کاندیدای کرسی ریاست پنتاگون درباره ایران چه گفته بود؟ +فیلم

کد خبر: 1034978

گزینه پیشنهادی برای وزارت دفاع آمریکا در دولت بعدی این کشور، به داشتن مواضع ضد ایرانی و موافق با اعمال تحریم‌های سخت‌گیرانه بر تهران و حتی اقدام نظامی معروف است.

خبرگزاری فارس: «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و پیروز این انتخابات از منظر رسانه‌های آمریکایی، چند روز پیش «میشل فلورنی» را به عنوان گزینه تصدی سمت ریاست سازمان تروریستی پنتاگون معرفی کرد.

فلورنی که در کارنامه خود معاونت سیاست‌گذاری وزارت دفاع آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری «باراک اوباما» و معاون دستیار استراتژی وزیر دفاع این کشور در دولت «بیل کلینتون» را دارد، بار‌ها از اعمال تحریم‌های شدیدتر و حتی توسل به گزینه نظامی علیه ایران دفاع کرده است.

وی در سال ۲۰۱۲ طی سخنرانی که در اندیشکده «بروکینگز» داشت، ضمن افتخار کردن به کمکی که در اعمال رژیم تحریم‌ها علیه ایران داشته، گفته بود: «واقعیت این است، که امروز ما شدیدترین تحریم‌هایی را که تا کنون بر یک کشور در جهان اعمال شده را (بر ایران) داریم، شامل تحریم تولیدات نفتی آنها، بانک مرکزی و غیره».

کاندیدای پنتاگونِ بایدن در آن سخنرانی اظهار داشت: «برخی از اثرات آن تحریم‌ها در آینده احساس خواهد شد، زیرا جدیدترین دور تحریم‌ها به‌تازگی در جولای آغاز شده است. پس هنوز مانده تا به صورت کامل در تهران احساس شود. همزمان، تلاش‌هایی برای مذاکره وجود دارد و همه از واکنش ایرانی‌ها ناامید شده‌اند».

فلورنی سپس با حمایت از اقدام نظامی علیه ایران گفت: «اما رئیس‌جمهور درباره روی میز بودن گزینه نظامی کاملا شفاف بوده، هرگز از روی میز برداشته نشده است. من که از پنتاگون می‌آیم، به شما اطمینان می‌دهم برنامه‌ریزی پنتاگون برای آن (اقدام نظامی) به طرز شگفت‌آوری قدرتمند است و این گزینه آماده است».

وی که در آن زمان مغرورانه درباره وضعیت نظامیان آمریکایی در منطقه غرب آسیا صحبت می‌کرد، افزود: «این (موضع) بسیار قوی و در موقعیت خوبی است. پس گزینه نظامی واقعی است. عقیده رئیس‌جمهور این است که اکنون هنوز زمان آن نرسیده، زیرا همچنان این شانس وجود دارد که با اعمال تحریم‌های بیشتر، ایران محاسبات خود را تغییر دهد».

این سیاستمدار آمریکایی با متهم کردن ایران به تلاش برای ساخت سلاح اتمی، تاکید کرد: «ما باید مانع دستیابی ایران به سلاح اتمی شویم. ایرانِ مجهز به سلاح اتمی، غیرقابل قبول است».

فلورنی سپس تعامل آمریکا با ایران و گرفتن ژست مذاکره را سیاستی برای کسب اتحاد بین‌المللی جهت اعمال فشار‌های بیشتر در آینده بر تهران دانسته و اضافه کرد: «ما وارد دوره‌ای از تعامل شدیم که پاسخ بسیار ناامیدکننده‌ای از ایران دریافت کردیم و همین امکان گرفتن حمایت سازمان ملل برای اعمال تحریم بر ایران را فراهم کرد».

در حال تکمیل...

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت