برنامه دولت آینده برای مذاکره با آمریکا از دید مصباحی‌مقدم

کد خبر: 1027571

سخنگوی جامعه روحانیت درباره شانس نامزد جریان اصلاح طلب در انتخابات سال آینده اظهار کرد: اطلاعات ما نسبت به آن‌ها ضعیف است. اصلاح طلبان برای شرکت یا عدم شرکت در انتخابات ریاست جمهوری هنوز حرف و حدیث دارند بنابراین الان نمی‌توان به این سئوالات پاسخ داد.

نامه نیوز: شخصیت‌های اصولگرای متعددی برای ورود به انتخابات ریاست جمهوری تصمیم جدی گرفتند، اما بزرگان این جریان چندان نگران نیستند؛ آن‌ها می‌گویند «مثل سال ۹۶ نهایتا به دو کاندیدا می‌رسیم».

حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در گفتگو با نامه نیوز درباره تعدد نامزد‌های اصولگرا در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ گفت: از الان برای نتیجه گیری خیلی زود است، ظاهرا اراده کسانی که نقش آفرین هستند، آن است که بتوانند شخصیت‌ها و تشکل‌های سیاسی را گردهم بیاورند و با مدیریت کاری کنند بیشتر از دو کاندیدا از این جریان در صحنه رقابت حاضر نباشد.

وی درباره تأثیر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر انتخاب نامزد نهایی اصولگرا‌ها یادآور شد: ما چنین تصوری نداریم، چون تجربه ۴۲ ساله پیروزی انقلاب نشان داده که ملت ما مستقل تصمیم می‌گیرد و مسئولین ما هم مستقل عمل می‌کنند و تحت تأثیر جریانات حزبی آمریکا مثل دموکرات‌ها و جمهوری خواهان قرار نمی‌گیرند.

سخنگوی جامعه روحانیت تأکید کرد: انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نباید تأثیر جدی روی انتخابات ما داشته باشد. کشور‌هایی که نوعی وابستگی سیاسی و اقتصادی به آمریکا دارند شاید از انتخابات آمریکا تأثیر بپذیرند، اما ایران که هیچ گونه وابستگی سیاسی به آمریکا ندارد، چنین تصوری بی معنا است.

وی در واکنش به ادعای جریان رقیب که می‌گوید «اشتیاق شخصیت‌های اصولگرا برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری به خاطر آن است که رئیس جمهور آینده با رئیس جمهور امریکا دست می‌دهد و آن‌ها می‌خواهند کسی باشند که در آن عکس حضور دارد» بیان کرد: کسانی که چنین تصوری دارند در عالم خیال زندگی می‌کنند، نه در عالم واقع. این افراد قبلا می‌گفتند «اف‌ای تی اف تصویب نمی‌شود تا خودشان بیایند سر کار آن وقت تصویبش کنند». این دیدگاه‌ها خیلی بچه گانه و کوته بینانه است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأیید اینکه دولت آینده اصولگرا هیچ برنامه‌ای برای مذاکره با آمریکا ندارد، یادآور شد: مگر مذاکره با آمریکا برای برجام به کدام نتیجه رسید که حالا دوباره از جانب ما بخواهد مذاکره شود که چه امتیاز دیگری بدهیم؟ امتیازات را دادیم.

وی در پاسخ به این سئوال که سیدابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ مورد حمایت جامعه روحانیت مبارز بود، آیا با ایشان صحبتی برای انتخابات ۱۴۰۰ داشتید؟ گفت: خیر، ما صحبتی نکردیم. ایشان هم با ما صحبتی نداشتند.

مصباحی مقدم درباره شانس نامزد جریان اصلاح طلب در انتخابات سال آینده اظهار کرد: اطلاعات ما نسبت به آن‌ها ضعیف است. اصلاح طلبان برای شرکت یا عدم شرکت در انتخابات ریاست جمهوری هنوز حرف و حدیث دارند بنابراین الان نمی‌توان به این سئوالات پاسخ داد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت