نامه‌ قاضی‌زاده هاشمی به رییس‌جمهور درباره کنترل کرونایی مرزها

کد خبر: 1045562

نایب رییس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رییس‌جمهور خواستار اتخاذ تدابیر پیشگیرانه ازجمله کنترل دقیق مرز‌ها برای جلوگیری از ورود ویروس کرونا با تغییرات ژنتیکی جدید به کشور شد.

خبرگزاری ایسنا: نایب رییس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رییس‌جمهور خواستار اتخاذ تدابیر پیشگیرانه ازجمله کنترل دقیق مرز‌ها برای جلوگیری از ورود ویروس کرونا با تغییرات ژنتیکی جدید به کشور شد.

در نامه سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی آمده است: «بسمه تعالی جناب آقای دکتر حسن روحانی رئیس محترم ستاد ملی مبارزه با کرونا: سلام علیکم. ضمن گرامیداشت یاد و نام سردار دلها، سردارسپهبدشهید حاج قاسم سلیمانی و تقدیم خالصانه‌ترین درود‌ها به ارواح مقدس شهدا، خصوصا شهدای مدافع سلامت و آرزوی تفوق بر ویروس منحوس کووید۱۹، عناوین مهمی را جهت طرح در ستاد ملی کرونا مطرح می‌نمایم

۱) با توجه به اینکه مهمترین راهکار جلوگیری از شیوع و گسترش بیماری کرونا، قطع زنجیره انسانی بوده؛ لزوم بازنگری جدی در دستوالعمل‌ها و ارایه راهکار‌های عملی دقیق امری اجتناب ناپذیر می‌باشد. در این راستا جهت ساماندهی ارایه خدمات عمومی مانند احراز هویت در سامانه سجام برای سهام عدالت و یا توزیع کالا‌های اساسی و یارانه‌ای که تجمعات خطرآفرین مردمی را به دنبال داشت، در بستر‌های مناسب و برنامه ریزی متولیان امر در جهت استنکاف از تجمعات مردمی به هر شکل ممکن، گامی بس بلند در تحقق این امر خواهد بود. اگرچه اجرای طرح سردار شهید سلیمانی با سه ماموریت محوری در زمینه‌های مراقبتی، نظارتی و حمایتی، به فضل خداوند و به برکت خون پاک و اخلاص بی نظیر این شهید عزیز و همکاری همه جانبه عموم دستگاه ها، با استقبال عمومی و موفقیت‌های نسبی خوبی مواجه گردید، لذا می‌توان مدلی عملی را در قالب اصول بهداشتی، با تبیین شیوه نامه‌های محلی، در ارایه خدمات عمومی و شهروندی، در بطن این طرح طراحی نمود و مسوولیت تبیین و نظارت بر حسن اجرای این شیوه نامه ها، بر عهده وزارتین بهداشت و کشور قرار گیرد. به نظر می‌رسد این روش می‌تواند برای مداخلات مبتنی بر رویکرد و راهبرد اجتماع محور، کارا و اثربخش باشد.

۲) اتخاذ تدابیر پیشگیرانه وتصمیمات مقتضی جهت جلوگیری از ورود ویروس کرونا با تغییرات ژنتیکی جدید از کشور‌های همسایه و به ویژه کشور‌های آلوده: به نظر می‌رسد اولین و مهمترین اصل در این خصوص، کنترل دقیق مرزها، اعم از پایانه‌های مرزی رسمی و غیر رسمی زمینی، دریایی و هوایی و بطور خاص فرودگاه‌های بین المللی می‌باشد که فراهم سازی زیر ساخت‌های لازم جهت تست گسترده و بررسی توالی ژنوم ویروس در شهر‌های مرزی و ایجادمکان‌های استاندارد جهت قرنطینه نمودن بیماران احتمالی، کاملا بدیهی و ضروری می‌باشد.»

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت