ظریفیان: دور از ذهن است که اصلاح‌طلبان به سمت لاریجانی بروند

کد خبر: 1034520

غلامرضا ظریفیان گفت: من فکر می‌کنم بدنه اصلی اصلاح‌طلبان باتوجه به تجربه‌ای از دولت آقای روحانی دارند، تمایل ندارند که بازهم با سیاست حمایت از یک نامزد غیراصلاح‌طلب وارد انتخابات شوند؛ بنابراین دور از ذهن است که اصلاح‌طلبان به سمت لاریجانی بروند.

ظریفیان: دور از ذهن است که اصلاح‌طلبان به سمت لاریجانی بروند

نامه‌نیوز: اکنون که بایدن در آمریکا پیروز انتخابات شده است و احتمال احیای برجام شدت یافته گفته می‌شود که اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ با گفتمان مذاکره به میدان می‌آیند، اما تأکید بر چنین گفتمانی لوازم خود را می‌خواهد که مهم‌ترین وسیله‌اش معرفی نامزدی است که در حوزه دیپلماسی رزومه‌ای قابل دفاع -دستِ‌کم قابل دفاع از سوی اصلاح‌طلبان- داشته باشد. با چنین پیش‌فرضی آیا گزینه اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده محمدجواد ظریف یا علی لاریجانی خواهد بود؟

غلامرضا ظریفیان درباره رویکرد انتخاباتی اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ به «نامه‌نیوز» گفت: «اکنون روشن نیست که چه خواهد شد، زیرا اگر در عرصه سیاسی گشودگی ایجاد شود طبیعتا اصلاح‌طلبان با نامزد خودشان به میدان می‌آیند. خواسته اصلاح‌طلبان همیشه آن بوده است که جامعه بتواند از سرمایه‌هایش بهتر استفاده کند و رنج کمتری متحمل شود تا در نتیجه چنین شرایطی خشونت کاهش و همگرایی افزایش یابد. باتوجه به تحولاتی که در عرصه بین‌المللی و مشخصا آمریکا رخ می‌دهد اصلاح‌طلبان هم راهبردی برای آینده تنظیم می‌کنند تا بتوانند از میزان تنش موجود در عرصه بین‌المللی بکاهند و در چنین شرایطی ممکن است به سمت تشکیل دولتی که در حوزه سیاست خارجی قوی عمل کند بروند».

او ادامه داد: «امیدواریم باتوجه به مشکلاتی در کشور وجود دارد، نظام فرصت حضور همه سلایق در انتخابات را فراهم کند تا جامعه به سمت کسانی بروند که درک درستی از ارتباط با اقشار ملت و عرصه‌های بین‌المللی داشته باشند»؛ و در پاسخ به این پرسش که آیا ظریف می‌تواند گزینه نهایی اصلاح‌طلبان باشد، اظهار کرد: «عالم سیاست، عالم ممکنات است و طبیعی است که اولویت اول اصلاح‌طلبان رفتن به سمت مصادیقی است که نه صرفا در عرصه سیاست خارجی بلکه در عرصه سیاست داخلی هم توانمند باشند. واقعیت این است که ما در بسیاری از حوزه‌های داخلی مشکلات زیادی داریم که اگر نتوانیم آن‌ها را حل کنیم در عرصه خارجی هم به مشکل برمی‌خوریم. به همین دلیل باور دارم که در عین حال که آقای ظریف یک شخصیت خدوم برای ملت ایران است و تلاش‌های بسیاری برای این کشور کرده است، اما چون او صرفا در حوزه سیاست خارجی تخصص دارد، نمی‌تواند گزینه نهایی اصلاح‌طلبان باشد».

او درباره نسبت علی لاریجانی، اصلاح‌طلبان و انتخابات ۱۴۰۰ هم گفت: «من فکر می‌کنم بدنه اصلی اصلاح‌طلبان باتوجه به تجربه‌ای از دولت آقای روحانی دارند، تمایل ندارند که بازهم با سیاست حمایت از یک نامزد غیراصلاح‌طلب وارد انتخابات شوند؛ بنابراین دور از ذهن است که اصلاح‌طلبان به سمت لاریجانی بروند».

ظریفیان در پایان درخصوص اینکه آیا اصلاح‌طلبان می‌توانند سرمایه اجتماعی خود را پای صندوق بیاورند، گفت: «این موضوع مشروط به عواملی است. اگر تا انتخابات ریاست‌جمهوری گشایش‌هایی ایجاد شود و شرایط معیشت مردم قدری بهتر شود مردم نسبت به انتخابات امیدوار می‌شوند؛ بنابراین باید دید که تا انتخابات چه شرایطی رقم می‌خورد».

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها