ماجرای دلار جهانگیری از کجا آمد؟

کد خبر: 1017588

معاون سیاسی وزیر کشور درخصوص اظهار بی اطلاعی برخی افراد از زمان سهمیه بندی بنزین در آبان ۹۸، گفت «با سند می‌گویم که چه کسانی و از کی در جریان بودند». حسن روحانی فردای اجرای سهمیه بندی بنزین گفته بود که از زمان اجرای آن خبر نداشته است.

خبرگزاری تسنیم: هفته گذشته رئیس‌جمهور در جریان دیدار با مدیران ارشد رسانه‌ها روایت متفاوتی از ماجرای دلار 4200 تومانی -که در میان مردم به دلار جهانگیری مشهور شده- بیان کرد. روحانی در شرایطی که ولی‌الله سیف، رئیس سابق بانک مرکزی، اخیراً در مصاحبه‌ای گفته «در جلسه معروف تصمیم‌گیری برای قیمت دلار جز رئیس‌جمهور هیچکس با دلار 4200 تومانی موافق نبود» سعی کرد مسئولیت این ماجرا را از دوش خود بردارد و تا حدی مسئولیت آن را به جهانگیری و سیف نسبت دهد.

رئیس‌جمهور در همین راستا تصریح می‌کند: «جلسات متعددی پیش از تصمیم‌گیری نهایی، به ریاست معاون اول برگزار شده بود و آنها [در این باره] به جمع‌بندی رسیده بودند.» البته آقای روحانی توضیح نداد که آیا آنچه نهایتاً مصوب شد، دقیقاً همان جمع بندی بود یا تفاوت‌هایی داشت اما با این حال اذعان می‌کند: «اگر مراقبت لازم را درباره ارز 4200 تومانی کرده بودیم، تخلف و سوءاستفاده نمی‌شد.»

اما گویا تناقض‌گویی‌‌های رئیس‌جمهور محدود به ماجرای دلار 4200 نمی‌شود. بدون شک یکی از تصمیمات جنجال‌برانگیز دولت در سالهای اخیر ماجرای اعلام افزایش ناگهانی قیمت بنزین در 24 آبان 98 است. در جریان این ماجرا نیز آقای روحانی یک روز پس از اعلام رسمی دولت، با طفره رفتن از پذیرش مسئولیت این اقدام هزینه‌ساز، طی سخنانی گفت:‌ «من هم مثل شما صبح روز جمعه دیدم قیمت بنزین تغییر کرده؛ برای اینکه موضوع را به شورای امنیت کشور واگذار کرده بودم. به آنها هم گفته بودم به من لازم نیست بگویید، خودتان بروید برنامه‌ریزی کنید».

اما حسین ذوالفقاری معاون امنیتی وزیر کشور در نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه، در واکنش به سوال خبرنگاری درباره نحوه مدیریت بحران‌های اجتماعی از سوی دولت، روایتی مغایر با آنچه رئیس‌جمهور درباره جزئیات گران‌ کردن بنزین گفته بود، بیان کرد.

به گفته ذوالفقاری «در بحث آبان ماه سال گذشته، همه مستندات از سال 96 تا پایان ماجرا در شورای امنیت کشور موجود است و باید حدود 3 ساعت توضیح داده شود.»

وی می‌افزاید:‌ «در این رابطه پیش بینی‌ها صورت گرفته بود و نظرات مختلفی وجود داشت و ارزیابی و جمع بندی‌ها انجام شده بود. بر همین اساس نظر شورای امنیت کشور و وزارت نفت بر این بود که در شرایط کنونی تک نرخی کردن بنزین بهتر است و پیشنهاد دادیم به نرخ 1500 تومان برسد».

معاون امنیتی وزارت کشور با تاکید بر اینکه پیش بینی وقوع اعتراض انجام شده بود، تصریح می‌کند: « برخی کارشناسان به ما گفتند تک نرخی کردن بنزین کاهش مصرف آنچنانی ندارد ولی ما پیامدهای اجتماعی این کار را گفتیم».

ذوالفقاری که گویا آماده چنین سوالی از سوی خبرنگاران بود و به همین واسطه با دست پر به نشست خبری آماده بود، با بلند کردن چند برگه گفت: «تمام کسانی که روز جمعه می‌گفتند ما نمی‌دانستیم و روز جمعه متوجه شدیم، اینها سندها مواضع دوستان و مسئولان محترم و عزیزی است که اگر لازم شد یک روزی سر جایش می‌توان گفت که در ساعت فلان، تاریخ فلان، فلان مجموعه توسط فلان فرد در جریان قرار گرفته‌اند».

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت