واکنش مقام‌های دولتی به شکست ترامپ از بایدن چه بود؟

کد خبر: 1031441

سرانجام شب گذشته رسما پیروزی جو بایدن بر دونالد ترامپ در انتخابات ایالات متحده آمریکا اعلام شد و مقام‌های دولتی ایران اکثرا واکنش‌هایی یکسان به این اتفاق داشتند.

خبرگزاری تسنیم: سرانجام رسانه‌های آمریکایی شب گذشته جو بایدن، نماینده حزب دموکرات در پنجاه‌و‌نهمین انتخابات ریاست جهوری آمریکا، را رسماً به عنوان ۴۶ امین رئیس جمهور این کشور اعلام کردند.

پس از اعلام پیروزی بایدن، برخی مقامات دولتی کشورمان هم واکنش‌هایی به این اتفاق داشتند.

حسن روحانی رئیس‌جمهور در این باره و بدون اشاره به فرد پیروز این دور از انتخابات آمریکا می‌گوید: تجربه سه‌ساله درسی باشد تا دولت آینده آمریکا در برابر قانون و مقررات تسلیم باشد و به همه تعهدات خود برگردد و مردم ما پاداش صبر و ایستادگی خود را لمس کنند و ببینند.

جواد ظریف وزیر امور خارجه که اظهارات وی بازتاب زیادی در رسانه‌های خارجی داشته در این باره گفته بود: معلوم است که تفاوتی میان این دو مورد وجود دارد، خصوصا در دوران دولت ترامپ که حتی اختلافاتی میان خود جمهوری‌خواهان نیز وجود داشت و دیپلماسی‌ای که دولت ترامپ در پیش گرفت، اگرچه دیپلماسی زیادی هم از آن ندیدیم، بر اساس تهدید‌های شخص او و وزیر امور خارجه‌اش بود؛ بنابراین تفاوت‌هایی وجود خواهد داشت.

علی ربیعی سخنگوی دولت نیز بدون نام بردن از بایدن و استفاه از عبارت "ساکن ژانویه کاخ سفید" می‌گوید: ساکن ژانویه کاخ سفید، می‌تواند با تغییر سیاست، اقدام به ساختارشکنی علیه آن بافت و ساختی کند که ترامپ همزمان با جنگ با برجام، جنگ با معیشت و رفاه ایرانیان را هم به‌وجود آورد. امروز، اما فشار حداکثری به پایان راه خود رسیده، برخلاف تصور ترامپ، ایران نه‌تن‌ها فرو نپاشید

در جدول زیر به برخی از اظهارنظر‌های مقام‌های دولتی اشاره می‌شود:

مسئولیت اظهار نظر
حسن روحانی رئیس‌جمهور

دولت جدید آمریکا به همه تعهدات خود برگردد

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور

دوران ترامپ و تیم ماجراجو و جنگ طلب او به پایان رسید

جواد ظریف وزیر امور خارجه معلوم است که بین بایدن و ترامپ تفاوت‌هایی وجود دارد
علی ربیعی سخنگوی دولت

فشار حداکثری به پایان راه خود رسید. برخلاف تصور ترامپ، ایران فرو نپاشید

حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهور ایرانیان مردانه ایستادند تا آن نامرد هم رفتنی شد
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت