مطهری: طرح مجلس سامان‌دهی فضای مجازی است نه فیلترینگ

کد خبر: 1017443

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه «معیشت مردم اولویت دارد، اولویت مردم فضای مجازی نیست» گفت: طراحان چنین طراح‌های باید شفاف با مردم حرف بزنند. بسیاری اوقات ما موضوعی را مطرح می‌کنیم، اما پشت پرده ماجرا را شفاف نمی‌کنیم و در همان فضای مجازی از یک جمله نماینده، بهره‌برداری سوء می‌شود.

خبرگزاری ایسنا: اردشیر مطهری در مورد طرح مجلس یازدهم موسوم به سامان دهی فضای مجازی گفت: اعتقاد من این است که الان معیشت مردم اولویت دارد. اولویت مردم فضای مجازی نیست. بسیاری از مجموعه‌ها اقتصادی از فضای مجازی کسب دارآمد می‌کنند. شرایط کشور ما به گونه‌ای است که باید فقط برای معیشت تلاش کنیم.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در مورد چگونگی مدیریت فضای مجازی گفت: معتقدم که اگر چیزی را بدون برنامه‌ریزی محدود کنیم، به نتیجه نخواهیم رسید. ما باید به مردم بگوییم که برنامه جایگزین ما چیست. دوستانی که طرح سامان‌دهی را ارائه کردند باید در مورد آینده فضای مجازی در ایران تصمیم بگیرند.

نماینده مردم گرمسار در مجلس با تاکید بر ضرورت شفاف شدن طرح سامان دهی گفت: مردم باید با جزئیات این طرح آشنا شوند. گاهی بعضی‌ها شایعاتی در مورد این طرح‌ها درست می‌کنند مثلا می‌گویند قرار است همه شبکه‌های مجازی فیلتر شود. می‌دانم که نگاه همکارانم، سامان‌دهی است نه فیلترینگ. ساماندهی یعنی رساندن پیام‌رسان‌های داخلی به مرزی که توان رقابت با خارجی‌ها را داشته باشند. پیام رسان‌های داخلی باید آنقدر جذاب باشد که مردم را به استفاده از آن ترغیب کند.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: طراحان چنین طراح‌هایی باید شفاف با مردم حرف بزنند. بسیاری اوقات ما یک چیز را مطرح می‌کنیم، اما پشت پرده ماجرا را شفاف نمی‌کنیم و در همان فضای مجازی از یک جمله نماینده، بهره‌برداری سوء می‌شود. دشمن ما سوء استفاده می‌کند. ما باید به مردم بگوییم که نیت ما چیست. در این صورت بسیاری شهروندان آگاه می‌شوند و در اظهار نظر موارد بیشتری را مد نظر قرار می‌دهند.

مطهری ادامه داد: همکاران در مجلس می‌خواهند چارچوب‌هایی برای فضای مجازی و فرهنگی ما طراحی کنند. مثلا یکی از اهداف آن‌ها کنترل مرز‌های ورودی دیجیتالی است. مرز‌های مجازی ما رها شده است. به عنوان مثال از اکانت‌های تلگرامی بی‌نهایت سوء استفاده می‌شود. ما باید در همین ابتدای کار با مردم در مورد این چیز‌ها حرف بزنیم. در این صورت ممکن است مردم خودمان بدل به مدافعان این طرح‌ها می‌شوند.

وی در ادامه «تخصصی‌تر شدن تصمیم‌گیری برای فضای مجازی» را عنوان کرد و اظهار داشت: فضای مجازی چیزی نیست که بخواهیم در مورد آن اظهارنظر قطعی داشته باشیم. این موضوعات باید در هیئت رئیسه اعلام وصول شود، باید با صاحبان پیام‌رسان‌های داخلی جلسه برگزار شود و کار کارشناسی صورت بگیرد. بعضی همکاران ما فقط می‌خواهند فضای مجازی ما تابع چارچوب‌هایی باشد. در کشور‌هایی مثل آمریکا و فرانسه که بی‌بندوباری توام با آزادی دارند نیز نسبت به فضای مجازی حساس هستند. حرف من این است چارچوب گذاشتن برای فضای مجازی نیازمند پژوهش‌های جدی است.

مطهری با بیان اینکه «باید نحوه حمایت فضا‌های مجازی داخلی را مشخص کنیم» گفت: پیام‌رسان‌های داخلی ما توان رقابت با فضا‌های مجازی خارجی را ندارند. مثلا پهنای باند شبکه‌های اجتماعی خارجی قوی‌تر است و حمایت‌های زیرساختی بهتری دارند. در این شرایط، قدرت رقابت از پیام‌رسان‌های داخلی کم می‌شود. ما دانش فنی و جوانان قوی داریم، اما دست کم در این زمینه نیازمند حمایت مالی قوی، زیرساختی نیاز داریم. به نظرم در این حمایت‌ها ضعیف هستیم.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، ضرورت رقابت در عرصه فرهنگی و اقتصادی را عنوان کرد و گفت: به جای انسداد باید به سمت رقابت برویم. خودروسازی ما در موارد بسیاری با خودروسازی‌های دیگر قابل مقایسه نیست. پراید معمولی ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون قیمت دارد. پس، معیشت مردم مهم‌تر از مسئله فرهنگی است. نمی‌گویم در مسئله فرهنگی ورود نکنیم، ولی باید اهمّ و مهم کنیم.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت