تذکر تند پژمانفر به «زنگنه» درباره آلودگی کلانشهر‌ها

کد خبر: 1039269

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با انتقاد از آلودگی شدید تهران، گفت: این آلودگی به دلیل بنزین است و وزیر نفت باید در این باره پاسخگو باشد.

خبرگزاری مهر: حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی طی تذکر شفاهی، گفت: ما این روز‌ها شاهد آلودگی شدید تهران هستیم و فضای تهران بسیار آلوده است.

وی افزود: متأسفافنه همه رسانه‌هایی که یک روز داد می‌زدند «تهران با بنزین آلوده شده»، امروز سکوت کردند و گویا همه مرگ و میر‌ها به کرونا ارتباط دارد.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کسانی که ادعا می‌کردند بنزینی که قبلاً در کشور تولید می‌شد، آلوده است و موجب سرطان شده؛ باعث شدند که تولید داخلی ما با چالش مواجه شود، امروز کجا هستند و چرا سکوت کرده‌اند؟

پژمانفر بیان کرد: متأسفانه امروز تهران از فاصله دور به هیچ وجه دیده نمی‌شود، آلودگی کلانشهر‌ها به دلیل همین بنزین است و وزیر نفت باید در این زمینه پاسخگو باشد.

وی افزود: زنگنه باید در این باره پاسخ دهد چرا که مدتی این بازی را راه انداختند، گفتند که بنزین‌هایی که در دولت قبل تولید شده، سرطان‌زا بوده و با این صحبت‌های خود موجب عقب‌افتادگی کشور شدند.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در کمیسیون اصل ۹۰ پرونده‌ای در این باره تشکیل شده، ما بررسی می‌کنیم و مسئولان ذی‌ربط باید پاسخگو باشند.

به گفته وی، سازمان محیط‌زیست باید مدافع مردم باشد و به این مسئله توجه کند چرا که این آلودگی، مردم را خفه می‌کند و بسیاری از کسانی که مشکلات تنفسی دارند، نمی‌توانند از خانه خود بیرون بیایند.

پژمانفر تصریح کرد: نکته بعدی آن است که در بخشنامه اداری و استخدامی نیرو‌های شرکتی، «خانواده ایثارگران» حذف شده درحالی‌که قانون شامل حال این افراد هم می‌شود و این موضوع باید در مسیر قانونی خودش قرار گیرد.

این نماینده مجلس گفت: تفسیر قانون بر عهده قانونگذار و مجلس است، هر کسی حق ندارد که تفسیر به رأی کند، این کار غلطی است و همه باید بدانند که تبدیل وضعیت نیرو‌های شرکتی شامل حال ایثارگران هم می‌شود.

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت، در پاسخ به این تذکر گفت: تذکر شما درباره تعیین تکلیف نیرو‌های شرکتی بخصوص ایثارگران مسئله درستی است و باید مورد توجه قرار گیرد.

وی درباره آلودگی هوا گفت: آلودگی شدید هوا به ویژه در شهر‌های صنعتی، چون تهران و اصفهان بسیار زیاد است، حتی این مسئله منجر به تعطیلی برخی از شهر‌ها شده و باید مورد توجه قرار گیرد.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی بیان کرد: متأسفانه در بحث کرونا، خیلی از موضوعات دیگر کشور به محاق رفته، دستگاه‌های مسئول باید توجه کنند و اقدامات لازم را در زمان بحران انجام دهند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت