شکست‌های فضاحت بار می‌شوند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها