توصیه الهیان به روحانی و همتی درباره وضعیت ارزی کشور

کد خبر: 1026302

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: برای وضعیت بازار ارزی کشور باید برخی از اقدامات فوری صورت گیرد و امروز آقایان روحانی و همتی باید پاسخ دهند.

خبرگزاری فارس : زهره الهیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تلاطم مجدد در بازار ارز و سکه اظهار داشت: متاسفانه بازار ارز و سکه از عدم نظارت و نوعی رها شدگی رنج می‌برد که برخلاف ادعا‌های گذشته شخص آقای روحانی (رئیس جمهوری) و آقای همتی (رئیس کل بانک مرکزی) در مورد کنترل بازار ارز است.

وی با بیان اینکه اکنون از ابزار‌های نظارتی لازم در بازار ارز و سکه استفاده نمی‌شود، و سیاست‌گذاری پولی دقیقی مشاهده نمی‌کنیم، گفت: بخشی از مشکلات ناشی از تحریم‌ها و به تبع آن فروش نفت است که نوعی نیاز ارزی را در کشور ایجاد کرده، اما در شرایط حاضر با ظرفیت داخلی می‌توان وضعیت را مدیریت کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس می‌گوید که یکی از دلایل آشفتگی در بازار ارز به این دلیل است که در ماه‌های گذشته ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی بدون قاعده و نظارت اختصاص یافته و در محل خود مصرف نشده و در دوره‌هایی هم با مداخله‌های بی مورد در بازار رو به رو بودیم که همین امر سبب شد تا تزریق دلار به بازار ما را با کمبود ارز مواجه کند.

الهیان با تاکید بر اینکه این شرایط نظارت جدی‌تر مجلس بر عمکلرد مدیران ارزی را می‌طلبد، تصریح کرد: دولت در این نظارت موفق نبوده و در شرایط حاضر بانک مرکزی توفیقات لازم را نداشته است.

وی با بیان اینکه مجلس به خصوص کمیسیون اقتصادی مجلس به این مقوله ورود کرده‌اند، گفت: نظارت دقیق‌تر بر کمرگ و پیگیری بازگشت دلار‌های ناشی از صادرات می‌تواند کمک جدی به نیاز ارزی در داخل باشد و در این رابطه مجلس و مرکز پژوهش‌های مجلس جلساتی برگزار می‌کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس در همین خصوص معتقد است که نظارت جدی و صحیح برعملکرد هیات مدیره بانک‌ها بسیار موثر است.

الهیان از نشست امروز برخی از نمایندگان مجلس و مرکز پژوهش‌های مجلس با مدیران باسابقه بانکی و کارشناسان پولی برای برون رفت از وضعیت موجود بازار ارزی خبر داد و گفت که در این جلسه چگونگی کاهش نرخ دلار بررسی و پیشنهادات خوبی مطرح شد و موضوعات را در مجلس به تدریج دنبال خواهیم کرد.

وی البته تاکید کرد: برای سامان بخشی به بازار ارزی کشور باید برخی از اقدامات با فوریت صورت گیرد و امروز آقایان روحانی و همتی باید پاسخگو باشند و البته اگر برخی از معاونان بانک مرکزی کارآمدی لازم را ندارند اخراج و برکنار شوند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت