فهرست بلند بالای کارگزاران برای کاندیداتوری در 1400/ از سیدحسن خمینی تا معصومه ابتکار

کد خبر: 1034084

رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی با اعلام اسامی کاندیدا‌های احتمالی ریاست‌جمهوری این تشکل سیاسی اصلاح‌طلب، فرایند حضور کارگزاران در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ را تشریح کرد.

گروه سیاست سایت فردا - کارگزاران سازندگی بیش از سایر اصلاح‌طلبان انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ را جدی گرفته و برای پیدا کردن کاندیدای مناسب خود می‌کوشد. از گزینه ائتلاف با لاریجانی که با وجود مخالفت سایر طیف‌ها کم‌رنگ شد گرفته تا بررسی کاندیدا‌های حزبی.

کارگزارانی‌ها عزم خود را برای ورود به انتخابات ریاست جمهوری سال آینده از خیلی وقت قبل یعنی بعد از پیروزی روحانی در سال ۹۶ جزم کردند. همان وقتی که دوگانه لاریجانی و جهانگیری را مطرح کرده و جانب لاریجانی را هم گرفتند. رویکردشان تا همین امروز تفاوت چندانی نکرده است مگر آنکه مخالف سایر طیف‌های اصلاح‌طلب مثل اتحاد ملت و اعتماد ملی با استفاده مجدد از کاندیدای اجاره‌ای سبب شد که قدری عقب نشسته و از لاریجانی به عنوان رقیب شریف نام ببرند.

کارگزاران در یکی دو ماه گذشته از احتمال استفاده از کاندیدای حزبی سخن گفته، اما گزینه‌های مورد اشاره آن این امید را تقویت نمی‌کند و سبب می‌شود که گمان کنیم بعد از این بالا و پایین کردن‌ها نهایتا کار به حمایت از لاریجانی می‌رسد. البته با توجه فهرست اخیرا اعلام شده از کاندیدا‌ها حزبی و تحولات ببین‌المللی اخیر می‌توان و باید که ظریف را هم جدی گرفت.

چندی قبل حسین مرعشی، سخنگوی کارگزاران از ۶ نامزد حزبی این جریان نام برد و بعد هم اعلام شد که محسن هاشمی و اسحاق جهانگیری به خاطر عدم تمایل به کاندیداتوری از فهرست مذکور خط خورده‌اند. محسن هاشمی، اما امروز از فهرستی بلندبالاتر رونمایی کرده است.

رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی با اشاره به فعالیت‌های اخیر این حزب برای انتخابات ریاست‌جمهوری، اظهار کرد: فهرست بلندی از کاندیدا‌های احتمالی ریاست‌جمهوری که می‌توانند مورد حمایت اصلاح‌طلبان باشند تهیه شده تا ضمن گفتگو با آنان میزان جدی‌بودن حضورشان در انتخابات و همچنین دیدگاه‌های‌شان بررسی شود. این فهرست براساس دیدگاه‌های اشخاص، احزاب و جایگاه افراد در انتخابات ریاست‌جمهوری تهیه شده و حضور نام یک شخصیت در فهرست لزوماً به معنای اراده وی برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری نیست.

وی با اشاره به اسامی کاندیدا‌های مدنظر کارگزاران اظهار کرد: در حال حاضر نام حدود بیست کاندیدا در این فهرست حضور دارد که عبارتند از آیت‌الله سیدحسن خمینی، اسحاق جهانگیری، محمدرضا خاتمی، محمدرضا عارف، محمدجواد ظریف، علی مطهری، رضا اردکانیان، علی لاریجانی، مسعود پزشکیان، محمدجواد آذری جهرمی، محمدباقر نوبخت، سورنا ستاری، عبدالناصر همتی، علی‌اکبر صالحی، محمد صدر، مجید انصاری و عبدالواحد موسوی لاری؛ همچنین معصومه ابتکار و شهیندخت مولاوردی نیز در این فهرست قرار دارند.

حال باید صبر کرد و دید که چند نفر از این بیست نفر پا پس کشیده و یا از طرف کارگزارانی‌ها مناسب شناخته نمی‌شوند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت