پیشنهاد پیرهادی برای رفع مشکل آلودگی هوا

کد خبر: 1042983

رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس گفت: ما برای حل موضوعات تا ابد فرصت نداریم، اولویت کارباید مطالبات ملی باشد، چشم و نگاه مردم به اقدامات وتعهد ما در خدمت به کشور و خدمت رسانی به آنهاست.

خبرگزاری فارس: محسن پیرهادی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به آلودگی هوا اظهار داشت: کنترل آلودگی هوا به چالش مدیریتی نیمه دوم سال بدل شده است، به فصل سرما که می‌رسیم پدیده وارونگی عیان می‌کند که بازهم معضل همچون گذشته به قوت خود باقی است؛ در حالی که سالهاست این مسئله ریشه یابی شده وعلل ظهورو بروز آن عیان است، به رغم روشن بودن صورت مسئله، اما گاه عمل که می‌رسد با سهل انگاری‌های صورت گرفته هر بار گره‌ای تازه بر آن زده می‌شود و موضوع چنان جلوه می‌کند که گویی فاکتور جدیدی عامل شکل گیری‌اش شده و روایت داستان تغییر می‌کند.

وی افزود: جدیدترین روایت از چرایی آلودگی هوای کلان شهرها، سوخت مازوت در نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌هاست، روایتی که با کمی پرس و جو نادرستی آن ثابت یا دست کم بار اصلی اتهام از گردنش ساقط می‌شود. از چرایی طرح این فاکتور در تابع عوامل دخیل در آن که بگذریم، به این مهم می‌رسیم که قرار بود ۵ سال پیش و در پی ابلاغ سیاست‌های کلی نظام در حوزه محیط زیست توسط مقام معظم رهبری مسئله حل و فصل شود، اما مسئله نه تنها حل نشد که تنها ثمره‌اش تصویب قانون هوای پاک در سال ۹۶ شد و خروجی آن نشست‌های بی نتیجه‌ای که حتی از تفاهم بر سر معرفی عامل اصلی آلودگی هوای کلانشهر‌ها عاجز مانده است.

رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس در ادامه تصریح کرد: بنا بر پژوهش‌های علمی صورت گرفته و به واسطه تجربه‌ام در عرصه مدیریت شهری، گواهی می‌دهم که آشکارترین عامل در بروز آلودگی هوا فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی و عدم جایگزینی سوخت خودرو‌های دیزلی است.

پیرهادی همچنین یادآور شد: امری که در الگوی مدیریتی کلانشهر‌های جهان ثابت شده است و آن‌ها توانسته اند با ارتقای ناوگان حمل و نقل عمومی، افزایش حمل و نقل ریلی، گاز سوز کردن خوردو‌های درون شهری و موتور سیکلت‌ها، استفاده از خودرو‌های هیبریدی، جایگزین سوخت شهری با سوخت‌های پاک و... از پس این معضل شهری برآیند یا حداقل تحت کنترل قرارش دهند.

وی در همین راستا اضافه کرد: در این میان، اما ما برغم شناسایی ریشه معضل از دریچه پژوهش‌های کارشناسانه داخلی وآگاهی به موفقیت الگو‌های جهانی ترجیح داده ایم معضل را همچنان مسئله بحرانی نیمه دوم سال نگه داریم، چرا که برغم شعار‌ها ووعده‌های انتخاباتی هرگز این مهم در اولویت کاری قرار نگرفته است، در عوض سطح ورود به مسئله را به اقدامات اورژانسی در بزنگاه‌های حساس تقلیل داده ایم، چنانکه هر زمان نفس شهروندان به شماره افتاده است با اقدامات اورژانسی، چون تعطیلی شهر‌های آلوده، رافع مسئولیت از خود شده ایم.

وی بیان کرد: دریغ از اینکه پرداختن به معضل آلودگی هوا به عنوان یک مسئله ملی نیازمند عزم جدی است و اهتمام مدیریتی ویژه‌ای در همه ابعاد می‌طلبد. اهتمامی که در ۵ سال اخیر در نشست‌های مجریان قانون هوای پاک نه تنها هویدا نشده است که برعکس به محل جدل نمایندگان ۲۰ نهاد مسئول در آن بدل شده آنچنان که هنوز که هنوز است مانع اتفاق نظر بر سر معرفی عامل اصلی است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس یادآور شد: در بحث آلودگی هوا دولت، شهرداری و مجلس و دیگر نهاد‌های مستقیم وغیرمستقیم امر دخیل و تاثیرگذارند، تنها رویکردی که می‌تواند بن بست پیش آمده را بشکند، نشستن دغدغه‌مند نمایندگان آن‌ها بر سر یک میز و رسیدن به ضرورت حل مسئله است. تا پرونده این موضوع را به عنوان مسئله ملی یکبار برای همیشه ببندد.

پیرهادی خاطرنشان کرد: پیچیده کردن معضلات و ساختن کلاف‌های سردرگم از آن‌ها آفتی است که در حوزه‌های مدیریتی ناخواسته به آن دچار شده‌ایم، آن هم درحالی که مردم از ما به عنوان مسئول توقع گشایش در امور و حل معضلات را دارند، باور کنیم مردم از جدل‌ها و تنازعات مدیریتی خسته شده اندوافزون شدن مشکلات و مسائل بر دوش آن‌ها سنگینی می‌کند، در جایگاه رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس شورای اسلامی وظیفه خود میدانم با ورود جدی به این مهم، حل معضل را با تمام توان پیگیری کنم.

رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس در خاتمه سخنانش عنوان کرد: پیشنهاد می‌کنم مسئولان دخیل در امربه میزبانی فراکسیون مدیریت شهری بر سر میزمشترک بنشینند و مسئولانه و مجدانه حل مسئله را تکلیف شرعی و ملی خود بدانند، ما برای حل موضوعات تا ابد فرصت نداریم، اولویت کارباید مطالبات ملی باشد، چشم و نگاه مردم به اقدامات وتعهد ما در خدمت به کشور و خدمت رسانی به آنهاست.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت