داوطلبان شورا‌ها در سال ۱۴۰۰ باید آزمون بدهند؟

کد خبر: 1045590

سخنگوی کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس توضیحاتی درباره طرح نمایندگان برای اصلاح قانون انتخابات شورا‌ها ارائه کرد.

خبرگزاری تسنیم: علی حدادی سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها با اشاره به تصویب کلیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات شورا‌ها در مجلس، گفت: تمام تلاش نمایندگان این است که این طرح تصویب و پس از تایید شورای نگهبان به انتخابات سال آینده شورا‌ها برسد.

وی با بیان اینکه در این طرح پیش‌بینی شده است که شش ماه قبل از برگزاری انتخابات شورا‌ها آزمونی از داوطلبان گرفته شود، ادامه داد: به دلیل اینکه هنوز این طرح تبدیل به قانون نشده است و زمان برای گرفتن آزمون وجود ندارد اگر این طرح تبدیل به قانون شود این بند در انتخابات سال آینده اجرایی نخواهد شد.

نماینده طالقان در مجلس با تاکید بر اینکه شورا‌ها در کارآمدی نظام و ایجاد امید در مردم می‌توانند نقش مثبتی داشته باشند، عنوان کرد: در برخی شهر‌ها به علت اینکه در ۴ سال نظارتی بر شورا‌ها وجود ندارد انحرافاتی در وظایف قانونی آن‌ها ایجاد میشود برای از بین رفتن این انحرافات در طرح نمایندگان پیش‌بینی شده است که هیئت نظارت بر عملکرد شورا‌ها ایجاد شود و این خلاء قانونی برطرف شود.

سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها اظهار داشت: در طرح تدوین شده پیش‌بینی شده است که به ترکیب ۵ نفره هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شورا‌ها نماینده رئیس قوه قضاییه و یک حقوقدان با تصویب کمیسیون شورا‌ها اضافه شود.

حدادی گفت: همچنین در هیئت نظارت استانی نیز پیش بینی شده است، رئیس هیئت نظارت شورای نگهبان، رئیس بازرسی و رئیس دادگستری استان به آن ۳ نفر نماینده‌ای که از قبل انتخاب می‌شوند، اضافه شوند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت