توصیه ویژه محمدجواد لاریجانی به برادران ما در آذربایجان

کد خبر: 1025660

محمدجواد لاریجانی گفت: دقت داشته باشید که گرایش حل مساله ارمنستان و آذربایجان از طریق نظامی، خط آمریکا و اسرائیل است.

روزنامه وطن امروز: گفت‌وگویی با دکتر محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه انجام شد که بخش‌هایی از آن در ادامه می‌آید.

- مناقشه ارمنستان و آذربایجان سابقه‌دار است و از بعد از فروپاشی شوروی این اختلاف شروع شد و تدریجا پر و بال گرفت. ما از همان موقع موضع‌مان احترام به تمامیت ارضی و مرزهای بین‌المللی بود.

ما طرفدار این هستیم که مرزها باید محترم باشند

- در این مساله واقعا بحث‌های انسانی مطرح است، هر دو طرف نزدیک به یک میلیون آواره دارند؛ هم شیعیان و هم ارمنی‌ها. ما با کل این قضایا مخالفیم، ما طرفدار این هستیم که مرزها باید محترم باشند.

منطقه قره‌باغ متعلق به آذربایجان است

- آنچه مسلم است این است که منطقه قره‌باغ متعلق به آذربایجان است. این مساله را نباید از طریق جنگ حل کرد.

حل نظامی مسأله قره‌باغ خط آمریکا و اسرائیل است

- دقت داشته باشید که گرایش حل مساله ارمنستان و آذربایجان از طریق نظامی، خط آمریکا و اسرائیل است و اینکه کشورهایی روی این قضیه سوءاستفاده کنند و روی آن مانور بدهند.

- مشخصا راهکار ما برای حل این مناقشه، فقط گفت‌وگو است. درگیری‌ها باید متوقف و بلافاصله مذاکرات صلح برگزار شود و بهترین کسی که می‌تواند این کار را بکند، جمهوری اسلامی است که هم روابط نزدیکی با ارمنستان دارد و هم با آذربایجان. هر دو هم به ما اعتماد دارند. ما به هر دو هم کمک خواهیم کرد. جمهوری اسلامی برای ترمیم آلام شیعیان و ارامنه باید اقدامی کند.

نمی‌شود همه کارنامه دستگاه دیپلماسی را منفی دانست

- نمی‌شود همه کارنامه دستگاه دیپلماسی را منفی دانست. در یکسری از اتفاقات، واقعا دستگاه دیپلماسی خوب عمل کرد. مثلا در همین جریاناتی که اخیرا در شورای امنیت ایجاد شد، دستگاه دیپلماسی فعالانه عمل کرد، واقعا هم کار سخت و سنگینی بود که بخوبی انجام شد. اینها نقاط مثبت است اما نقاط منفی هم وجود دارد.

درباره یمن خیلی منفعلانه عمل شد

- درباره یمن خیلی منفعلانه عمل شد. البته ما به یمنی‌ها کمک می‌کنیم، به این کمک هم افتخار می‌کنیم اما این کافی نیست، ما باید یک سیاست خارجی اگرسیو(متهورانه) درباره مساله یمن در پیش می‌گرفتیم.

- ما باید محاصره یمن را می‌شکستیم، نه اینکه وزیر خارجه آمریکا به وزیر خارجه ما توئیت بزند که شما محاصره یمن را نشکنید و ما با انفعال در برابر این موضوع برخورد کنیم.

مناقشه ارمنستان و آذربایجان برخورد فعالانه‌تری را لازم دارد

- درباره همین مساله و مناقشه ارمنستان و آذربایجان هم کارهایی در وزارت خارجه در حال پیگیری است اما ما پکیج‌های متنوعی را می‌توانیم در این باره ارائه کنیم که یک برخورد فعالانه‌تری را لازم دارد.

- ما باید همان روزهای اول بلافاصله یک هیأت نظامی و سیاسی به هر دو کشور می‌فرستادیم، چون هر دو به ما اعتماد دارند. حتی نیروهای نظامی ما می‌توانند نقش حائل را بین ۲ کشور ایفا کنند.

داعش قبل از کشتن ارامنه به زنان شما تجاوز می‌کند

- باز شدن پای تروریست‌های داعش به منطقه به بهانه حمایت از آذربایجان پدیده بسیار خطرناکی است که ترکیه بازی آن را شروع کرده است.

- برادران ما در آذربایجان باید بدانند داعشی‌ها قبل از کشتن ارمنی‌ها، شیعیان گنجه را قتل‌عام می‌کنند و به زنان و ناموس آنان تجاوز می‌کنند!

حضور تروریست‌های دست‌پرورده آمریکا در مرزهای ایران ممنوع!

- جمهوری اسلامی تردیدی را باقی نگذاشته که تحت هیچ شرایطی حضور تروریست‌های دست‌پرورده آمریکا و رژیم صهیونیستی را در کنار مرزهای خود تحمل نخواهد کرد؛ همچنان که در عراق نکرد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت