انتقاد تند نماینده مجلس از بودجه ۱۴۰۰

کد خبر: 1041592

عضو هیئت رئیسه مجلس از برگزاری جلسه کمیسیون تلفیق بودجه با حضور رئیس مجلس خبر داد.

باشگاه خبرنگاران جوان: احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه کمیسیون‌های تخصصی مجلس با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به مسائل مطرح شده در جلسات کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ اظهار کرد: بودجه سال ۱۴۰۰ ایرادات اساسی زیادی در بخش درآمدی و افزایش بخش هزینه‌ای دارد و تراز عملیاتی آن به میزان بیش از ۴۵درصد منفی است.

وی افزود:حقوق‌ها به میزان ۲۵درصد افزایش داشته، اما هزینه بیش از ۶۳درصد افزایش یافته است، همچنین در بخش عمرانی برای اولین بار نزدیک به ۱۰درصد رسیده و ۹۰ درصد بخش جاری است.

امیرآبادی گفت: به نظر می‌رسد که بیش از ۳۱۰ تا ۲۰ هزار میلیارد تومان کسری داشته باشیم. یک جلسه‌ای امروز در شیفت سوم با حضور محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی بعد از نماز برگزار خواهد شد و جلسه کمیسیون تلفیق تا ساعت ۸ تا ۹شب به طول خواهد انجامید و اعضای کمیسیون در این خصوص تصمیم گیری خواهند کرد.

وی ادامه داد: فردا نیز جلسه غیرعلنی و غیررسمی برای بحث بودجه برگزار خواهد شد و یافته‌های امشب در نشست فردا صبح مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت و نمایندگان راهبرد و استراتژی خود را در مورد لایحه بودجه مشخص خواهند کرد.

عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال آینده بیان کرد: در جلسه فردا اگر نمایندگان تصمیم بگیرند که کلیات را تصویب کنند کمیسیون تلفیق آن را تصویب خواهد کرد و وارد جزئیات بودجه خواهد شد، اما اگر دخل و خرج سال آتی مورد تأیید نمایندگان قرار نگیرد کمیسیون تلفیق حتما کلیات را رد خواهد کرد و بودجه به دولت برمی‌گردد تا بر اساس دو هفته زمان تعیین شده اصلاحات لازم انجام شود، چرا که یکی از مواردی که بسیار مهم است بحث برگشت منابع نفتی به صندوق توسعه ملی است.

وی ادامه داد: دو میلیون و سیصد هزار بشکه نفتی که برای مصارف قرار داده شده جزو ایراد‌های اساسی در لایحه بودجه است و ما باید منتظر جلسه امشب و فردای نمایندگان باشیم تا تصمیم گیری شود.

امیر آبادی بیان کرد: درباره بستن بودجه به صورت دو سقفی ما قبلا این موضوع را داشته‌ایم و بودجه‌های سنوات قبل فروش نفت را در سقف دوم قرار می‌دادیم که اگر تحقق پیدا می‌کرد هزینه‌های عمرانی را تعریف می‌کردیم.

عضو هیئت رئیسه مجلس بیان کرد: در خصوص رد کلیات لایحه بودجه سال آینده بنده هنوز اقناع نشده‌ام و با آن مخالفم و با تجربیاتی که در تلفیق داشته‌ام بودجه ۱۴۰۰عجیب و غریب است و اگرچه سال‌های گذشته ایراداتی در بودجه بود، اما این ایرادات قابل مقایسه با سنوات گذشته نیست و نمی‌دانم دولت با انگیزه انتخاباتی یا هر انگیزه دیگری این بودجه را چنین ارائه داده قابل تأمل است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت