بازبینی پروتکل‌های بهداشتی زیارت اماکن مقدسه

کد خبر: 1042773

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: پروتکل‌های بهداشتی زیارت اماکن مقدسه بازبینی می‌شود.

خبرگزاری تسنیم: سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی، نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی، امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که به ریاست رئیس جمهور برگزار شد، گفت: به ماه‌های زیارتی نزدیک می‌شویم و مدتهاست مردم شریف و متدین توفیق زیارت مراکز زیارتی را ندارند ۴ مرکز زیارتی داریم؛ حرم پاک و مطهر امام رضا (ع)، حرم حضرت معصومه (س)، حرم احمد بن موسی و حرم حضرت عبدالعظیم حسنی؛ این مراکز مقدسه زیارتی زیرساخت‌ها و مدیریت خوبی دارند.

وی افزود: می‌شود مواد ضد عفونی کننده را در هوا پخش کرد، بدون اینکه به چشم، مخاط، بینی و پوست آسیب برساند و حتی قابل قرقره کردن است و خطری برای انسان ندارد و ویروس کش است. علاوه بر این، چون این اماکن مقدسه خدام زیادی دارند هر یک ساعت، دو ساعت می‌توانند سطوح را ضدعفونی کنند.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه در فصل سرد سال هستیم، مردم به دلیل برودت هوا نمی‌توانند اعمال زیارت را انجام دهند؛ بنابراین باید شرایطی را فراهم کنیم که مردم بیشتر به زیارت بروند.

وی تصریح کرد: آقای مروی تولیت آستان مقدس قدس رضوی، اعلام کرده هر کاری که شرایط بهتری برای زائران امام رضا فراهم می‌کند را مهیا می‌کنیم. بر همین اساس دکتر رحمانی فضلی به عنوان فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا مامور شد، مذاکراتی را شروع کرده و پروتکل‌های بهداشتی زیارت اماکن مقدسه بازبینی شود تا در ایام ماه‌های رجب، شعبان و رمضان گشایش بیشتری برای دسترسی زیارت اعتاب مقدسه داشته باشیم.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه بحث با اشاره به اینکه به دانش فنی تولید واکسن دست پیدا کردیم، تصریح کرد: اولا در افکار عمومی باید از واکسن داخلی حمایت شود، زیرا پیرامون واکسن خارجی هنوز سئوالاتی مطرح هست که باید پاسخ داده شود، ولی در هر صورت باید از واکسن داخلی و ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) حمایت شود. گذراندن فاز‌های مطالعاتی یک بحث است، ولی بحث دیگر این است که اگر داروی ما دودوزی باشد بیش از ۱۶۰ میلیون دوز نیاز داریم، حالا اگر سه دوزی باشد بیشتر از این‌ها نیاز هست، بنابراین برای تولید انبوه آن به زیرساخت‌های جدی نیاز داریم.

وی با تاکید بر اینکه بعد از تست‌هایی که صورت می‌گیرد خط تولید صنعتی باید ایجاد شود که بتوانیم تولید انبوه داشته باشیم، تصریح کرد: برای تولید انبوه در واکسن نیاز است از ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) حمایت شود تا بتوانند در زمینه تولید انبوه اقدام کنند، زیرا اگر نتوانیم تولید انبوه داشته باشیم و فقط ماهی ۲ -۳ میلیون دوز تولید داشته باشیم، واکسیناسیون ۱۵ ماه طول می‌کشد و باعث می‌شود، کلا از دوره واکسیناسیون عبور کنیم. زیرا اثر این واکسن‌ها احتمالا یک ساله است.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا خاطر نشان کرد: از سوی دیگر با تولید انبوه می‌توانیم واکسن ایرانی را به کشور‌های منطقه صادر کنیم تا از طریق فروش آن عایدات اقتصادی زیادی برای کشور حاصل شود و این عایدات را در حوزه بهداشت و درمان صرف کرد.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: در جلسه گفته شد، همزمان سه کار انجام می‌دهیم؛ اول اینکه به خط تولید ستاد اجرایی فرمان امام خمینی کمک کنیم و بعد به انستیتو رازی کمک جدی‌تر خواهد شد که تولید انبوه داشته باشند. هم اینکه انیستیو پاستور با یک کشور خارجی در حال تشکیل کنسرسیومی است که فاز مطالعاتی آن‌ها در ایران انجام شود با توجه به اینکه زیرساخت تولید انبوه واکسن در انیسیتو پاستور را داریم می‌توانیم با ورود دانش فنی به آنجا و تست مرحله سوم، تست انسانی را انجام بدهیم و واکسن را به صورت مشترک در انستیتو پاستور تولید کنیم و به روند تولید واکسن سرعت بدهیم، ولی متاسفانه همه این‌ها بعد از عید نوروز می‌رسد.

عضو ستاد مقابله با کرونا ادامه داد: متاسفانه عدم باور به تولید واکسن داخلی کار ما را ۴-۵ ماه عقب انداخته است.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه امروز گزارشی از روند فعالیت‌های طرح شهید سلیمانی در ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه شد، تصریح کرد: گزارش امروز نشان می‌داد حضور بسیج در عرصه مقابله با بیماری کووید ۱۹ به خصوص در بخش حمایتی و معیشتی پررنگ و موثر بود.

وی افزود: در این طرح کسانی که به خاطر قرنطینه شدن، از کار افتاده بودند و نیاز داشتند کمک دریافت کنند، مورد حمایت قرار گرفته بودند که خیلی کار فوق العاده‌ای بود و لازم است از بسیج تشکر جدی شود.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه در جلسه امروز گزارشی داده شد که استان مازندران تا حدودی وارد وضعیت قرمز شده است، اظهار داشت: در جلسه امروز پیشنهاد دادم با توجه به اینکه در طرح شهید سلیمانی محله‌ای موضوعات را بررسی می‌کنیم باید یک تیم واکنش سریع وجود داشته باشد که وقتی یک جایی وضعیتش از حالت عادی خارج می‌شود به سرعت آنجا حاضر شوند و به تیم محلی کمک کند که گفتند تمهید مقدماتی صورت گرفته است و ناظرانی هستند که از استان‌های مختلف یک معین همراه خود ببرند که به نظرم این کار هم کافی نیست.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: باید کشور به ۹-۱۰ قطب تقسیم شود و تیم‌های مستقری از هلال احمر و وزارت بهداشت وجود داشته باشد که اگر مثلا مازنداران در حال وارد شدن به وضعیت قرمز باشد، همه به آنجا بروند و محکم‌تر خدمات رسانی کنند و بتوانند حجم تست گیری را افزایش دهند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت