ربیعی: دنیا بدون قاتل سلیمانی، جای امن تری است

کد خبر: 1041930

سخنگوی دولت گفت: طرح جامعی در زمینه صنعت خودرو در وزارت صمت در حال تدوین است.

خبرگزاری فارس: علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود با خبرنگاران گفت: در هفته گذشته موضوعات اقتصادی اعم از چگونگی تولیدات کشاورزی و صنعتی مانند خودرو، کنترل قیمت ها و نیز مسائل معیشتی و سیاسی خارجی در جلسات مختلف مورد بحث و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

سخنگوی دولت بیان داشت: امروز در ستاد اقتصادی دولت، افزایش تولید خودرو دنبال شد و طرح جامعی در زمینه نظارت بر قیمت و افزایش تولید خودرو در وزارت صمت در حال تدوین است.

ربیعی افزود: یکی از مهمترین مصوبات آیین نامه اجرایی قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران بود که در ۱۱ ماده به تصویب هیات دولت رسید.با توجه به عنوان قانون که برای رفع تحریم ها است و نظر نمایندگان نیز معطوف به رفع تحریم ها بوده است.

دولت با واگذاری ۴۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سهام به سه بانک موافقت کرد

وی با شاره به اینکه دولت هم در اجرای این قانون، حساسیت های زمانی، منافع ملی ایران و چگونگی و اجرای اثربخش برای رفع تحریم را با نگاهی به آینده کشور را مدنظر قرار داده است تصریح کرد: دولت با واگذاری ۴۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سهام به سه بانک موافقت کرد که ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از آن برای یارانه کمک معیشتی ناشی از کرونا و ۲۹ هزار میلیارد تومان هم بابت پرداخت دیون به بانکها است.

وی با اشاره به روز صنعت پتروشیمی تصریح کرد:صنعت پتروشیمی نمادی است از خلاقیت نیروهای تلاشگرا داخلی، دوراندیشی و تدبیر در دولت و تلاش های دولتمردان برای رفع اثر تحریم، رشد و توسعه کشور در سخت ترین شرایط، در این دوران گسترش صنعت پتروشیمی یکی از دستاوردهای مقابله با خام فروشی نفت است و امروز بخشی از منابع ارزی کشور هم متکی بر صادرات پتروشیمی و صنایع پایین دستی نفت است.

ربیعی با اشاره به اینکه در این دوران گسترش صنعت پتروشیمی یکی از دستاوردهای مهم بود. ۱۷ طرح پتورشیمی در سال ۹۹ انجام شده است، تصریح کرد: دولت یازدهم با هدف تداوم روند توسعه صنعت پتروشیمی همچون نخستین جهش صنعت پتروشیمی که در طول سال‌های ۷۵ تا ۸۵ صورت گرفت، توسعه این صنعت ارزش‌آفرین را در قالب جهش دوم صنعت پتروشیمی با اولویت تکمیل طرح‌های نیمه‌کاره در دستور کار قرار داد.

وی افزود: با تحقق جهش دوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۰، تعداد مجتمع های پتروشیمی به ۸۳ مجتمع و ظرفیت تولید صنعت به سالانه ۱۰۰ میلیون تن، دقیقاً طبق اهداف برنامه ششم توسعه می رسد و درآمد این صنعت نیز تا پایان ۱۴۰۰ به ۲۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

ربیعی تصریح کرد: در سال ۹۲ ، ۴۶ مجتمع پتروشیمی با ظرفیت تولید سالانه ۵۶ میلیون تن فعال بود که هم اکنون تعداد مجتمع ها به ۶۴ مجتمع با ظرفیت تولید سالانه ۷۷ میلیون تن رسیده است.

سال ۹۹ به عنوان سال طلایی صنعت پتروشیمی است

وی بیان داشت: بهره برداری از ۱۷ طرح پتروشیمی برای سال ۹۹ به عنوان سال طلایی صنعت پتروشیمی برنامه ریزی شده است به طوری که ظرفیت صنعت پتروشیمی در پایان امسال به بیش از ۹۰ میلیون تن در سال خواهد رسید. تاکنون ۹ طرح به بهره برداری رسیده است.

ربیعی تصریح کرد: برنامه ریزی برای تدوام توسعه صنعت پتروشیمی در سال های آتی نیز انجام شده است به طوری که با تحقق جهش سوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۴ ظرفیت صنعت پتروشیمی کشور به بیش از ۱۳۳ میلیون تن با درآمد ۳۷ میلیارد دلاری خواهد رسید.

سخنگوی دولت در مورد سند تحول قضایی گفت:این سند مواجه فعال ایجابی در حکمرانی قضایی را مورد تاکید قرار داده است. سند تحول قضایی به آزادی های مشروع توجه نموده و شفافیت و همچنین پاسخگویی را در محور کار قرار داده است.

وی افزود: این سند همچنین رویکردی پیشرو در مساله حقوق شهروندی و همچنین جلب مشارکت نهادهای مردمی برای صیانت از حقوق عامه، پیشگیری از فساد، میانجی گیری و حمایت از بزه دیدگان و باز اجتماعی شدن را مورد توجه قرار داده است.

دولت از سند تحول قضایی استقبال می‌کند

ربیعی خاطر نشان کرد: از این سند استقبال می نماییم و با نموده و تمام مساعی خود را برای اجرایی نمودن آن به کار خواهیم بست. این سند در کنار سند حقوق شهروندی، می تواند رعایت حقوق عامه را به ارمغان بیاورد و تلاش دو قوه اجرای آن را متضمن خواهد بود.همه از سند تحول قضایی خوشحالیم. این سند به آزادی‌های مشروع توجه دارد و رویکردی پیشرو در مورد حقوق شهروندی دارد. ما از این سند استقبال می‌کنیم.

ربیعی با توجه به نزدیکی به زمان شهادت حاج قاسم سلیمانی در سال گذشته، خاطر نشان کرد: شنبه آینده اولین سالگرد ترور غیرانسانی و وحشیانه و شهادت قهرمانانه سردار حاج قاسم سلیمانی است. درد فقدان این مرد آسمانی هنوز مانند لحظه نخست شنیدن این خبر هولناک، آزار دهنده و طاقت فرساست.

وی ادامه داد: قاتلان سلیمانی، نه تنها قهرمان ملت ما را از ما نگرفتند بلکه او را به قهرمان ابدی ایران و همه ملت های آزاده جهان تبدیل کردند. سلیمانی امروز نماد تزلزل ناپذیری در ایمان، حریت در اعتقاد، شجاعت در میدان، اعتدال و انصاف در سیاست و ثبات قدم در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی است و نامش تا همیشه در این عرصه ها خواهد درخشید.

دنیا بدون قاتل سلیمانی، جای امن تری برای همه ملت‌های جهان است

ربیعی با تاکید بر اینکه قاتلان سردار سلیمانی به بهانه ضربه زدن به سیاست ایران در دفاع از صلح عادلانه در سراسر منطقه دست به این جنایت زدند، اظهار داشت: در همین یکسال کوتاه هم باید فهمیده باشند که نه تنها محروم کردن ملت های مظلوم منطقه از شهامت و درایت سلیمانی در نبرد با داعش و دیگر اشکال تروریسم، تاثیری بر اراده ملت های ما در این مسیر طولانی نداشته بلکه ثابت کرد که با وجود چنین اشرار بی رحم و سنگدلی، تداوم راه مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی و اشغال گری اجتناب ناپذیر است.

وی افزود: ما از اینکه قاتل سلیمانی بزودی از صحنه سیاست آمریکا کنار خواهد رفت خوشحالیم و اطمینان داریم که دنیا بدون قاتل سلیمانی، جای امن تری برای همه ملت های جهان است. یکبار دیگر شهادت این سردار بزرگ را به همه خانواده آن عزیز بزرگوار، مقام معظم رهبری و مردم ایران تسلیت عرض می‌کنم.

ربیعی با تاکید بر اینکه تحریم‌های ضد ایرانی بخصوص در مرحله کنونی که از مرحله تحریم های چهل ساله اخیر عبور کرده و به یک جنگ تمام عیار اقتصادی ارتقا یافته با روح صلح مدار تعالیم معنوی و اخلاقی مسیح نا همخوان است، گفت: همچنین در مورد بحث کرونا خوشبختانه امروز هیچ شهر قرمزی نداریم.

وی ادامه داد: با این وجود در حال حاضر ۱۰۸ شهر نارنجی و ۱۴۰ شهر در وضعیت زرد داریم. تاکنون ویروس جهش یافته انگلیسی در ایران مشاهده نشده ولی وزارت بهداشت و درمان با هماهنگی سایر دستگاهها به ویژه وزارت راه و شهرسازی مراقبت لازم را برای پیشگیری را دنبال می‌کند.

ربیعی تصریح کرد: ابتلا ها به یک چهارم و در تعداد مرگ و میر در هر هفته به یک سوم کاهش یافته است. و ۷۵۰۰ مورد مرگ و میر کم شده است.البته این وضعیت کاملا شکننده می باشد. ما کماکان نیازمند رعایت پروتکل ها بهداشتی هستیم. مقداری تعلل و کوتاه آمدن ها ما را دوباره به وضعیت نگران کننده ای پیش خواهد برد.

وی با تاکید بر اینکه نباید بعد از فروکش کردن موج بیماری دچار عادی انگاری و خوشبینی و در نهایت غفلت از ویروس بشویم، تصریح کرد: این ویروس در کل دنیا در حال تغییر است و البته می‌تواند بدتر یا بهتر شود.هنوز هم تجمعات عامل اصلی ابتلا به ویروس کرونا است و هر تجمعی امکان بالقوه انتشار ویروس را دارد.

دستورالعمل‌های وضع شده پویا بوده و تا پایان کرونا این قواعد حکمفرما هستند

ربیعی اظهار داشت: در فصل سرما قرار داریم و مراقبت ها و رعایت پروتکل ها و عدم تجمعات ما را سمت قطع زنجیره انتشار ویروس کمک می‌کند. مصوبات ستاد کرونا علمی و براساس نظرات کارشناسان و تجربیات سایر کشورهاست و هرگاه مردم این مصوبات را به طور جدی اجرا کرده اند توفیقات بسیار خوبی داشته ایم.

وی ادامه داد: دستورالعمل‌های وضع شده پویا بوده و تا پایان کرونا این قواعد حکمفرما هستند و این مردم هستند که می توانند با رعایت درست پروتکل های بهداشتی شهرهای خود را به سمت زرد شدن پیش ببرند تا براساس دستورالعمل ها گشایش های بیشتری برای آنها اتفاق بیفتد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره احتمال تاسیس پایگاه نظامی مشترک روسیه و چین با ایران در خلیج فارس یا دریای عمان گفت: مناسبات دوستانه ما با دو کشور روسیه و چین در اوج خود به پیش می رود هرچند که ما محدودیتی برای تعمیق این روابط در تمام جنبه های سیاسی و اقتصادی نداریم.

ما نظامی شدن خلیج فارس را به سود هیچ کشوری نمی‌دانیم

وی تصریح کرد: همانطور که ما بارها و از جمله در ارائه طرح صلح هرمز اعلام کرده ایم، امنیت در منطقه خلیج فارس باید توسط کشورهای ساحلی این منطقه تامین شود. این تنها راهی است که می توان به امنیت عادلانه برای همه کشورها و تضمین صلح و ثبات بلند مدت رسید. ما نظامی شدن منطقه خلیج فارس را به سود هیچ کشوری در منطقه و جهان نمی دانیم و امیدواریم که سرانجام آمریکا هم با کنار گذاشتن سیاست مداخله و تفرقه افکنی میان کشورهای منطقه، دست از ماجراجویی فرا مرزی خود بردارد.

ربیعی بیان داشت: ایران و روسیه در حوزه های مختلفی از جمله دفاعی همکاری های خوبی دارند. این همکاری ها علاوه بر سطح دوجانبه در سطوح منطقه ای نیز در جریان است. مواضع همسوی دو کشور در خصوص مبارزه با ترویسم و افراط گرائی زمینه مشترکی را برای همکاری های منطقه ای از جمله در سوریه فراهم کرده است.

ربیعی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس مبنی بر اینکه گویا توافقی شده که دولت لایحه اصلاحی بودجه دهد. با این توجه جزئیات تغییرات و اصلاحات لایحه بودجه چه خواهد بود و چه زمانی لایحه اصلاحی به مجلس ارسال خواهد شد؟ گفت: جلسه مشترک بین دولت و مجلس برگزار شد. در جلسه دیروز عصر سران قوا هم بخشی از جلسه در خصوص بودجه بوده است.

وی افزود: در واقع اصلاحات مورد بحث در جلسات مشترک دولت و مجلس، عمدتا حول دستورات مقام معظم رهبری مبتنی بر واریز سهم ۳۸ درصدی صندوق توسعه ملی به ازای فروش بیش از یک میلیون بشکه نفت در روز، (‌معادل ۴۰ هزار میلیارد تومان) و عدم برداشت از صندوق توسعه ملی برای مصارف تبصره ۴ ( که تقریبا معادل ۵۲ هزار میلیارد تومان) و همچنین بازپرداخت کامل اقساط صندوق توسعه ملی که در سال ۱۴۰۰ سررسید می‌شود ( ۵۰۰ میلیون یورو ، معادل ۳۰۰ میلیارد تومان) مورد بررسی قرار گرفت. در نتیجه، ۹۳ (نود و سه هزار) میلیارد تومان ناترازی در بودجه خواهیم داشت.

موضوع ارسال لایحه اصلاحی بودجه در دستور کار دولت نیست

ربیعی تاکید کرد: امروز صبح در ستاد اقتصادی دولت برای اصلاح بودجه براساس نامه مقام معظم رهبری در نحوه و مقررات برداشت از صندوق توسعه ملی برای ۹۳ هزار میلیارد تومان ناترازی، مقرر شد ۵۳ هزار میلیارد تومان به فروش اوراق اضافه و ۴۰ هزار میلیارد تومان هم در بودجه صرفه جویی شود و رییس جمهور طی نامه ای این موضوع را به مجلس اعلام خواهد کرد.

سخنگوی دولت افزود: در تعامل با کمیسیون تلفیق هم، تشخیص دولت آن بود که تغییرات در حدی که به شاکله بودجه لطمه نزند، قابل اِعمال است و رئیس جمهور نیز به سازمان برنامه و بودجه این اختیار را داده است که با شرط حفظ شاکله و کلیت بودجه، بتواند در این خصوص تصمیم بگیرد. لذا موضوع ارسال لایحه اصلاحی بودجه در دستور کار دولت نیست.

سخنگوی دولت با اشاره تغییرات بودجه و اینکه آیا این میزان از تغییرات کارشناسی است گفت: من قضاوتی در مورد اینکه این اظهارات به چه میزان کارشناسی یا سیاسی است ندارم و نمی خواهم هم داشته باشم قطعا عده ای دلسوزانه بنابر نظر کارشناسی اظهارات خود را بیان می کنند.

وی بیان داشت: به هر حال ما به نظرات همه احترام قائلیم و ارائه پاسخ و مفاهمه را برای همگان لازم می دانیم. دولت همواره به دنبال تعامل و همفکری با سایر ارکان و قوای کشور است. اما به نظر می رسد که منقدان و مخالفان تلاش می کنند، نقاط قوت دولت در بودجه را به عنوان نقطه ضعف ارائه کنند. بودجه ۱۴۰۰ واقع بینانه و دقیق تدوین شده است. واقعیت امروز و تصویری قابل دسترس از فردا برخلاف برخی اظهارنظرهایی که در خصوص پیش بینی میزان فروش نفت در بودجه ۱۴۰۰مطرح می شود، اولاً این حق ایران است که با توجه به جایگاهی که در اوپک دارد، حداقل ۲.۳۰۰ میلیون بشکه نفت به فروش برساند.

ربیعی با تاکید بر اینکه طبیعی است که این حق می بایست در بودجه منعکس شود و دولت به عنوان حافظ منافع ملی باید زمینه تحقق آنرا فراهم کند، گفت: ما از جنگ اقتصادی سرافراز بیرون آمدیم و اولین دستاورد ما از پایان این نبرد، این است که سهم خود را از بازار جهانی نفت بگیریم.

وی افزود: برخی از منتقدان دولت به توانایی استخراج و فروش میزان نفت پیش بینی شده تردید دارند. ما همین حالا هم می توانیم ۲/۳۰۰ میلیون بشکه را تولید کنیم. ما به توانایی وزارت نفت و وزیر مطمئنیم.

ربیعی تصریح کرد: بودجه جاری ما هم در سال ۱۴۰۰ به هیچ عنوان متکی به افزایش فروش نفت نیست و آنچه که از طریق فروش بیشتر نفت به دست بیاید، صرف بنیه دفاعی و عمرانی و حمایت معیشتی خواهد شد. اما نباید در مورد رابطه نفت و بودجه دچار اشتباه شویم. اساسا براساس یک نظر برای کم کردن رابطه بودجه و نفت معتقدند ما اساسا نباید نفت را بیش از مصرف مان تولید و استخراج کنیم، این دیدگاه نادرستی است.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: اعتقاد ما این است که فقط امروز کشور و تداوم وضع موجود را می بیند. در حالیکه ما باید نفت را یار رشد و توسعه کشور کنیم و آنچنان اقتصادی را بسازیم که نقش نفت در آن ناچیز شود. ما باید رابطه نفت و بودجه جاری را قطع کنیم و همه تلاش ما بر این باشد که بودجه جاری از محل پویایی اقتصاد به دست بیاید نه نفت.

معتقدیم که بودجه نه تنها غیر واقعی نیست، بلکه کاملا مستند است

وی افزود: اصلاح ساختار بودجه هم یعنی ما درآمدهای نفت و فرآورده ها و مشتقات آن را برای افزایش قدرت ملی، ایجاد نیاز جهان به تولیدات صنعتی و مشتقات نفتی ایران و بر افزایش امنیت ملی و نیز سرمایه گذاری برای رشد و توسعه کشور جهت نسل های آینده و کمک به معیشتی مردم برای گذر از شرایط سخت ایجاد نماییم.

ربیعی تاکید کرد: نظریه دولت مبتنی بر دیدگاه دوم است. البته ما به دغدغه های نمایندگان محترم و منتقدان احترام می گذاریم، اما معتقدیم که بودجه نه تنها غیر واقعی نیست، بلکه کاملا مستند تدوین شده است. امیدواریم در نهایت بهترین تصمیم در راستای منافع ملی کشور اتخاذ شود.

سخنگوی دولت در مورد اعاهای اخیر ترامپ بیان داشت: ما پیش از این هرگونه ماجراجویی در عراق و سایر کشورها را محکوم کرده و امروز نیز این موضع را تکرار می کنیم. احترام به حاکمیت مستقل همسایگان به ویژه عراق و ثبات در این کشور اولویت اول ماست و هر اقدامی که مغایر با خواست دولت و مردم عراق باشد مورد حمایت ما نیست.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند لایحه بودجه ۱۴۰۰ تحویل زمین سوخته به دولت بعد است گفت: کلیت مجلس این دیدگاه را ندارد که دولت بخواهد با بودجه زمین سوخته را تحویل دولت بدهد. این اتهامی ناجوانمردانه است و نه اخلاقی نه اسلامی است.

وی با تاکید بر اینکه دولت وفادار به مردم است، خاطر نشان کرد: در سه سال گذشته دولت با تمام مشکلات و سختی ها ایستاد. سختی ها در برخی دهک ها زیاد بود و به این مساله واقفیم. طرح های اجرایی دولت برای توسعه زیرساختهای بخش کشاورزی و حمایت از تولید از طریق ممنوعیت واردات از اقدامات مهم دولت و نشانه اهتمام به مردم بوده است.

دشمنان صلح و ثبات منطقه از احیای برجام هراس دارند

وی اضافه کرد: البته ما در برابر توهمات آمریکا که مصرف داخلی داشته و برای منحرف کردن افکار عمومی از شکست های فاجعه بار دولت ترامپ در مدیریت بحران کرونا، اقتصاد آسیب دیده و یک انتخابات شکست خورده طراحی شده، مسئول نیستیم. در عین حال، می‌دانیم که دشمنان صلح و ثبات منطقه که به همین دلیل، سالها ردای مخالفت با برجام را به تن کرده‌اند، امروز هم از احیای برجام و بازگشت به مسیر دیپلماسی هراس دارند و می کوشند که تا جای ممکن راه آینده دولت بعدی آمریکا را مین گذاری کنند.

ربیعی گفت: ما مسئولیت هرگونه اقدام خرابکارانه، تحریک آمیز و عملیات پرچم دروغین در تلاش برای بازنمایی منفی نام ایران را مستقیماً متوجه این رژیم ها در منطقه و وابستگان آنها می دانیم.

سخنگوی دولت بیان داشت: آمریکایی‌های مستقر در عراق و رهبران شان واقف هستند که در عراق گروه‌های زیادی وجود دارند که در چارچوب مطالبات عراقی خود، انگیزه های ملی و قومیتی قوی برای پایان اشغالگری دارند و اقدامات آنها ربطی به جمهوری اسلامی ایران ندارد. در عین حال، ما ضمن حفظ هوشیاری نسبت به سوء استفاده برخی از بدخواهان و کاسبان تنش میان ایران و آمریکا بر آمادگی خود برای دفاع و محافظت از امنیت، منافع ، جان اتباع و قلمرو حاکمیتی خود تاکید داریم و هشدارهای لازم را به طرف‌های ذیربط داده‌ایم.

وی در مورد اینکه دولت چه تدابیری برای جلوگیری از شکل‌گیری بازار سیاه واکسن کرونا اندیشیده است، گفت: به طور قطع مسئولیت اولویت بندی، توزیع و واکسیناسیون برعهده وزارت بهداشت است و ترتیبی اتخاذ خواهد شد که این اقدام صرفا توسط مراکز تحت کنترل و مدیریت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی صورت گیرد.

ربیعی تصریح کرد: در دولت و جلسه روسای کمیته ها هم در این خصوص بحث شد و مقرر شد به نحوی اقدام شود که یک دوز واکسن هم شناسنامه دار باشد. قطعا قرارگاه با ارکان استانداری هف فرمانداری ها و دهیاری ها در این زمینه همراهی و کمک به وزارت بهداشت خواهند داشت. دولت خود را درگیر و گرفتار قطب سازیهای کاذب خرید و تولید نخواهد کرد.

ربیعی افزود: سلامت شهروندان اولویت شماره یک دولت است و قابل دوگانه انگاری برای تامین واکسن نیست و ما از اولین فرصتی که برای دستیابی به واکسن به وجود آید استفاده خواهیم کرد. مگر در زمان جنگ ایستادیم اول خودمان تسلیحات و تجهیزات جنگی را درست کنیم و بعد به جنگ بپردازیم. ما در طول جنگ در تولید سلاحها به خودکفایی رسیدیم.

از کانال‌های متعددی خرید واکسن کرونا را دنبال می‌کنیم

سخنگوی دولت تصریح کرد: اما دوراندیشی و تدبیر حکم می کند که در کنار اقدام به خرید فوری، تولید داخل را با اولویت و سرمایه گذاری لازمه پیش ببریم. خوشحالم که اعلام کنم که ما در هر دو عرصه گامهای موثر و موفقی را برداشته‌ایم. حیات و سلامت شهروندان جای تحلیل، تفسیر و داستان سرایی نیست. ما معتقدیم واکسن کرونا آزمونی بزرگ برای همه دولتها است . آزمون کارآمدی دولت ها هست.

وی بیان داشت: از کانال های متعددی خرید را دنبال می‌کنیم. در حال حاضر یکی از خریدهای ما از کواکس سازمان بهداشت جهانی است که همانگونه که اعلام شد در گام اول ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن خریداری شده است

ربیعی با تاکید بر اینکه حدود ۵.۵ میلیون دوز واکسن را هم در قالب قرارداد مشترک تولید با یکی از کمپانی های صاحب نام دنبال می‌کنیم، اظهار داشت: خرید حدود ۲۰ میلیون دوز دیگر هم از کمپانی دیگری در حال پیگیری است.

وی افزود: تولید واکسن داخلی هم در موسساتی مثل موسسه رازی و شرکتهای دانش بنیان که بعضی ها به مرحله آزمایش انسانی رسیده اند در حال پیگیری است و حتی بحث تولید مشترک هم در برخی کشورها در جریان است و وزیر بهداشت زمان بندی توزیع واکسن را اعلام خواهد کرد. واردات واکسن حتی با بخش خصوصی هم با مجوز سازمان غذا و دارو صورت خواهد گرفت و حتی نظام توزیع آن نیز توسط وزارت بهداشت خواهد بود.

ربیعی گفت: با تمهیداتی که اندیشیده شده و در ستاد ملی کرونا نیز مطرح شد شفافیت و عدالت در اولویت بندی تزریق واکسن از اصول کاری دولت خواهد بود که توسط وزارت بهداشت اعمال خواهد شد. این شفافیت به نحوی خواهد بود که در معرض نظارت همگان قرار گیرد و براساس اولویت بندی وزارت بهداشت افراد دریافت کننده با کد ملی،واکسن را دریافت خواهند کرد.

وی اظهار داشت: در گام اول به میزان ورود واکسن با اولویت سنی سالمندان، بیماران در معرض آسیب و کادر پزشکی که در خط مقدم قرار دارند، توزیع انجام خواهد شد. با تاکید معاون اول رئیس جمهور نیز براساس مباحث صورت گرفته بر این امر که هیچ مقام دولتی و خانوادهاشان خارج از اولویت اعلام شده توسط وزارت بهداشت، اجازه استفاده از واکسن را نخواهد داشت، این امر قطعا انجام خواهد شد.

ربیعی گفت: کرونا و واکسن کرونا یک مسئله ملی است که با روح، روان و جان همه جامعه در ارتباط است و خدشه به آن به اعتماد ملی ما لطمه خواهد زد. دولت همه اهتمام خود را با عدالت و شفافیت به کار خواهد بست و از همگان می خواهیم از قطب سازیهای داخل و خارج و مسائلی که به حل مساله کمک نمی کند، خودداری کنند.

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که اعضای شورای شهر تهران مدعی شده اند که برای ابلاغ مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری، مبنی بر لغو محدودیت ارتفاعی محله جماران به صورت محرمانه از وزرای مربوطه امضا گرفته شده و ابلاغ آن هم محرمانه بوده است، این موضوع صحت دارد یا خیر؟ گفت: با وزیر راه و شهرسازی صحبت کردم و محکم این موضوع را تکذیب کردند. اساسا شورای عالی شهرسازی و معماری ایران دارای ضوابط و شیوه های تعریف شده ای می باشد و بطور ثابت نسبت به تهیه، بررسی و تصویب طرحهای عمران و توسعه شهری اقدام می‌کند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه رسانه‌‌های روسی روز چهارم دیماه گزارش داده‌اند که حدود یک میلیون دلار پول نقد پرداختی از ایران که به صورت بسته‌بندی در دو کیف به روسیه ارسال شده بود،‌ به سرقت رفته است؛ آیا این خبر را تائید می‌کنید؟ آیا پیش از این هم چنین مواردی اتفاق افتاده؟ آیا عدم پیوستن به FATF منجر به ادامه این روند خواهد شد؟ گفت: خبر مذکور مربوط می شود به تشکیل پرونده جنائی به اختلاس یکی از کارمندان وزارت امور خارجه روسیه،‌که مراحل دادرسی آن در دادگاه های روسیه از سال گذشته در جریان است.

وی افزود: این امر موضوعی در چارچوب قوانین روسیه است و ارتباطی با ایران و روابط دو کشور ندارد. این پول مربوط به ایران هم نبوده است. لذا موارد مربوط به پرونده با ایران مرتبط نیست، تنها ارتباط آن با ایران، این است که این وجوه مورد اشاره از محل درآمدهای کنسولی سفارت روسیه در تهران بوده است. لذا نه اموال متعلق به ایران است و نه متهم ایرانی است.

ربیعی افزود: اما درباره بحث FATF باید مجددا تاکید کنم که FATF مستقیم و غیرمستقیم بر تمام مبادلات مالی و تجاری ما تاثیر دارد. در پی حرفِ مشخص من درباره واکسن کرونا که هفته قبل گفتم "تحریم وFATF " بر مبادلات تجاری ما اثر دارند. برخی مخالفین همیشگی دولت، هجمه ای عجیب به راه انداختند. این در حالی بود که من بطور روشن و به شکل ترکیبی از تاثیر تحریم و FATF به طور توامان، صحبت کردم اما عده ای سعی در تجرید این موضوع داشته و دارند.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: مایل نیستم اسامی افراد را در سخنگویی اعلام کنم. خود برایان هوک که رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا بود، صراحتا تاکید کرد که حضور ایران در لیست سیاه FATF چطور توانسته به اثرگذاری هرچه بیشتر تحریم‌های ظالمانه آمریکا کمک کند.

آمریکا FATF را بهانه‌ای برای اهداف غیرانسانی خود می‌کند

ربیعی گفت: به طور مشخص هوک در ابتدا به دروغ مدعی می شود که امریکا منعی برای دسترسی شهروندان ایران به دارو ایجاد نکرده است.اما او در پاسخ به این که چرا برخلاف ادعای امریکا، تراکنش مالی مربوط به دارو و سایر اقلام بشری با مشکل مواجه شده است پاسخ می دهد، این مشکل مربوط به آمریکا نیست بلکه به مشکل ایران و بانکهای جهان بر می‌گردد‌. این ها که دائمادروغ می گویند و نمی خواهم به آنها استناد کنم اما بطور واضح از FATF بهانه ای برای اهداف غیرانسانی خود می سازد. یعنی از هر دو ابزار تحریم و FATF توامان سوءاستفاده می کنند. وی بیان داشت: لذا من به طور مشخص به بهانه ها و سوء بهره جویی آمریکا اشاره کردم که هم متوسل به حربه تحریم می شود و هم در مواردی که حربه تحریم کارآیی ندارد به یک حربه مکمل به نام FATF متوسل می شود.من مشخصا لفظ " بهانه " را به کار برده و گفته بودم: «در لیست سیاه بودن آثار خود را در مراودات مالی نشان داده است و این مساله بهانه ای برای تحمیل فشار به کشورمان شده است».

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: مرجع بهانه مشخص است که کیست. اگر منتقدین محترم سخن من کمترین تردیدی در توسل امریکا به هر دو بهانه تحریم و FATF دارند می توانند به بیانات مامورین و بازیگران آمریکایی تحریم‌ها، مراجعه کنند و ببینند که امریکایی ها چگونه آنجا وقتی که در توجیه تحریم ها کم می آورند به حربه FATF متوسل می شوند.

وی افزود: در نهایت آنچه هفته گذشته گفتم نظر دولت بود، البته اعضای مجمع هم دلسوزانه تصمیم می گیرند و ان‌شاالله آنچه مصلحت نظام و منافع ملی هست تصمیم گرفته شود.

سخنگوی دولت در پی جانباختن جمعی از کوهنوردان کشور در ارتفاعات شمال تهران و اینکه برخی از اختلال در سیستم جی پی اس خبر دادند گفت: من ابتدا مصیبت جان باختن دوازده نفر از هموطنانمان را در حادثه روز جمعه ارتفاعات تهران به خانواده، پدران و مادران، همسران و فرزندان و بستگان آنها تسلیت عرض می کنم و از خداوند برای آنها آرزوی صبر دارم و لازم می دانم جان باختن یک رسانه ای دیرین و از بنیانگذاران خبرگزاری ایسنا را به جامعه خبری و رسانه ای و همه کارکنان ایسنا تسلیت ویژه عرض کنم.

وی افزود: سید مصطفی فاطمی، یک چهره صمیمی و صدیق و یک پزشک خلاق و همراه مردم را از زمانی که در انجمن اسلامی علوم پزشکی دانشگاه تهران فعال بود به یاد می آورم. تلاشهای او و مدیران ابتدایی ایسنا که با دستانی خالی این خبرگزاری را بنا نهادند، فراموش نخواهم کرد.روحش سرشار از رحمت الهی باشد.

ربیعی گفت: موضوع سوال در هیات دولت مورد بحث قرار گرفت. همیشه کوه در زمانی که برف می آید پرجاذبه می شود. به همین دلیل و به علت محدودیت های کرونایی و تعطیلی مراکز تفریحی، متاسفانه پنج شنبه و جمعه این هفته جمعیت بی سابقه ای علیرغم اطلاعیه های هشدار آمیز به کوه رفته بودند.

وی افزود: سازمان هواشناسی اواسط هفته گذشته از طریق رسانه ملی هشدارهای لازم را داده بود. علاوه بر آن ستاد بحران استان تهران، سازمان هلال احمر و فدراسیون کوهنوردی هم به طور جداگانه اطلاعیه های هشدارآمیز منتشر کرده بودند.با صحبتی که با رئیس فدراسیون کوهنوردی داشتم اعلام کرد به رغم وجود اخلال در GPS در برخی روزها، موضوع اختلال در GPS با حادثه روز جمعه که برای کوهنوردان و شهروندان کشور رخ داده ارتباط نداشته است. در این خصوص با وزارت ارتباطات هم صحبت کردم. روز جمعه GPS اختلالی نداشته است .

سخنگوی دولت بیان داشت: ساعت ۱۱ صبح روز جمعه بادی با سرعت ۶۰ کیلومتر بر ساعت و در دمای منفی ۳۰ درجه آمده که هم دما را به منفی ۷۰ رسانده و هم باعث شده باد شدید برخی افراد را جابجا کند. اولین تماسهای مردمی به هلال احمر ساعت ۱۳ واصل شده است. بنابراین شرایط بد جوی عامل این حادثه بوده است.

وی تصریح کرد: رییس جمهور در خصوص این حادثه، دستور پیگیری دادند و مقرر شد ستاد پیشگیری توسط فدراسیون کوهنوردی و زیرنظر ستاد بحران استان تهران فعال شود. البته موضوع اختلال در GPS از قبل با دستور رئیس جمهور در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در حال بررسی است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت