جزئیات جدید از طرح شفافیت آرای نمایندگان

کد خبر: 1028290

عضو کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس جزئیات مصوبه اعضای کمیسیون درباره شفافیت آرای نمایندگان را تشریح کرد.

جزئیات جدید از طرح شفافیت آرای نمایندگان

خبرگزاری تسنیم: جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با اشاره به آخرین روند بررسی طرح شفافیت آرای نمایندگان در این کمیسیون، گفت: طرحی تحت عنوان اصلاح مفادی از آیین‌نامه داخلی مجلس در دستور کار است که یکی از بخش‌های آن مربوط به شفافیت آرای نمایندگان و مذاکرات کمیسیون‌ها است.

وی در همین راستا، افزود: پس از ۲ جلسه بررسی طرح شفافیت آرای نمایندگان در کمیسیون تدوین آیین‌نامه، کلیات طرح به تصویب رسید و برای بررسی جزئیات طرح، کارگروه ویژه‌ای به ریاست بنده تشکیل شد.

عضو کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس، ادامه داد: کارگروه تخصصی در ۳ جلسه با حضور کارشناسان مرکز پژوهش‌ها و معاونت قوانین و نظارت جلساتی برای بررسی طرح شفافیت آرا نمایندگان برگزار و ابعاد مختلف طرح ارزیابی شد و پس از جمعبندی گزارش کارگروه برای بررسی در صحن کمیسیون آماده شد.

قدوسی در تشریح جزئیات طرح شفافیت آرای نمایندگان بیان داشت: طرح شفافیت آرای نمایندگان در ۱۰ بند تدوین شده که در ۳ جلسه گذشته کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی ۵ ماده از آن به تصویب رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه شفافیت آرا در ۳ حوزه مطرح شده است، ادامه داد: اولین مورد اعلام نتایج رایگیری و آرای نمایندگان در بررسی طرح‌ها و لوایح است. براین اساس اسامی نمایندگانی که رای موافق، مخالف و ممتنع دادند همان روز توسط پایگاه اطلاع رسانی مجلس منتشر شده و در دسترس رسانه‌ها و عموم مردم قرار میگیرد.

عضو کمسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس یکی دیگر از تغییرات طرح شفافیت آرای نمایندگان را پخش جلسات مذاکرات در کمیسیون‌ها دانست و گفت: با مصوبه جدید کمیسیون جلسات کمیسیون‌ها نیز مانند جلسات علنی از پایگاه اطلاع رسانی مجلس پخش و هم سازمان صدا و صیما می‌تواند جلسات کمیسیون‌ها را ضبط و پخش کند.

وی عنوان کرد: در طرح شفافیت آرای نمایندگان همه اعضای کمیسیون‌ها در یک روز حق اظهار نظر دارند و می‌تواند هرکدام سه دقیقه صحبت کنند در این صورت به همه وقت میرسد؛ با این کار در یک روز ۲۹۰ نماینده در موضوعات تخصصی کمیسیون مطبوعشان نظر خواهند داد و پس از انتشار مشروح مذاکرات مردم نظرات کارشناسی نمایندگانشان ارزیابی خواهند کرد.

نماینده مردم مشهد در مجلس افزود: حوزه سوم مربوط به سفر‌های نمایندگان است که هزینه و نتایج همه سفر‌های رسمی نمایندگان اعم از فردی و کمیسیونی، داخلی و خارجی در پایگاه اطلاع رسانی مجلس قرار می‌گیرد تا در این بخش نیز شفافیت موثری ایجاد شود.

قدوسی گفت: ظرف ۲ هفته و ۴ جلسه کمیسیون تدوین آیین‌نامه بررسی طرح شفافیت آرای نمایندگان به اتمام می‌رسد و برای بررسی در جلسه علنی تقدیم هیئت رئیسه مجلس میشود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها