جعفر قنادباشی: امارات خیانت کرد زیرا با یک رژیم اشغالگر و قاتل هم‌پیمان شد/ امارات بعد از این بسیار منزوی می‌شود/ نارضایتی گسترده مردم کشورهای اسلامی نوعی نظرسنجی درباره ارتباط با رژیم صهیونیستی بود/ حتی سودان و عمان هم با طرح آمریکا همراهی نکردند

کد خبر: 1017477

جعفر قنادباشی گفت: افزون بر این رژیم صهیونیستی یک رژیم قاتل است که هنوز هم مردم بی‌گناه فلسطینی را می‌کشد. با چنین اوصافی رهبر انقلاب بهترین تعبیر را به کار برده‌اند که امارات به جهان اسلام خیانت کرد.

گروه سیاست فردا: مقام معظم رهبری در سخنان امروزشان به صراحت اشاره کردند که امارات متحده عربی با صلحی که با امارات کرد، نسبت به جهان اسلام خیانت کرد و این لکه ننگ بر دامن آنها خواهد ماند. موضع صریح رهبر انقلاب بی‌تردید در مناسبات بین‌المللی بسیار بااهمیت است زیرا سخن ایشان موضع قاطع جمهوری اسلامی ایران دربرابر سازش اماراتی‌ها با یک رژیم غاصب را نشان می‌دهد.

جعفر قنادباشی، تحلیلگر مسائل دیپلماتیک در تحلیل سخنان مقام معظم رهبری به «فردا» گفت: «رژیم صهیونیستی به طور آشکار سرزمین فلسطین را اشغال کرده است و از دید ما هر آنجایی که از سرزمین مردم فلسطین را در اختیار دارد اشغالی است و باید هرچه زودتر خاک این کشور را ترک کند اما بر اساس قطعنامه شورای امنیت در سال1948 هم منطقه بلندی‌های جولان و کرانه باختری کاملا اشغالی محسوب می‌شود و به دلیل آنکه با یک رژیم اشغالگر مواجهیم، باید انواع تحریم‌ها علیه این رژیم وضع شود نه آنکه در این بین یک کشور تحت عنوان عادی‌سازی روابط روابط خود را با صهیونیست‌ها گسترش دهد».

او ادامه داد: «افزون بر این رژیم صهیونیستی یک رژیم قاتل است که هنوز هم مردم بی‌گناه فلسطینی را می‌کشد. با چنین اوصافی رهبر انقلاب بهترین تعبیر را به کار برده‌اند که امارات به جهان اسلام خیانت کرد. امارات بعد از توافق با رژیم صهیونیستی گفت که بعد از این توافق آنها در کرانه باختری پیشروی نمی‌کنند اما دیدیم که به فاصله کوتاهی مقامات این رژیم اعلام کردند که طرح الحاق کنار گذاشته نشده است و در دستور کار قرار دارد».

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه درباره اشتباه دیگر امارات هم اظهار کرد: «اشتباه دیگر امارات این بود که افکار عمومی جهان را مورد توجه قرار نداد. بحرین که کوچک‌ترین کشور منقطه است و کمترین جمعیت را دارد دست رد به سینه پمپئو زد زیرا دولت این کشور می‌دانست که اگر روابطش را با رژیم صهیونیستی عادی کند، با اعتراضات گسترده مردمش مواجه می‌شود یا آنکه آمریکا تلاش کرد تا سودان و عمان را هم در طرح صلح خود همراه کند اما نتوانست و همین موضوع نوعی نظرسنجی در میان ملت‌های اسلامی بود که مردم کشورهای اسلامی خواهان رابطه با رژیم صهیونیستی نیستند».

قنادباشی درباره واکنش ملت‌های اسلامی به عادی سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی خاطرنشان کرد: «همه مشاهده کردیم که تونسی‌ها دربرابر سفارت امارات تظاهرات کردند یا در لیبی سفارت امارات به آتش کشیده شد و حقیقت این است که بعد از این دولت امارات بسیار منزوی خواهد شد».

این تحلیلگر در پایان هدف آمریکا از تلاش برای عادی‌سازی کشورهای اسلامی با رژیم صهیونیستی گفت: «آمریکا ساده‌ترین کشورها را انتخاب کرد زیرا سودان، عمان و بحرین جمعیت متکثری ندارند اما در قانع‌کردن آنها هم شکست خورد. آمریکا از ابتدا می‌دانست که طرحش شکست می‌خورد اما برای خوش‌آمد صهیونیست‌ها این کار را انجام داد تا به هم‌پیمان‌های صهیونیست خود بگوید ما هرکاری کردیم اما نشد. نکته پایانی اینکه یکی از حامیان سرسخت ترامپ صهیونیست‌های افراطی در آمریکا بوده‌‌اند. وقتی دولت ترامپ سعی می‌کند رضایت آنها را به دست بیاورد یعنی پایگاه او در میان صهیونیست‌های افراطی هم متزلزل شده است».

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها