جلسه کمیسیون انرژی مجلس چگونه گذشت؟

کد خبر: 1019037

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از پیگیری مطالبات انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.

خبرگزاری ایسنا: سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از پیگیری مطالبات انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.

مالک شریعتی نیاسر، ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: جلسه امروز کمیسیون انرژی اختصاص داشت به ارائه گزارش نمایندگان انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت و به دنبال آن محورهایی در جلسه کمیسیون مورد بحث قرار گرفت.

وی در ادامه اظهار کرد: ضرورت تخصیص ارز، موضوع خریداری تجهیزات داخلی، بحث بازنگری در قانون خریدهای داخلی در مقایسه با خرید های خارجی، پیگیری و نظارت بر اجرای مصوباتی که قبلا به عنوان قانون یا آئین نامه ابلاغ شده و در نهایت کمک به صدور خدمات فنی و مهندسی و به خصوص صدور مجوز برای ساخت تجهیزات ساخت داخل از جمله مواردی بود که در جلسه کمیسیون مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

نماینده مردم تهران در ادامه تصریح کرد: قرار شد کمیسیون انرژی مطالبات انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت را از مسئولان اجرایی پیگیری کند.

وی افزود: بخش دیگری از جلسه ارائه یافت به ارائه گزارش کارشناسان دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در خصوص طرحی که برای حامل های انرژی و یکپارچه سازی تعرفه آن ها داشتند. آنها ایده ای داشتند و ایده مطرح شد و مورد بحث و بررسی قرار گرفت اما در نهایت تصمیمی اتخاذ نشد. در واقع گزارشی از یک ایده جدید برای یکپارچه سازی نظام تعرفه گذاری حامل های انرژی با تعریف یک واحد مشخص تحت عنوان وان بود. مقرر شد این موضوع فعلا در همین حد مانده و بررسی بیشتر آن دنبال خواهد شد.

پاسخ وزیر نفت به نامه کمیسیون انرژی درباره اجرای قانون توسعه پتروپالایشگاه

وزیر نفت به نامه‌ای رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در خصوص ضرورت تسریع در اجرای قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و معیانات گازی با استفاده از سرمایه گذاری مردمی پاسخ داد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با ایسنا، خبر از پاسخ وزیر نفت به نامه‌ کمیسیون انرژی در رابطه ضرورت اجرای تسریع در اجرای قانون توسعه حمایت از صنایع پایین دستی نفت خام و معیانات گازی با استفاده از سرمایه گذاری مردمی داد.

متن کامل این نامه به شرح ذیر است:

«جناب آقای دکتر عباسی

رئیس محترم کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی

با سلام

بازگشت به نامه شماره ۳۶۱۲۷ به تاریخ ۳ /۶/ ۱۳۹۹ جنابعالی در خصوص اطلاع رسانی به متقاضیان برگزیده برای بهره مندی از تسهیلات قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و معیانات گازی با استفاده از سرمایه گذاری مردمی به استحضار می‌رساند که این وزارتخانه به استناد ماده ۱۰ آیین نامه اجرای قانون یاد شده نسبت به ارزیابی توانایی مالی تجربه و صلاحیت فنی شرکت‌های مجری متقاضی اقدام نمود و مطابق بررسی‌های صورت گرفته تعداد ۵ تقاضای احداث پالایشگاه نفت خام، سه تقاضای احداث واحدهای پالایش معیانات گازی با مجموع ظرفیت ۱۴۶۰ هزار بشکه در روز و پیش بینی مجموع سرمایه گذاری ۲۸ هزار و ۱۷۴ میلیون دلار و همچنین تعداد ۱۲ طرح بهینه سازی و ارتقای کمی و کیفی فرآورده‌های تولیدی پالایشگاه‌های موجود با پیش بینی سرمایه گذاری ۶۷۷۹ میلیون دلار حائز شرایط استفاده از مزایای آیین نامه شناخته شدند. ( در مجموع سرمایه گذاری برای همه طرح‌های یاد شده قریب به ۳۵ میلیارد دلار برآورد شده است) به پیوست یک اسامی طرح‌ها و برآورد هزینه سرمایه گذاری هر یک تقدیم می‌شود.

بر این اساس به استناد ماده ۷ آیین نامه اجرای آن قانون پذیرش ۲۰ طرح پیشنهادی برگزیده طی ۱۶ فقره زودتر از موعد مقرر توسط معاونت برنامه ریزی وزارت نفت به متاقضیان اعلام شده است.

شایان ذکر است که با توجه به حکم ماده ۱۶ آیین نامه اجرایی قانون یاد شده و از آن جای که صدور مجوز خوراک برای طرح‌های یاد شده که این طرح‌ها را محق به استفاده از مزیت قانونی تنفس خوراک می‌کند منوط به تصویب جدول تنفس خوراک در هیات امنای محترم صندوق توسعه می‌باشد. این وزارت خانه به منظور تسریع در تصویب جدول تنفس خوراک طی نامه‌ای خطاب به رئیس محترم جمهور و خطاب به رئیس محترم دفتر و سرپرست نهاد ریاست جمهوری درخواست تسریع در برگزاری جلسه هیات امنای صندوق توسعه ملی را نموده است که پس از برگزاری جلسه آن صندوق و تصویب جدول یاد شده صدور مجوز خوراک برای متقاضیان برگزیده صورت خواهد پذیرفت.

بیژن زنگنه»

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت