اخبار مجلس/لایحه استرداد مجرمان میان ایران و روسیه در مجلس

کد خبر: 1027676

نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس از تصویب لایحه استرداد مجرمان میان ایران و روسیه خبر داد و گفت: در این جلسه تقویت و افزایش تعداد کارمند و قاضی در تعزیرات، همکاری ادارات صمت با این سازمان، اطاله دادرسی، اجرای کاداستر، رعایت اخلاق مطرح شد.

اخبار مجلس/لایحه استرداد مجرمان میان ایران و روسیه در مجلس

خبرگزاری تسنیم: حجت الاسلام حسن نوروزی نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به جلسه امروز این کمیسیون، اظهار داشت: در جلسه امروز لایحه استرداد مجرمان بین جمهوری اسلامی و دولت فدرال روسیه به تصویب اعضای کمیسیون رسید.

وی افزود: همچنین در این جلسه موافقتنامه حقوقی در امور مدنی بین جمهوری اسلامی ایران و کشور برزیل تصویب شد.

نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس با بیان اینکه با تصویب اعضا، تبصره‌هایی به موافقتنامه ایران و برزیل اضافه شد، ادامه داد: یک تبصره به موافقتنامه مبنی بر اینکه هرگونه تغییر در متن موافقتنامه باید بر اساس اصول 77 و 139 قانون اساسی باشد، در موردی که دعوی خارجی باشد باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد الحاق شد. همچنین یک تبصره به لایحه مذکور مبنی بر اینکه هر گونه تغییر در متن لایحه باید بر اساس اصل 77 قانون اساسی باشد اضافه شد. بر اساس این اصل تعهدنامه‌ها، مقاوله‌نامه‌ها، قرارداد‌ها و موافقتنامه‌های بین‌المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس با اشاره به بخش دیگری از این جلسه، اظهار داشت: وزیر، دادگستری و معاونان وی و جمعی از مسئولان دادگستری میهمان جلسه امروز اعضای کمیسیون بودند که مباحث مختلفی درباره مسائل حقوقی، دستگاه قضا و تعزیرات حکومتی مطرح شد و وزیر قول پیگیری آنها را داد.

حجت الاسلام نوروزی با اشاره به مباحث مطرح شده در این جلسه، گفت: در این جلسه در مورد تقویت و افزایش تعداد کارمند و قاضی در تعزیرات، همکاری ادارات صمت با این سازمان، اطاله دادرسی، اجرای کاداستر، رعایت اخلاق اسلامی توسط قضات و دادستان‌ها با مراجعه‌کنندگان بحث و گفت و گو شد.

نماینده مردم رباط کریم در مجلس، اضافه کرد: انتقال زندان‌ها به خارج از شهرها، تاسیس کارگاه‌ها و دانشگاه‌ها در زندان‌ها ، استخدام سالانه 800 قاضی و 200 کارمند در دستگاه قضا و همچنین دقت در انتصاب قضات از جمله موضوعات مطروحه در این جلسه بود.

بررسی های تخصصی طرح تعالی خانواده در کمیسیون فرهنگی به پایان رسید

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس ضمن تشریح بررسی های جلسه امروز کمیسیون متبوع خود خبر داد: تقریبا بررسی های تخصصی و کارشناسی طرح جمعیت و تعالی خانواده به پایان رسید.

غلامرضا منتظری در گفت و گو با ایسنا در خصوص جلسه امروز صبح کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: بررسی های پایانی طرح جمعیت و تعالی خانواده در این جلسه انجام شد و از متخصصین و دستگاهای مربوطه دعوت شده بود که مباحث نهایی را مطرح کنند.

وی افزود: موضوع دیگر تعیین یک عنوان مناسب برای این طرح بود که عنوان جوانی جمعیت و حمایت از خانواده از سوی اعضای کمیسیون فرهنگی انتخاب و به تصویب رسید.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی تصریح کرد: در این جلسه همچنین بخش های فرهنگی طرح مورد بررسی مجدد قرار گرفت و تکمیل تر از گذشته شد، تقریبا بررسی های تخصصی و کارشناسی به پایان رسید، این طرح در حال آماده شدن برای ارائه به صحن علنی مجلس است.

بررسی راهبردهای مرکز پژوهش‌ها درباره صنعت و معدن در کمیسیون صنایع

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از بررسی راهبردها و رویکردهای جدید مرکز پژوهش‌ها درباره حوزه‌های صنعت و معدن در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.

حجت‌الله فیروزی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان‌ها در جلسه صبح امروز (سه‌شنبه) این کمیسیون گفت: در این جلسه که با حضور دستگاه‌های اجرایی برگزار شد مواد ۲ و ۳ این طرح مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: دومین دستور کار کمیسیون صنایع بررسی لایحه مالیات بر درآمد و دارایی فعالان اقتصادی در مناطق آزاد تجاری -صنعتی بود. کلیات این لایحه در جلسات گذشته کمیسیون تصویب شده بود اما از آنجا که نمایندگان در جزئیات اختلافات نظر داشتند، بررسی آن به کارگروهی در کمیسیون صنایع و معادن موکول شد.

این نماینده مجلس یادآور شد: بررسی گزارش مرکز پژوهش‌ها با حضور آقای زاکانی و همکاران نیز در دستور کار کمیسیون صنایع و معادن قرار داشت، در این گزارش راهبردها و رویکردهای جدید مرکز پژوهش‌ها درباره حوزه های صنعت و معدن مانند خودرو، فولاد و... بررسی شد.

فیروزی همچنین گفت: در این جلسه مقرر شد نقطه نظرات نمایندگان درباره عملکرد مرکز پژوهش‌ها دسته بندی و به این مرکز تحویل داده شود.

تصویب دو لایحه و حضور وزیر دادگستری در جلسه صبح کمیسیون قضایی نایب رئیس کمیسیون قضایی از تصویب دو لایحه و حضور وزیر دادگستری در جلسه صبح کمیسیون خود خبر داد.

حجت‌الاسلام حسن نوروزی، نایب رئیس دوم کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در گفت‌‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، در تشریح جلسه امروز این کمیسیون گفت: نمایندگان لایحه استرداد مجرمان بین ایران و روسیه و لایحه‌ای مربوط به داوری‎های حقوقی و مدنی بین کشور ایران و برزیل را با اتفاق آرا به تصویب رساندند.

او افزود: در این جلسه آوایی، وزیر دادگستری و معاونانش در میان نمایندگان حاضر شدند و موضوعاتی درباره تعزیرات حکومتی و قوه قضاییه مطرح شد.

حجت‌الاسلام نوروزی در پایان یادآور شد که کمیسیون قضایی و حقوقی بعد از ظهر امروز جلسه دارد.

کلیات طرح نقل و انتقال سوابق بیمه در کمیسیون بهداشت و درمان تصویب شد

کلیات طرح نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی بین صندوق های بازنشستگی در کمیسیون بهداشت و درمان تصویب شد.

زهرا شیخی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره نشست امروز (سه شنبه 29 مهرماه) کمیسیون متبوعش اظهارداشت: رئیس مرکز پژوهش‌ها در نشست صبح کمیسیون حضور یافت و درباره اولویت های تقنینی در حوزه بهداشت و درمان بحث و بررسی صورت گرفت.

وی افزود: اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در نشست امروز خود به طرح مربوط به آموزشگاه های آزاد و فنی حرفه ای به دلیل مغایرت با اصل ۷۵ قانون اساسی رای مثبت نداد.

شیخی با اشاره به گزارش میرمحمدی رئیس کمیته اقتصاد سلامت و تجهیزات پزشکی در جلسه عصر کمیسیون درباره روند واردات تجهیزات پزشکی و مشکلات تولید کنندگان، گفت: جلسه‌ای با حضور مسئول تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو، رئیس هیات امنای ارزی وزارت بهداشت و جمعی از تولید کننده‌ها و وارد کنندگان تجهیزات پزشکی تشکیل شد و در این جلسه تولید کنندگان و وارد کنندگان به ارائه مشکلات خود پرداختند.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: مقرر شد تا تولید کننده‌ها و وارد کنندگان تجهیزات پزشکی مشکلات و پیشنهاداتشان را به صورت مکتوب به کمیسیون ارائه دهند تا کمیسیون برای رفع مشکلات آنها اقدامات لازم را صورت دهد.

وی با بیان اینکه کلیات طرح نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی بین صندوق های بازنشستگی در کمیسیون بهداشت و درمان تصویب شد، گفت: کمیسیون ضمن تصویب طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار آن را برای بررسی بیشتر به کمیته طرح ها و لوایح ارجاع داد.

بررسی طرح مالیات بر عایدی سرمایه در کمیسیون اقتصادی مجلس

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: جزئیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه در کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی شد اما چون بررسی همه بندهای آن به اتمام نرسید به جلسه هفته آتی موکول شد.

محمد علیپور عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌و‌گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری با اشاره به نشست جلسه امروز (سه‌شنبه 29 مهرماه) کمیسیون متبوعش، اظهار داشت: در جلسات صبح و عصر کمیسیون درباره طرح مالیات بر عایدی سرمایه که در 9 بند توسط مرکز پژوهش‌های مجلس و دستگاه‌های مربوطه بحث‌های مقدماتی آن آماده شد، بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

وی افزود: جزئیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه در کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی شد اما چون بررسی همه بندهای آن به اتمام نرسید به جلسه هفته آتی موکول شد.

وی افزود: امروز کمیسیون اقتصادی مجلس میزبان اساتید و اقتصادانان دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف، امیر کبیر و .. بود و اساتید نقطه نظرات خود را درباره اولویت‌های اقتصادی کشور بیان کردند.

نشست کمیسیون فرهنگی مجلس با زاکانی/ جمعیت و فضای مجازی دو اولویت مرکز پژوهش‌هاست

عضو هیات رئیسه مجلس گفت: در نشست عصر امروز اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس با رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس، رئیس این مرکز اولویت‌هایی را برای این کمیسیون مطرح کرد که از مهم‌ترین آنها موضوع جمعیت و فضای مجازی بود.

زهره السادات لاجوردی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به نشست امروز عصر کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: در این جلسه که با حضور علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد، اولویت‌هایی که این مرکز برای این کمیسیون در نظر گرفته بود مطرح شد.

وی افزود: اولویت‌های مختلفی توسط مرکز پژوهش‌ها در نظر گرفته شده بود که از مهم‌ترین آنها می‌توان به موضوع جمعیت و فضای مجازی اشاره کرد.

عضو هیات رئیسه مجلس اظهار داشت: رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس این اولویت‌ها را در اختیار اعضای کمیسیون گذاشت تا نظرات خود را به این مرکز در باره اولویت‌های تعیین شده ارائه کنند.

طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی در کمیسیون صنایع مجلس بررسی شد

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان‌ها در نشست کمیسیون بررسی شد.

حجت اله فیروزی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس،‌ در تشریح نشست عصر امروز کمیسیون متبوعش اظهار داشت: لایحه مالیات بر درآمد و دارایی فعالان اقتصادی در مناطق آزاد تجاری -صنعتی در نشست امروز مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: پس از بحث و تبادل نظر، مقرر شد جزئیات لایحه مزبور توسط کارگروه مربوطه بررسی شود.

سخنگوی کیمسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در ادامه عنوان کرد: در این جلسه همچنین چند ماده از طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان‌ها با حضور دستگاه‌های اجرایی بود بررسی شد.

فیروزی بیان کرد: بررسی گزارش مرکز پژوهش‌ها با حضور رئیس این مرکز نیز در دستور کار بود که در این گزارش راهبردها و رویکردهای جدید مرکز پژوهش‌ها درباره حوزه‌های صنعت و معدن بررسی شد.

به گزارش فارس، در بخشی از طرح صیانت از فضای مجازی آمده است که هرگونه افشا، دسترسی، پردازش یا در دسترس قرار دادن داده‌ها و اطلاعات شخصی کاربران بدون رضایت صریح آن‌ها در پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی جز در موارد مصرح در قانون جرم بوده و مرتکب حسب مورد به حبس و جزای نقدی درجه ۶ محکوم خواهد شد.

چنانچه مرتکب از این بابت وجهی تحصیل کرده باشد، علاوه بر مجازات مقرر در این ماده به ضبط عواید حاصل از جرم محکوم و چنانچه این جرم را به‌عنوان حرفه خود انتخاب کرده باشد به جزای نقدی تا دو برابر مال تحصیل شده محکوم خواهد شد.

همچنین هر شخصی مبادرت به عرضه، خریدوفروش «رمز ارز» بدون مجوز بانک مرکزی نماید حسب مورد به مجازات‌های مقرر در مواد ۱۸ و ۱۸ مکرر قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز محکوم می‌شود.

بررسی علت افزایش قیمت بلیط هواپیما در کمیسیون عمران/ فرصت یک هفته‌ای به سازمان هواپیمایی سخنگوی کمیسیون عمران مجلس نشست عصر امروز این کمیسیون را تشریح کرد.

سید البرز حسینی سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم با اشاره به جلسات امروز این کمیسیون گفت: در نوبت صبح در کمیسیون مهمان وزیر نیرو برای پاسخگویی به سوال چهار نماینده بودیم.

وی درباره محور سوالات نمایندگان، ادامه داد: در این جلسه نمایندگان سوالاتی درباره مسائل حق آبه استان‌های خود، تاسیسات آب و فاضلاب و برق مطرح کردند که دو نفر از نمایندگان از توضیحات آقای اردکانیان قانع شدند و دو نفر دیگر به وزیر فرصت یک هفته‌ای دادند تا موضوعات را بررسی و پاسخ های خود را به کمیسیون ارائه کند.

نماینده خدابنده در مجلس با بیان اینکه در جلسه عصر کمیسیون نیز علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش ها حضور یافت اضافه کرد : وی درباره روند جدیدی که در بحث کاری مجلس وجود دارد توضیحاتی به اعضای کمیسیون ارائه کرد و پیش‌نویس این طرح را نیز به نمایندگان ارائه کرد تا آنها نیز نظرات خود را اعلام کنند.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با اعلام این که قرار بود در جلسه عصر نیز آقای اسلامی وزیر راه و شهرسازی برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان حضور پیدا کند، اظهار داشت: با توجه به اینکه برخی از نمایندگان سوالات خود را پس گرفته بودند وزیر راه و شهرسازی در جلسه کمیسیون حضور پیدا نکرد.

حسینی با بیان اینکه پس از منتفی شدن حضور وزیر راه و شهرسازی جلسه‌ای را با مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری درباره افزایش قیمت بلیط هواپیما داشتیم، گفت: کمیسیون افزایش قیمت بلیط قطار هواپیما را قبول ندارد و یک هفته به سازمان هواپیمایی و ایرلاین‌ها فرصت داده شد تا با کار کارشناسی درخواست خود را برای افزایش قیمت‌ها ارائه کنند که در کمیسیون در مورد این موضوعات بحث و تبادل نظر کنیم.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها